| Furnicuta000 a întrebat:

Urmeaza sa ma vacc si as vrea sa stiu cum e treaba cu certificatul ala. Adica cum se face intrarea in diferite locatii pe baza certificatului? Scaneaza un cod? Ce le apare dupa ce scaneaza codul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dupa ce te vaccinezi prima data poti sa iti faci cont aici si urmezi pasii:
https://certificat-covid.gov.ro/login
Se va descarca electronic dar poti sa scoti documentul si pe hartie.

| NLS a răspuns:

Tu salvezi certificatul sub forma de PDF pe telefon.
Acesta conține un cod QR, ce va fi scanat la intrarea in unele locatii.
O sa le apara daca ai primul sau ambele vaccinuri, si pana nu il ai si pe al doilea, nu intri.

In Germania e mai lesne, se merge si pe incredere.
Nu mi l a verificat decat intr-un magazin de bricolaj, dar am fost ieri in magazin de haine, si nimic...
A intrebat daca avem, dar n au vrut sa l vada.

| aditimus a răspuns:

Codul de pe telefon spune tot despre tine de la cnp pana la data vaccinarii.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Te vaccinezi si in aproximativ o zi vei intra in sistem. Intri online pe platforma nationala de vaccinare si iti descarci de acolo codul QR. Dar trebuie sa astepti 10 zile ca sa fie verde certificatul (iar daca faci Pfizer trebuie 10 zile de la rapel), pana atunci il ai albastru. Cand cineva va scana codul qr, ii va fi afisat numele complet, data nașterii, data cand te-ai vaccinat iar in cazul pfizer daca e primul vaccin sau schema completa. Oricine poate scana sa vada daca e valid codul qr. Iti trebuie doar o aplicatie.
Eu folosesc aplicatia asta pentru certificatul verde:
https://greenpassapp.eu/

| emilllyya a răspuns:

Dupa ce ai schema completa (cele doua doze / doza (daca faci cu J&J) si dupa ce trec 10 zile de la ultima doza) vei descarca in format pdf certificatul, iar acel cod QR va fi scanat atunci cand intri intr-un magazin de exemplu. (apare si numarul de doze si data vaccinarii. Teoretic certificatul il ai inainte de acea perioada, insa nu te ajuta la nimic daca schema nu e completa)