| qLoxPlayZ a întrebat:

Sunt clasa a 9-a, boboc. Tocmai ce am inceput scoala de cateva săptămâni si deja avem peste 5 cazuri, de care noi știm, confirmate. La noi in clasa o fata are corona si a avut contact cu majoritatea clasei. Ieri ni s-a spus sa plecăm acasă..am crezut ca ne-au băgat in izolare. Am stat o zi acasă, iar maine ne-a spus sa nw întoarcem la școală ca au dezinfectant clasa si ca totul este in siguranță, asta pe grupul părinților...CE? da chiar asta se întâmplă. Am incercat sa vorbesc cj diriginta frumos si civilizat, dar nu pare sa înțeleagă...mai mult imi stric relația cu ea si ma va considera un elev rau cu toate ca nu sunt, doae vreau respectarea regulilor, doar ca, dupa cum vad nu se întâmplă asta..Eu in acest caz nu pot sa fac chiar nimic? Ba frate, chiar nimic? Si colegii mi-au dat dreptate, dar in zadar.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Crackman a răspuns:

O sa realizezi de multe ori cat ai vrea tu sa schimbi lucrurile, nu se poate. Asa ca poti sa ai surprize cand o sa cresti

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu diriginta decide asta, du-te la directoare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar nimic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ia pune un parinte sa sune la politie happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sunati la 112. Asta e faza penala de zadarnicirea combaterii bolilor, nu de petitii si alte mizerii cum zice Cksihja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Articolul 16
(1) Decizia de suspendare a cursurilor școlare organizate în modalitatea „față în față" se va dispune la nivel local, prin hotărârea CJSU/CMBSU, la propunerea consiliului de administrație al unității de învățământ preuniversitar, după obținerea avizului inspectoratului școlar județean/Inspectoratului Școlar al Municipiului București și al direcției de sănătate publică județene și respectiv a municipiului București, în următoarele circumstanțe:
a) la apariția într-o clasă din unitatea de învățământ a unui caz confirmat de îmbolnăvire cu virusul SARS-CoV-2 se suspendă cursurile clasei respective pentru o perioadă de 14 zile. În situația în care în aceeași sală cursurile sunt organizate în schimburi, se vor suspenda doar cursurile pentru clasa în care a fost confirmat cazul de îmbolnăvire cu virusul SARS-CoV-2, urmând ca elevii din schimbul următor să își desfășoare cursurile, după o dezinfectare prealabilă a sălii de clasă;

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/229693

| Cksihja a răspuns:

Dacă voi considerați că e bine să stați 2 săptămâni în izolare acasă și să faceți lecții online faceți cum credeți, vă vorbiți între voi și trimiteți o petiție directorului școlii cu decizia voastră și motivele aferente, dar trebuie s-o semnați toți, măcar majoritatea clasei.

| Gabriel999999 a răspuns:

Din ce stiam eu la 3 cazuri in scoala se va face doar online...