| Flavianadx a întrebat:

Va bucurati ca in Austria va fi obligatoriu vaccinul?
Cum ar reactiona romanii la noi in Romania la asta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Motisor a răspuns:

Din ultimii 3400 ani, doar 268 din ei au fost de pace, sau 8% din acesti ani. E imposibil să tot fie pace si liniste prea mult timp, vor porni războaie si tot felul de lucruri care s-au mai intamplat, asa a fost mereu, asa va fi, nu ai cum altfel, asa zice istoria. Mereu s-a încercat ca populația sa fie oprimată, manipulata, numai ca noi ne-am dezobișnuit, am dat de bine. Dar nu poate tine prea mult treaba asta cu pacea si aliantele astea unite arabe europene etc

39 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Vor prefera să moară de covid, dar să se simtă liberi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca putem zice daca ne bucuram sau nu asupra unui lucru prin Austria (daca chiar asa este), nu este ca si cand... da mancare gratis.
Yeee, ce ma bucur :/

Legat de romani... cu siguranta o sa se creeze controverse si dispute. Multi o sa se vaccineze cel mai probabil dupa.

| Flavianadx explică (pentru DoarBogdan):

Pai multi romani sunt plecati sa stearga la fund mosii in Austria. Deci legea aia ii afecteaza si pe romani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Urmeaza si la noi, stai calma. O sa se razvrateasca niste inapti pe FB apoi o sa stea cu ciocul mic si va continua ca pana acum. Adica romaneste. Vezi cum e cu asigurarea obligatorie la apartamente/case, pe care 1 din vreo 5 abia daca si-o face, iar ailalti 4 nu patesc absolut nimic.

| Holiday a răspuns:

Un lucru e cert, pandemia asta, cel putin in Romania, are efect benefic. IQ mediu va creste substatial. O gramada de tantalai au murit, sau vor muri ca prostii cu teoriile conspirationiste in brate.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Holiday):

Trimite un mail la TPU sa-l suspende odata pe individul ala. E de o nesimtire fantastica

| raMLesS a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Cat faci pe lună?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru raMLesS):

Anumite lucruri nu se spun

| raMLesS a răspuns (pentru ForeverAlone97):

De ce nu? De ce ar trebui sa fie un subiect tabu?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru raMLesS):

In general nu trebuie dezvaluit venitul lunar

| raMLesS a răspuns (pentru ForeverAlone97):

De ce nu? Care ar fi problema?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru raMLesS):

E confidential

| raMLesS a răspuns (pentru ForeverAlone97):

E confidential stiu, dar imi spui?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru raMLesS):

Hai in privat

| AvalohAlyn a răspuns:

Oricum nu e corect și nici constituțional.In nicio țară care se vrea democratică.In Romania sper sa fie revoluție daca se introduce decizia asta fiindcă vezi tu, fiecare om are libertatea de a alege și asta nu trebuie sa o ia nimeni și vine inclusiv și exclusiv de la Creator/Dumnezeu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ia frumos si du-te in rai sau iad daca vrei sa fii guvernat de barbos. Lovilutie, haha, ce amuzant esti.

| salieri84 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, avem libertatea de a alege pentru noi insine, dar nu si libertatea de a alege pentru altii, de a le pecetlui soarta. Iar creatorul de care amintesti tu, cred ca se cruceste, la cati imbecili antivaxxeri i se inchina.

| mentholinks a răspuns:

Eu as legaliza si ordona pedeapsa cu moartea pentru unii. Dar nimeni nu ma alege ca oamenilor nu le place dreptatea.

| StrongHeart a răspuns:

Nu am cum sa ma bucur la o dictatura mascata. La propriu si la figurat.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Danemarca cum a relaxat puțin restrictiile, cum a crescut nr de infectarii. Danemarca este mult vaccinată, nu stiu exact dar în orice caz este mult. Robert Malone inventatorul Mrna zicea că o sa fie o dependentă de vaccin. Deci probabil, nu se poate trai fară. Va trebui la fiecare 6 luni. Asta nu dispare așa ușor

| chuckmanson a răspuns:

1. Da
2. Ma doare in ****, nu m-ar afecta deloc o astfel de lege dar m-as bucura enorm sa vad anti vaxxeri persecutați cu adevărat în loc sa îi văd comparându-se cu victimele holocaustului de pe un telefon scump

| Flavianadx explică (pentru chuckmanson):

Astia de la putere vor sa faca oamenii sa gandeasca asa ca tine. Sa imparta societatea in doua. Virusul nu mai e inamicul. Inamicul e nevaccinatul sau vaccinatul.

| chuckmanson a răspuns (pentru Flavianadx):

Da recunosc, vă consider inamici. Nu am nicio problemă în a o admite. Dacă ar fi după mine v-as forța să alegeți dintre a vă vaccina sau a primi un glonț în craniu. Nu e vorba despre politică aici, e vorba că voi sunteți niște imbecili infecți care puneți în pericol alți pentru că preferați să vă încredeți în conspirații pe care nicio persoană cu mai mult de jumătate de neuron le-ar crede în loc să ascultați de medici. Troglodiții ca tine sunt inamicul omenirii și un cult al morții.

| Flavianadx explică (pentru chuckmanson):

Mi se pare ca imi adresezi cuvinte vulgare. Ma confunzi cumva cu doamna ma--ta, de iti permiti?
Du-te la un protest si vorbeste asa, sa vezi cum esti linsat instant.

