| AnitaAlexandra a întrebat:

A fost minunat, special, diferit, nou si intr-un final al naibii de trist. Ne-am cunoscut pe internet, eu am 17 ani iar el 19 si ne desparte o distanta de 150 km. Ne intelegeam excelent, gandeam la fel, imi era drag, ii eram draga. Ne stim de 1 an si ceva, dar ne-am vazut doar de 4 ori in realitate. La primele 3 intalniri a fost minunat, ne-am comportat de parca ne-am fi stiut de o viata. La a treia, mi-a furat chiar si un pupic pe buze. Eram indragostita pana peste cap de el si convinsa ca o sa avem sansa sa fim un cuplu, deoarece in aceasta vara el se muta in orasul meu. A patra intalnire am avut-o in Ianuarie. Atunci m-a sarutat... Ma asteptam la asta, nu stiu de ce, dar ma asteptam. Dupa ce m-a sarutat, imi amintesc exact ce mi-a spus : "stii, eu nu am mai avut o prietena de 3 ani". Si m-a privit cu o oarecare tristete. O tristete pe care abia acum am inteles-o. Cand a plecat, m-a prins de mana, m-a privit fix in ochi si mi-a spus sa am grija de mine. Atunci l-am vazut ultima data. Pe la sfarsitul lui Ianuarie i-am dat un mesaj luuung in care i-am explicat tot ce simt pentru el si cat de special e. Mi-a spus ca si el simte la fel pentru mine, dar distanta asta il doare prea mult si crede ca in vara va fi prea tarziu pentru noi... Nu prea stiam ce sa-i mai spun pe moment, asa ca l-am intrebat: si acum? Iar el mi-a zis ca si acum continuam asa, ca restul sunt doar vise. I-am explicat ca ne amagim daca continuam asa si de atunci s-a rupt legatura. A inceput sa ma ignore total. Eu l-am cautat de mai multe ori, dar a fost rece si sec cu mine de fiecare data. E groaznic, deoarece m-am obisnuit cu el, vorbeam chiar zilnic. In Martie a inceput sa-si puna poza la avatar cu o fata, aceeasi fata cu care avea poza si acum doua seri. El chiar e fericit acum? A fost totusi 1 an, un nenorocit de an in care nu a trecut zi fara sa vorbim, in care am radiat de fericire, in care am simtit ca pentru prima data sunt indragostita cu adevarat. Cum a putut sa-mi faca asta? De ce m-a mintit ca o sa fim impreuna in aceasta vara ca dupa sa-mi zica ca pana la urma va fi prea tarziu? Nu il inteleg, credeam ca insemn mai mult pentru el, de fapt eram sigura de asta.am 25152 amintiri care ma leaga de el. Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi asta si v-as ruga sa-mi dati niste sfaturi prietenesti. Am cea mai mare nevoie de ele, acum!

Răspuns Câştigător
| Ycu a răspuns:

Deci, inteleg prin ce treci, dar si prin ce trece el. Tu esti fata indragostita care ar putea traii si la 1000 de km de el daca ai stii ca va iubiti reciproc, el este baiatul, mai mult ca sigur te-a iubit si el, insa, el nu e la fel ca tine, sa te astepte, pentru el este mai importanta distanta decat relatia in sine, si faza cu fata de la avatar cred ca a incercat doua chestii prin asta :
1. Sa te faca pe tine sa renunti la el (o prostie pentru ca te raneste profund).
2. Sa se faca pe el insusi sa renunte la tine, prin a fi cu altcineva.
Cred ca mai devreme sau mai tarziu isi va da seama ca te iubeste si va incerca sa se bage iar in seama cu tine, insa cred ca ar trebui sa il stergi din toate caile de comunicare cu el, pentru ca e in felul urmator, tu cand vei vedea numele lui in telefon, sau pe messenger daca va intra automat vei suferii de fiecare data, asa suferi odata si gata, uiti si daca nu mai ai nimic ce sa iti aminteasca de el o sa il uiti, pana cand nu iti vei aminti automat ceva de el. Dar cu siguranta el cu fata aia incearca sa uite o fata cu o alta. Vin sarbatorile si cred ca ar trebui sa petreci mai mult timp cu familia si prietenii pentru a putea sa il uiti mai usor. Numai bine, si sarbatori fericite.

| blueheart a răspuns (pentru Ycu):

Un raspuns foarte frumos. Felicitari! Daca el isi va da seama ca pe ea o iubeste va face si imposibilul ca sa o aduca in viata lui.

