| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Certificatul verde ar putea deveni obligatoriu?
Voi ce credeti?
Ar putea trece de camera deputatilor?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A fost respins de senat, nu?

| Anuskaa a răspuns (pentru RAY):

Da a fost, dar iar s-a propus sa fie obligatoriu, parca marti o sa aflam daca va deveni obligatoriu sau nu.

| Mosotti a răspuns:

Ar putea sa devina obligatoru asa cum e si normal, ca altfel nu mai terminam niciodata cu problema asta.
Sau devine indirect obligatoriu, nu te mai duci la munca fara certificat, sa vedem ce mai faci apoi? Ca nu poti sta fara bani.
Sau si magazine, etc.

Eu nu am inteles de ca pana acum nu l-a bagat obligatoriu.

| Lioana a răspuns:

Asteapta si vei vedea. Nu are rost sa prevezi viitorul. Traieste in prezent si bucura-te de el.

| Werrich a răspuns:

Da, va trece de Camera Deputatilor, a asigurat PSD. Marcel Ciolacu spune că acesta e "o prioritate și o necesitate". Singurii opozanti ai certificatului verde sunt cei din AUR.

https://www.digi24.ro/......te-1726729

| Werrich a răspuns:

Nu "ar putea deveni" ci va deveni. Nu "ar putea trece" ci va trece. Toate partidele cu exceptia AUR vor vota vinerea viitoare proiectul de lege pentru obligativitatea Certificatului Verde.

Cîțu: Vom introduce cât mai curând obligativitatea certificatului verde. Este cea mai non-invazivă măsură pentru a nu închide economia
https://www.digi24.ro/......ia-1725521

Vasile Dîncu, PSD: Este necesar un certificat verde. Nu ne putem permite multă vreme să fim idioții Europei
https://www.digi24.ro/......ei-1729171

Răspuns utilizator avertizat
| gritt a răspuns:

Nu cred.

| peanut003 a răspuns:

Eu zic ca nu, e imposibil asa ceva iar daca chiar ar deveni obligatoriu atunci vor fi foarte multe proteste agresive

| Werrich a răspuns (pentru peanut003):

Da, vine AUR cu Sosoaca si Oana Lovin laughing

| Mosotti a răspuns (pentru peanut003):

Si ce, nu exista armata, jandarmerie? E normal sa devina obligatoriu fie si indirect, ca altfel cand mai scapam de asta?
Au zis si occidentalii ca problema este rata mica de imunizare, de aia nu se mai termina si e mai rau ca anul trecut.

Mai bine sa protesteze ca s-au scumpit toate, asta da, nu pentru ceva ce nu trebuie.

Ca asta intra in incidenta legii, zadarnicesti combaterea bolii, si daca e cazu, mai ajungi si pe la puscarie, sa vad daca-ti convine.
Ca daca doamne fereste se inrautateste f grav totul, baga stare de necesitate si se suspenda orice drept, si gata, s-a rezolvat.

| peanut003 a răspuns:

Si uite cate proteste sunt, gandeste-te cum vor fi la noi protestele alea si in plus. in multe tari civilizate ti se ofera un green pass dupa ce ai fost testat GRATUIT pentru cateva zile deci e total altceva.

| Mosotti a răspuns (pentru peanut003):

Se rezolva si cu protestele, ai armata, ai politie, jandarmerie, dealungul istoriei orice protest s-a rezolvat, nu e problema.
Mai ales cand sunt proteste aiurea cand nu trebuie, e normal sa ne vaccinam ca sa terminam odata cu problema mai repede.

Nu stai sa te testezi mereu la cateva zile, e absurd si inutil, ca poti sa te testezi azi la ora 10, si maine la ora 9 sa ai deja virusul, deci pentru cateva zile alea, e inutil, ca poti avea boala deja de ieri si sa o dai la altii.
Nu jucam asa sau cum?
Asa, vaccinat esti mai protejat sa nu iei boala, sau daca o iei, sa ai simptome usoare deci sa nu te temi prea mult la o adica, plus ca iei boala si o dai mai greu la o adica.

| Petre1987 a răspuns:

Foarte probabil sa devina obligatori, asta e tendinta si in occident