| CristiMihai23 a întrebat:

Locuiesc la maxim 30 de minute de Alba-Iulia, care este oraș carantinat. Localitatea mea nu este carantinată. Părinții mei, fiind la servici, m-au rugat pe mine să merg să cumpăr cele necesare, din oraș. Pot merge cu declarația pe proprie răspundere? Adică pot intra în oraș dacă localitatea mea nu e carantinată?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pe declarație, dacă ești atent, NU scrie că poți intra in orașul carantinat, din afară, să faci cumpărături.

așadar, ori scrii altceva (dar să minți nu e frumos) ori stai acasă

| CristiMihai23 explică (pentru sierra1):

Am fost ieri, dacă-ți vine să crezi sau nu, nici măcar nu e așa cum se spunelaughing) o mașină de poliție pe un sens, la o intrare, și una în altă intrare a orașului, pe celălalt sens. Când am mers în oraș am mers pe o parte, când am ieșit am mers pe alta, și am nimerit fix pe sensurile opuse, în ambele cazurilaughing

| sierra1 a răspuns (pentru CristiMihai23):

Caz fericit!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta poți ieși în oraș la tine. Cum să ajungi la ei cu produsele e mai commplicat. Îi întrebi pe ei care sunt restricțiile de a intra în Alba.

| Vash96 a răspuns:

Nu stiu, stau in Ialomita