20 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna,draga mea!
In primul rand nu fii trista(stiu ca iti cer imposibilul) Pastele se apropie si trebuie sa zambesti.
Uite, si eu am trait o relatie la distanta. Era totul roz si eram cea mai indragostita.
Pe parcurs a inceput sa dispara putin cate putin, si de fiecare data cand incercam sa aflu ce se intampla cu el, spunea ca are treaba ori ca o relatie la distanta nu merge.
Iar atunci mi-am interzis sa-l caut. M-a cautat, nu i0am raspuns. Iar intr-un final,m-am hotarat sa-i raspund,fiind rece cu el. Si ghici ce! A inceput sa-si schimbe parerile,ii era dor de mine si ma vroia inapoi.
Deci,nu te mai agita. Daca e sa fie al tau va fi acum!
Tu esti importanta acum,nu el!
Incearca sa-ti ocupi timpul cu altceva,iesi cu prietenii, orice. Dar nu te mai gandi la el. Iti faci rau singura.
Da-i pace, iar daca te iubeste va reveni.
Stii? baieti sunt destui in lumea asta, iar dacaa pe el l-a impiedicat distanta, e un las!
Acum incearca sa-l uiti!
Te pup

| Adry05 a răspuns:

Poate că totuşi ţinea la tine, dar să ţi o relaţie la distanţă e greu. Poate între timp, s-a îndrăgostit de o fată care e acolo lângă el şi mnah, a început să-şi dezvolte sentimentele pentru ea, ea având avantajul apropierii. Încearcă să găseşti şi tu un băiat drăguţ acolo la tine în oraş, şi-l vei uita pe el.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Povestea voastra e frumoasa insa finalul neasteptat. Stia ca tii la el, stia ca puteti fi impreuna si totusi a renuntat. E greu sa intelegi ce e in mintea baietilor. Stai si te gandesti cum poate el sa arunce la gunoi atatea amintiri, vorbe, sentimente. Nu intelegi de ce e atat de complicat cand ar putea fi atat de simplu. Dar raspunsul ramane un mister. happy Stiu ca treci printr-o perioada proasta si ca doar el iti poate lumina ziua dar trebuie sa te linistesti. Ai incercat sa iei legatura cu el dar nu a mers. Eu zic sa ii dai o pauza. Totusi, mai e putin pana la vara. Daca tine cu adevarat la legatura voastra eu cred ca va face un pas spre "impacare". Lasa-l o perioada de cateva saptamani. Nu ai ce sa faci, comportamentul lui iti face mult rau. Pregateste-te pentru orice si incearca sa uiti. Viata e presarata cu multe momente grele si te gandesti ca ajungi sa platesti cu lacrimi pentru fiecare clipa de fericire dar cu timpul vei invata din greseli si vei fi mai precauta. Poate avand in vedere faptul ca era o relatie la distanta nu trebuia sa te implici sentimental atat de mult dar inteleg ca nu poti controla unele lucruri.
Ai grija de tine! Va fi bine, o sa vezi.

| h3r a răspuns:

