| Grof_Paul_2001 a întrebat:

Salut, vreau sa stiu daca cei care au fost in Suedia recent, au trebuit să și faca test la intrarea in țară sau nu? Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| DrGeorge a răspuns:

Salutare,

Da, este necesar test Covid inainte de intrarea in Suedia.
Pentru cei cu norma completa de vaccinare, exceptia de la test este valabila doar pentru cei ce vin din:

Albania
Andorra
Armenia
El Salvador
Faroe Islands
Georgia
Israel
Morocco
Moldova
Monaco
New Zeeland
North Macedonia
Panama
San Marino
Serbia
Singapore
Switzerland
Togo
Turkey
Ukraine
The UK + Guernsey, Isle of Man and Jersey
The USA
The Vatican.