| DaltonCastle a întrebat:

Sunt din București și sunt plecat în Teleorman pana pe 16 Octombrie. Nu ma pot întoarce mai devreme ca bunica mea e bolnavă. Dacă intră în carantină Bucureștiul cum as putea sa ma întorc acasă? Nu lucrez sa am adeverința, sunt student dar fac facultatea online.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

Nu va fi carantina totala sa nu poti intra in Bucuresti.
Apoi, daca acolo ai domiciliul, poti dovedi cu adresa din CI ca te intorci acasa. Si cand era stare de urgenta se puteau face deplasari pentru a ingriji un membru de familie bolnav.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Bunica ta este în Teleorman sau în București?
Trebuie să existe niște excepții chiar și în stări de urgență, carantină și altele.
Este bine că te gândești mai dinainte la aceste lucruri, dar nu trebuie să mergi întotdeauna cu răul înainte.
Știu că există un număr de telefon în care oamenii pot să sune ca să afle informații despre lucrurile din această perioadă. Cine știe acel de telefon este rugat să îl pună aici. Că eu nu l-am găsit nici pe site-ul guvernului: https://gov.ro/ro/contact

| zilog a răspuns:

știi filmele alea cu gherilă te vopsești pe față ca un indian te îmbraci in haine de armată circuli numai pe câmpuri prin porumb numai noaptea ca să nu te vadă nimeni, îți iei niște ochelari cu termo viziune, te ascunzi prin toți boscheții de toți oamenii și târâși mergi doar noaptea
SAU TE ANGAJEZI! DE CE VREI SĂ FII UN PARAZIT AL SOCIETĂȚII?
DE CE NU TE DUCI LA MUNCĂ?
Locuri de muncă sunt pe toate drumurile! Mai ales în București!

| DaltonCastle explică (pentru zilog):

Dacă ma angajez nu mai pot sa învăț (am program încărcat la facultate) și în plus ma întrețin din bursele mele de student (cea de merit și cea socială) deci gura mică te rog frumos că nu despre locul de munca era întrebarea.

| zilog a răspuns (pentru DaltonCastle):

Minciună! poți să lucrezi noaptea și să te ocupi de școală ziua
sunt job-uti de portar paznic nu neapărat de inginer
cauti o firmă de pază și le spui să îți dea o gheretă să păzești ceva unde să mai poți să și dormi puțin,
sau cauți recepționer la un hotel
sau paznic undeva unde nu intra nimeni si nu iese noaptea de exemplu la un institut pentru ca acolo nu circula niemni noaptea.
sau te angajezi supraveghetor la un videochat să vezi ce vorbesc alea pe chat să nu dea nr de tel, si vorbești și tu cu ele sa stea cuminți intre orele 00 si 5 am că atunci esti cu ochii pe ele și rămâne șî înregistrat așa că le lași in mod intenționat să dea nr de tel dar la ora 6AM când pleci acasă.
sau la un siloz de cereale să păzesti focul, sau la un liceu cu centrala să fii fochist,
sau la o sală de jocuri de noroc că te mai lasă colegii sa te bagi puțin la somn,
sunt tot felul de locuri de muncă unde dacă nu sună telefonul noaptea poți să dormi,
caută șî tu pe la protecția civilă, sau hingheri, că nu dă nimeni in fieare noapte tel la hingheri, sau la administratia parcurilor că nu pică chiar în fiecare noapte câte un copac pe câte o mașină ca să fii chemat să îl tai și să eliberezi șiseaua, sau la ceva mentenata, sau deounde ce știi sa faci pentru ca poți să plimbi câinii in fiecare seara și sa faci si tu 60 lei pe 2 ore de plimbat câinii și poți supraviețui cu 60 lei o zi, sunt multe chestii unde te pot primi jumătate de norma
de exemplu la profi, sau la mega inmage, caută și tu job-uri pentru studenți!
dacă vrei îți spun eu unde găsești la delfinului o făbricută ce ambalează oua și le spui că vrei jumatate de salariu dar vrei sa lucrezi 4 ore / zi si iti ajung 1500 lei /luna
ce să îți spun sunt locuri de munca de exemplu contactezi toate bisericile baptiste penticostale chiar si ortodoxe si e duci si faci curat speli wc-uri dai cu mătura dezlipești fume de mestecat dupa scaune, mergi si la fortele de munca poate au si aia ceva job-uri,
te duci la o shaormerie, te duci la o firma de curățenie dupa constructori că aia au mereu de munca
se gasesc locuri de munca doar sa vrei sa muncesti
te faci controlor pe autobuz
mergi in parc la aia care inchiriaza barci, sau masinute, sau suni la toate firmele de montări alarme si te duci salahor ajutor de tehnician si tragi cabluri dai gauri cu bormasina te urci pe scara montezi canal cablu faci munca de necalificat,

| goguPatent a răspuns:

Nu intra București in carantina. E orea greu sa blochezi un oras asa mare