| Mihai99182 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa ma vaccinez si am cateva intrebari.
ce se poate intampla daca am virusul fara sa stiu, fara simptome si ma vaccinez? am auzit de diverse persoane care au murit din aceasta cauza.
si al doilea lucru, nu stiu daca am alte boli, cel putin pe mine nu ma deranjeaza nimic si cred ca sunt sanatos, nu am facut analize de mult timp, am 19 ani.
ce imi recomandati sa fac inainte sa ma vaccinez?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se intampla nimic, mai ales daca nu ai simptome.
Uita ce ai auzit la radio sant, ca se vorbeste mult si prost si du-te de te vaccineaza, cat mai curand posibil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe cine ai auzit mai exact ca a murit si cum ai verificat ca asta a fost cauza?

| ChryChrus a răspuns:

Eu am facut Johnson & Johnson si pot sa zic ca aveam niste simptome inainte sa il fac( nu aveam gust si eram un pic racit). Seara dupa vaccin mi-a fost rau(varsaturi, frisoane, durere teribila de cap).A doua zi totul a revenit la normal, am vaccinul de 3 luni si sunt inca viu?

| ChryChrus a răspuns:

Sincer n am auzit de asa ceva pana acum...

| Rusu_Flavius_2000 a răspuns:

Iti recomand sa te calmezi inainte sa te vaccinezi, stresul nu ajuta la nimic. Cand ajungi acolo, doctorul/asistenta te va intreba daca te doare capul, ai febra etc. Sunt sanse foarte mici sa ai virusul chiar cand vrei sa te vaccinezi. Ca sa fii sigur, poti sa iei un test rapid covid19 de la farmacie(e 15-20 de lei) si sa te testezi. Felicitari pentru atitudine. Eu am 15 ani si m.am vaccinat cu pfizer in iunie. Nu am patit nimic, deci poti sa te calmezi ca o sa fie totul ok.

| alexandrupopovic a răspuns (pentru Rusu_Flavius_2000):

Daca am 17 ani se poate fara acordul parintilor?

| Rusu_Flavius_2000 a răspuns (pentru alexandrupopovic):

La mine a trebuit sa vina un parinte ca sa semneze declaratia pe propria raspundere, pentru ca sunt minor. Am mai avut colegi care au vrut sa se vaccineze si nu i.au lasat parintii (parintii fiind vaccinati deja), in cazul asta incearca sa mergi singur si vezi ce iti zic asistentele de acolo.