| chuckmanson a răspuns (pentru Flavianadx):

Răspunsul tău e la fel de previzibil pe cât e de imatur și de banal, dar pot să spun că dovedești că ai iq negativ și vorbești precum o neanderthaliană adevărată!

| Flavianadx explică (pentru chuckmanson):

Hai ca te-ai / ti s-a inmuiat laughing
Ziceam doar sa iesi pe strazi sa-ti faci cunoscut punctul de vedere. Si asa o sa vezi ca ceea ce gandesti e compatibil cu bulaul, nu cu libertatea si viata in societate.

| alexandradlr a răspuns:

Sincer și Austria pare ca a luat o măsură exagerata. Romanii ar face proteste masive. Dar am văzut ca politia și jandarmii austrieci refuza sa verifice certificatul verde în semn de protest.

| salieri84 a răspuns:

Mai flacau, cu tine am avut o discutie in privat, tocmai pentru a nu te face de c...t in fata tuturor. Tu nu esti in stare sa exprimi o idee in cateva cuvinte, ratacindu-te in mormanul tau de ineptii, dar ai tupeul sa dai sfaturi de doi lei si sa pretinizi a fi atotstiutor. Paradoxal, vrei sa fii si ironic. Mi-e rusine de rusinea ta.

| salieri84 a răspuns:

''Iara ce ma depaseste esti mic, habar nu ai ce stiu eu sa ce nu stiu.Dar ca idee iti spun pentru ultima oara, am mai multa vacanta decat au avut tot neamu tau de la burebista pana azi, pricepi?''

Ca sa vada si lumea de pe-aici, ce specie esti. Probabil ai nevoie de confirmarea faptului ca esti beat si ai nevoie de somn.

| relian a răspuns (pentru salieri84):

Si ce nu este adevarat? Vrei sa iti arat ce scoala am? Iti arat, apoi o sa iti inghiti limba.Si daca am spus aia,ce vezi tu rau in ce am spus? Omu vorbeste frumos,tu banui ca ai tot continuat cu frazele tale,alea prost,imbecili etc,apoi normal ca am replicat si eu, dar am facut-o elegant, nu ai ce sa spui laughing nu te-facui prost nu am spus ca nu stii nimic si chestii de genul asta.
Beat nu cred ca eram, sincer nici nu stiu daca am fost beat vreodata, asa sa ma ametesc da am mai fost, dar eu ma ametesc si de la 1-2 pahare de vin, asta pentru ca beau rar, din an in paste.

Ce specie sunt? Specie pe cale de disparitie laughing sau is o specie mai rara?
E bun lasa sa stie lumea, pai ce am ascuns eu ceva.Cum am mai spus discutam aici de fata cu lumea,nu avem ce imparti in privat.
Eu respect pe toata lumea,atata timp cat se vorbeste frumos,nu jignir nu alte vorbe urate.
Nu am nici un dusman,nu port pica pe nimeni,nici pe tine,pentru ca nu am de ce,sau pentru ce,nu ne luam la intrecere pe aici,si nici nu castig eu bani daca spun ceva bun sau gresit.
Eu nu mai stiam ca mai vorbisem cu tine, nu tin mesaje, nici nu caut sa rascolesc sa vad ce am vorbit cu o anume persoana.E ok daca nu iti sunt pe plac ma pot ignora, bloca ce se mai face pe aici, nici o problema, din cate am vazut din intimplare ma ignora vreo 75 de useri pe aici laughing unia si fara sa vorbim nimic.Nu stiu cum sa fac sa fie ceva o steluta cumva sa pui la un user si sa stii ca pe ala trebuie sa ocolesti.O sa te ocolesc, dar de uit si dau iar peste tine, asta e laughing vezi nu e cum ai spus tu, nu sunt atotstiutor si nici nu afirm asa ceva.

| salieri84 a răspuns (pentru relian):

''din cate am vazut din intimplare ma ignora vreo 75 de useri pe aici''

Rectifica, 76.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Sursa?

Răspuns utilizator avertizat
| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu toti sunt spalati pe creier ca tine. Unii s-au destupat la capwinking

| Eclectica a răspuns:

Indiferent dacă ești pro sau contra, așa ceva este pur nazism. Cine are un pic de creier functional își dă seama grozăvia unor asemenea măsuri. Dar, așa e omul, își dă seama mereu prea târziu ce înseamnă unele măsuri "pentru binele lui".

| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru Eclectica):

Lasa-i ca sunt toti spalati pe creier de tembelizor. Astia n-au habar de istorie. Btw, istoria se va repeta destul de curand daca nu se repeta deja.

| randy93333 a răspuns:

La noi o astfel de lege ar pica la ccr

| d2ontknowdontcare a răspuns:

Pai numai ideea in sine mi se pare putin cam aiurea. Si nu, nu sunt impotriva vaccinul, doar si eu sunt vaccinata. Dar mi se pare nedrept ca asa ceva sa fie obligatoriu. Consider ca fiecare ar trebui sa il faca doar daca vrea. Mai ales cand s-a spus clar ca vaccinul nu are 100% rata de protectie si au fost oameni ce s-au infectat chiar si cu vaccinul facut. De asemenea, nu oricine poate face vaccinul. Exista cazuri in care oamenii au dezvoltat complicatii in urma acestuia si chiar au murit din cauza asta.

Dar da. probabil ca romanii s-ar razvrati la inceput si dupa le-ar trece si si-ar vedea mai departe de treaba lor.