| anonim_4396 a întrebat:

Acum ceva timp eu si o prietena ne tot jucam in pat si ne sarutam pana am ajuns sa facem petting, asta a fost prima oara in viata mea cand penisul meu a avut contact cu un vagin, am incercat sa i-o introduc si nu intra nicicum pentru ca era virgina asa ca am continuat sa facem petting. Dupa cateva luni am observat ca ma ustura putin pielea penisului cand il decalotam si am observat niste mici crapaturi in varful pielii, dupa care am mai observat intr-un timp ca un fel de pielita alba crescuta pe capul penisului, toate acestea au trecut si acum nu mai am nimic, intrebarea mea este daca am luat vreo boala cu transmitere sexuala de la fata respectiva ea fiind virgina? Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod aproape sigur/cert, NU a fost vorba de un BTS ''autentic''. S-ar putea ca penisul tau sa fi fost afectat de o posibila iritatie provocata de o ciuperca din moment ce s-a ''vindecat'' fara sa fi folosit un anumit tratament. Dar nici NU poate fi exclus cu totul si o anumita posibilitate ca fata respectiva sa-ti fi transmis fara stirea ei o candidoza vaginala care ii afecta vaginul, dar care de fapt NU reprezinta o boala cu transmitere sexuala. Sanatate!

| Catrice a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Candidoza vaginala se transmite la bărbat și altfel decât prin sex?

Uau, aflu lucruri noi de pe aici.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU ai luat nici o boala de la fata respectiva, in schimb de la atata frecat, ti-ai iritat organul.
Ia pauza de la masturbare cateva zile sau 1-2 saptamani, pana se vindeca complet.

| corbulalbrosu a răspuns:

Descrierea reprezinta fragmente privind candidoza la barbati :
""Candidoza reprezinta o afectiune care se manifesta si este diagnosticata mai ales la femei. Totusi si barbatii sufera de aceasta boala, dar in cazul lor infectia este mai putin frecvent raportata si diagnosticata. Supracresterea fungilor si toxinelor pe care acestia le emit pot determina multiple simptome dintre care unele sunt specifice doar barbatilor.
Printre manifestarile candidozei care pot sa apara la barbati se numara:
-- prostatita cronica
-- hiperactivitatea
-- disconfort in timpul actului sexual si la urinat
-- oboseala cronica
-- iritabilitate, depresie si anxietate
-- sistem imunitar compromis si raceli cronice, etc,
Candidoza genitala -- Se estimeaza ca la 15-20% dintre barbati, candidoza se colonizeaza in zona genitala. In multe dintre cazuri, atunci cand candidoza nu este accentuata, barbatii bolnavi posibil sa nu manifeste niciun simptom, drept pentru care ar putea sa-si infecteze partenerele.
Totusi, principalele simptome care apar la majoritatea barbatilor infectati cu candida este iritatia, senzatia de arsura si mancarimea organelor genitale, in mod special a glandului penisului. Zona afectata va deveni rosiatica, inflamata, dureroasa, acoperita cu mici leziuni rosii sau albicioase. Un alt semn caracteristic al candidozei genitale este senzatia de arsura care insoteste urinarea sau care apare ori de cate ori penisul este atins de lenjeria intima.
Au loc scurgeri si sunt prezente secretii albicioase, branzoase, localizate in zona glandului penisului. Candidoza genitala este cel mai frevent intalnita la barbatii care nu isi pot retracta preputul, care sufera de fimoza, dar si la barbatii circumcisi. Acest tip de candidoza este intalnita sub denumirea de balanita candidozica si balanopostita ""
http://www.sfatulmedicului.ro/......bati_11317

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil.

| AHBreak a răspuns:

Cati ani ai?