| ayran a întrebat:

Salut TPU. Acum cateva zile tata s-a îmbolnavit de corona si testul lui e pozitiv, azi s-a îmbolnavit si mama dar testul meu este negativ deoarece eu nu stau cu ei in casa, eu locuiesc separat în alta parte din cladire. De cand am aflat ca sunt amandoi pozitivi nu am mai avut contact cu ei sau nu am intrat la ei in casa. De obicei ies afara sa imi dea un pachet de mancare ca sa am ce manca deoarece eu stau la sat si nu am niciun magazin in apropiere ca sa pot sa imi cumpar singur. Imi este foarte teama sa nu ma îmbolnăvesc si eu de corona, fac zilnic teste covid la scoala si sunt toate negative. Ai mei trebuie sa stea 14 zile in carantina, eu ce ma fac? Voi sta 2 saptamani singur si nemâncat, am 16 ani.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La 11 ani bunicii au plecat la bai 3 saptamani si m-au lasat singur cu vaca gestanta (am ajutat-o sa nasca pentru ca vitelul avea capul intors), 2 porci, 80-90 de gaini 25-30 de gaste si tot atatea curci. Venea o fina si-mi facea o mancare pentru pranz pentru ca nu avea timp de mai mult. Lucra la CAP-eu. Pe vremea aia nu existau sandwich-uri, hotdog si alte prostii. Mancam oua cu salata de rosii si ceapa, branza cu salata, imi faceam o budinca cu Zeamil (pentru ceva dulce), o bucata de slanina afumata, un carnat din borcan sau o felie de paine unsa cu untura si cu usturoi, un ceai sau o cana de lapte, miere pe paine, etc. Iacata am ajuns la peste 60 de ani si am fost sanatos toata viata pana m-au nenorocit doctorii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te panica, discută cu ei și găsiți o metodă de a-ți asigura hrana. Eventual cu ajutorul unei bunici/mătușe.
Eu am rămas singur acasă începând de pe la 14 ani, îmi făceam cartofi prăjiți cu brânză, sandwich cald (la presă), și beam laughing
Mă făceam cui pe la 2-3 noaptea, și mă trezeam la amiază.

| aditimus a răspuns:

Mergi la un prieten, ruda apropiata, iti vor intelege situatia.

| meli120 a răspuns:

Apelezi la alte rude sa te ajute. Sincer si daca nu faci acum corona multa bafta sa scapi, nasol e sa eviti si sa iei de la altcineva ulterior. Sincer e nasol cu corona, daca esti vaccinat nu prea ai sanse sa faci forma urata, mai ales la varsta ta. Sper sa fie bine parintii tai si sa fie in stare sa isi gateasca lor. Multi dintre noi locuim cu parintii si ne-am asumat ca facem corona din momentul in care a aparut primul infectat in casa. Asa a fost si la mine, a adus tata si ne-am infectat toti pe rand, greul a mers pe ei sincer cu gatitul cand se simteau rau. Nu stiam sa gatesc si nu mi-am propus sa ma incui in camera. Eu zic ca pe langa teama de a te imbolnavi si ca nu ai ce manca, ar trebui sa te gandesti ca nici lor nu e usor. Poate profiti de sansa sa inveti sa gatesti sau apelezi la vreo ruda sa te ajute cu mancarea.