Dacă stai să te gândești, șanse sunt!
Însă el le-a îndepărtat, mă îndoiesc că ar fi vorba doar de distanță, deoarece asta se remedia în scurt timp.
Hai s-o lăsăm la o parte.
Nu trebuia să renunțe la tine...asta dacă erai specială, importantă și își dorea ceva pe parcurs.
Însă nu, el are nevoie de altceva și nu te merită.
Într-un an se pot strânge foarte multe... amintiri, însă gândește-te când vine vorba de la 2 ani+, și mai ales, ca fiind o relație serioasă!
Cel mai bine pentru tine este să-i dai ignore, să-i stergi numărul de telefon și să-ți stergi ideea asta din cap, de a-l mai căuta!
Înțelege că el nu vrea nimic, nu a fost cine știe ce pentru el și acum este fericit, mulțumit și nepăsător. Îl doare de tine? Nu.
Gândește-te la binele tău, și tu vrei să ajungi fericită și împăcată!
Nu te mai lega de faptul că v-ați întâlnit și că urma să se mute!
Cu distanță sau nu, tot așa renunța într-un final.
Nu merită răbdarea ta, sentimente și emoții ale tale.

O să vină altul, care se va bucura de tine!

| AnitaAlexandra explică (pentru h3r):

Iti multumesc mult!

| h3r a răspuns (pentru AnitaAlexandra):

Să ai grijă de tine, de sentimentele tale! >big grin

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Frumos scris.Dar cred ca e bine sa cauti un partener ceva mai aproape.

| blueheart a răspuns:

Nu renunta la iubire. Cand doua persoane se iubesc cu adevarat nu conteaza distanta ci sentimentele pe care le simt unul fata de celalalt.
Daca el crede ca distanta desparte doua inimi inseamna ca nu stie sa iubeasca si renunta la fericirea pe care tu i-o daruiai. Cine te iubeste cu adevarat nu renunta, ci lupta impotriva tuturor greutatilor.
Nu renunta la iubire, la speranta de a fi iubita asa cum iti doresti si asa cum meriti.
Paste Fericit! happy

| h3r a răspuns (pentru blueheart):

"Cine te iubeste cu adevarat nu renunta, ci lupta impotriva tuturor greutatilor".

Mai bine nici nu se putea, ai spus tot! happy

| blueheart a răspuns (pentru h3r):

Multumesc frumos! Eu nu renunt decat la oamenii care nu stiu sa iubeasca. In rest nu renunt la nimic si lupt pentru lucrurile frumoase din viata mea.
Paste Fericit! happy

| h3r a răspuns (pentru blueheart):

Paște fericit, sănătate!

| sensualus a răspuns:

Prima data cand esti indragostita cu... adevarat este cand ai o relatie implinita, nu vorbe si vise de la 150 kmlaughing. daca tot nu te mai doreste, cauta-ti fericirea langa tine

| Ycu a răspuns (pentru sensualus):

De ce descurajezi? Nu e adevarat ce spui tu, dragoste poate fi si la 4542 de km. Gandeste-te la parintii fara bani sa isi creasca copii si pleaca prin Italia, Spania, America? Cum e? Exista dragoste sau se rupe tot? Daca tu nu ai putut iubii la distanta din orgoliu sau altceva, nu inseamna ca nimeni nu poate.

| e7d7n7 a răspuns:

Dragostea la distanţă e doar o iluzie!

| Forevăr a răspuns (pentru e7d7n7):

Daca e o iluzie de ce parintii plecati in tari straine inca isi mai iubesc copii ramasi acasa?

| e7d7n7 a răspuns (pentru Forevăr):

Noi vorbim de dragostea între 2 persoane de sex opus. Nu de dragostea ca de la mamă la copil. Şi crede-mă că şi dragostea aia ca de la mamă la copil(cum zici tu, dacă părinţii sunt plecaţi într-o ţară străină), într-un timp îndelungat începe să se piardă şi aia, poţi să întrebi asta orice copil care are părinţii plecaţi în ţări străine pe o perioadă mai îndelungată nu ăia care au plecat 1 an.

| Forevăr a răspuns (pentru e7d7n7):

2 persoane de sex opus? Atunci tata-fica, sau mama -fiu.
Nu se pierde, stai linistit.
Ai mei sunt plecati de 12 ani.

Răspuns utilizator avertizat