| Gusticel a întrebat:

Tocmai mi-a trecut un gand prin cap...
De ce purtam doar masti si nu purtam si manusi? Manusi de unica folosinta, nu din alea de care se poarta iarna.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca daca ai masca nu prea mai poti duce mana murdara la gura si nas. Dar nu te opreste nimeni sa porti manusi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Unii mai poarta si manusi!
dar in oricemagazin /insistutie care se respecta exista dezinfectant.
dar la produsele de patiserie sunt clesti cu care ei produsele.Sau manusi
La fel si la fructe/legume.
Oricum cu mana cu manusi atingi diferite obicte pe care le mai atinge si altii.
Eu de exemplu intru in magazin (kaufland sa zic) imi dezinfectez mainile, pun mana pe cos.Incerc sa pun in cos produsele pe care obisnuesc sa le cumpar.Cand e vorba de produse de patiserie fololoesc clesti sau manusi.Cand sa ies din magazin ma dezifectez din nou.
Acasa ma spal si Dumnezeu cu mila!

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca, in mintea conducerii, oamenii sunt apti si constienti ca exista sapun cu care sa-si spele mainile si, deci, sa se dezinfecteze pentru ca, vezi tu, prin piele nu pot patrunde virusurile ca in cazul cailor respiratorii, de aici si nevoia portului mastii, sa asiguri scaderea sanselor ca virusul sa intre in corp. Asta si ca ar fi un accesoriu in plus care ar fi costisitor.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca purtam manusi e ca si cum nu am purta. Poate sunt bune daca le folosesti doar ca sa atingi lucrurile din exterior si apoi sa le dai jos imediat. Si eu am purtat un timp anul trecut dar nu m-am mai stresat cu ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii nu poarta nici măști! Asta e problema, se respecta masurile ca în codru la noi.