| RAY a întrebat:

Vouă va este frica ca ați putea fi infectați de corona?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Mie personal nu, imi e doar sa nu o infectez pe maica-mea, atat.

| Reghqen a răspuns:

Da, în particular ceea de care îmi este cea mai multă frică este ca de la o zi la alta, fără să-mi dau seama ca am fost înfectat, ma întorc acasă și fără să știu și să vreau înfectez și familia mea, ceea ce m-ar distruge în înterior... eu sper să nu fiu niciodată înfectat, iar în cazul în care o să fiu(ceea ce nu-mi doresc deloc) o să sun îmediat la urgență. Sper și îmi doresc ca, această pandemie să ne lase odată în pace cât mai repede, așa ne putem întoarce cu toții la normalitate happy.

| Silwian a răspuns:

Nicidecum! Pana la Corona! Poti lua o multime de virusi! Milioane si milioane de virusi poti lua! De oriunde oricand! Fiecare cu destinul sau!

| 4StarLight a răspuns:

Da si nu. Da, pentru ca am bacul luni si chiar nu am chef sa lipsesc si sa ma mai stresez din nou inca vreo 2 saptamani. Nu, pentru ca sunt tânără si stiu ca nu e cu mult diferit fata de o gripă si ca probabil voi supravietui. laughing
Acum serios vorbind, nu imi este neaparat teama, însă totodata nu vreau sa-l iau pentru ca asta ar insemna sa nu-mi pese de ceilalti si sa devin neglijenta. Sunt oameni bolnavi, cărora virusul acesta le-ar putea aduce moartea si cine stie, poate fix neatenția mea dintr-un anumit moment ma va face intr-un fel responsabilă de asta. În același timp, vreau ca sa se termine odata pandemia asta, nu vreau ca eu sa reprezint unul din acele sute de cazuri si ulterior, eu sa-l transmit si la alte 5 persoane, iar acele 5 la alte 10 si tot asa. Asta ar insemna sa nu fi invatat nimic din acele 2 luni de stat în casa.