| Goddessss a întrebat:

Salut!
Sunt in carantina de azi, sora mea are covid.
Stiți ce trebuie sa fac după ce stau 2 săptămâni?
Sa-mi detaliați mai bine, cei care ați trecut prin asa ceva?
Eu sunt negativa

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| AndreiAndreiP a răspuns:

Daca stai in carantina iar sora ta are covid, ar trebui sa eviti pe cat posibil contactul cu ea, preferabil ca ea sa stea intr-o camera separata si sa nu aiba vizitatori, mai ales dimineata, pana se aeriseste camera. Iar tu trebuie sa iei paracetamol, iti mai faci un test intr-o saptamana daca vezi semne de raceala, daca nu ca sa fii linistita faci un test covid peste 2 saptamani, in rest nu prea ai ce face.
Cand se termina carantina nu trebuie sa mai faci nimic daca nu vrei.

| Goddessss explică (pentru AndreiAndreiP):

Suntem separate, in alte părți ale orașului

| AndreiAndreiP a răspuns (pentru Goddessss):

Atunci rqspunsul corect ar fi:

Nu trebuie sa faci nimic dupa ce stai 2 saptamani in carantina.