| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salut, s-a bagat carantina intre 2 comune, daca vreau sa ajung în cealaltă comuna prin drumul din zona comunei carantinate trebuie sa am ceva declaratie? Vreau sa ma duc sa ma tund si mna.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tunsul nu este o urgenta sau prioritate, ca atare poti primi amenda daca esti prins.
Dar mai sanatos este sa stai acasa, decat sa mergi intr-o zona contaminata unde ai toate sansele sa te infectezi si sa vii acasa, cu infectia, dand-o alor tai.
Chiar tunsul nu este o necesitate, pe pandemia asta.

| Dima_Alin_1998 explică (pentru Violleta2022):

Pai n-am nicio treaba cu comuna aia, doar sa trec prin ea. Nu cred ca risc amenda pentru asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dima_Alin_1998):

Bineinteles ca risti amenda, odata ce intri si iesi printr-o zona in carantina.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te opresti in localitatea carantinata n-ai nevoie de declaratie.

| Yuoia a răspuns:

La tine nu sunt frizerii? Trebuie sa te duci tocmai a treia comuna?

| Adrian5575 a răspuns:

Mai bine faci o declaratie decat sa iei amenda.

| KR0NSTADT a răspuns:

Tunsul nu face excepție de la interdicție.

| Roberrt21 a răspuns:

Dacă locul in care te tunzi este în aceea comuna carantinat iti trebuie declaratie.

| al0o0o0 a răspuns:

Da,dar nu stiu daca mersul la tuns este de ajuns ca sa te lase sa treci pe acolo

| Dima_Alin_1998 explică:

Pai eu doar trec prin acea comuna, nu ma tund in ea sau asa si mai sunt si minor pe langa asta, daca ma duce tata acolo cu masina personală riscam amenda? As face si declaratie, dar ce sa pun le ea? Din moment ce eu sunt si minor.