| maniunika a întrebat:

Abia am 19 ani, dar deacum m-am confruntat cu niste probleme destul de seriase si anume...
Cu trei luni in urma am rupt relatiile cu un baiat cu care m-am intilnit aproape 2 ani (fara 3 luni). Le-am rupt din cauza ca mama mea era impotriva lui si ca eu vroiam ceva nou.Nu tineam la el mult (cu toate ca nu numai odata i-am spus ca-l iubesc), nu simteam sentimente puternice fata de dinsul, pur si simplu imi placea la nebunie cum se comporta el cu mine. Stiam ca ma iubeste si face pentru mine orice, de aceea profitam la maxim de el... Iar acum, dupa ce am rupt relatia (cu toate ca a fost foarte greu sa o rup fiindca el nu dorea asta)si a trecut atita timp, gindul imi zboara la dinsul, fara sa vreau. Oare asa e normal? Am procedat corect ca m-am despartit de el? Spuneti-mi ce sa fac? Poate sa-l sun? Dar dupa cite au fost e imposibil sa-l mai pot intoarce...
nu-mi pot imagina viata mea alaturi de dinsul, dar si nici pe el nu vreau sa-l vad alaturi de cineva...
nu sunt egoista, dar stiu ca in asa mod il voi pierde pentru totdeauna.nu stiu ce vreau...acum am prieten, dar permanent il compar cu dinsul si nu inteleg de ce... puteti sa ma ajutati cu ceva?
va pot rs si la alte intrebari suplimentare pe care doriti sa le aflati, numai va rog spuneti-mi cum sa fiu in continuare...
aproppo. ceva timp in ura a fost ziua mea de nastere si nici macar nu m-a felicitat... mi-a fost nespus de dureros.
oare sa fi fost o dragoste de care eu nu mi-am dat seama la timp?

5 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Daca ai stat 2 ani langa el nu ai cum sa nu iti mai amintesti de el pentru ca e un timp in care faceati totul impreuna si asta iti aminteste de el!
daca il compari cu actalul e normal! asa facem toatetongue
daca spui ca iti placea cum se comporta cu tine i ca iti face toate poftele inseamna ca actualul nu face la fel si ai remuscari ca nu ai tinut langa tine pe cineva care facea tot ce vroiai tu!
se mai intampla! atunci cand nu stim sa pretuim pe cineva si apoi il pierdem,ne dam seama prea tarziu ce am avut langa noi! dar e prea prea tarziu ca sa mai recuperam! incearca sa il lasi pentru ca baiatul tea iubit cu adevarat,lasa-l sa isi traiasc viata cu altcineva pentru ca merita!
nu te-a felicitat de ziua ta pentru ca poate sstia ca astepti acest lucru si a vrut sa sa te doara la fel cum l-a durut si pe el despartirea voastra!
si daca spui ca nu te vezi cu el in viitor incearca sa nu te mai apropii de el sa ii faci mai mult rau! incearca sa vezi in actualul tau prieten cel mai bun om din lume,sa te concentrezi numai asupra lui,sa faci cu el chestii pe care nu le faceai cu celalalt si sa nu mergi in locurile in care mergeai cu el!
ccu timpul o sa il uiti chiar daca o sa fie greu,dar o sa il uiti!
nu te mai gandii la ce a fost,priveste si partea buna a lucrurilor, mama ta nu te mai streseaza, nu il mai faci pe el sa sufere si gata!
cand iti amintesti de el, gandeste-te ca era ceva imposibil! cu timpul o sa treaca!

| BlancaFantasma a răspuns:

Tu nu l`ai iubit asa ai spus,doar iti placea cum se comporta cu tine,iti facea toate voilehappy acum iti e dor de el fiindca actulul nu e capabil sa te inteleaga pe deplin,nu te rasfata la fel ca fostul nu`i asa? se poate insa ca tu sa te fi indragostit de el dupa ce v-ati despartit,ceea ce e destul de rau pentru tine,daca el nu vrea sa va mai impacata.evita sa-i mai compari pe cei doi! daca spui ca nu te vezi cu el in viitor inseamna ca totusi nu il iubesti. poate vrei doar sa fi tu siongura pe care a iubit`o, si singura pe care a rasfatat`o asa mult:p ceea ce iarasi nu e prea normal. daca tu ai vrut despartirea atunci lasa`l in pace, serios! sa isi refaca viata.dar daca totusi vezi ca nu il poti uita incearca sa te apropii de el sa-i spui ce ai scris acici pe TPU.nu se stie niciodata! dar ai grija, uita`te bine la actualul poate gasesti ceva interesant si la el! bafta!happy

| candora a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar se intimpla la fiecare fata sa-si compare actualul cu fostul, asta o perioada cel putin. iti zboara gindul deoarece ai tinut la el. aproape 2 ani nu e putin, te-ai obisnuit cu prezenta lui si acum ti-e greu fara. incearca sa-ti pui in regula sentimentele, incearca lucruri noi cu actualul, nu frecventa aceleasi localuri, alte ocupatii, alte replici, totul...si ai sa vezi ca incet te vei obisnui si ...nu ca-l vei uita pe fostul (nu poti pur si simplu sa uiti o persoana), dar iti va deveni cit de cit indiferenta.
mai este posibilitatea ca vrei sa te intorci la el, da-i de inteles, afla daca se mai poate, daca mai tine la tine

| maniunika explică (pentru candora):

Asta si incerc, dar oricum cind ramin in special singura (de obicei inainte de somn )aceasta dorinta apare.si nu ma pot lupta cu dinsa!
citeodata pur si simplu ma gindesc ca am facut-o doar din cauza ca mama mea era impotriva...eu ma simteam bine cu dinsu!

| Tania a răspuns:

Este normal sa te mai gandesti la el pentru ca te obisnuisei cu el de atata timp.
Dragoste nu cred ca a fost si mai mult atasamet.Probabil o sa te mai gandesti un timp,dar cea mai buna metoda sa il uiti este sa eviti orice legatura cu el, pentru ca astfel o sa iti amintesti iar, si iar...