| Andreeag17200 a întrebat:

Am 18 ani. Ultima data cand am avut menstruatie a fost pe 23 decembrie..am avut relatii sexuale cu iubitul meu, el spune ca a fost atent..pe 9ianuarie am urmat un tratament cu ovule cervugid si ciprinol pentru ca am fost diagnosticata cu anexita. Luna aceasta menstruatia trebuia sa imi vina in jurul datei de 20 dar am avut scurgeri doar 1 zi, iar la mine menstruatia dureaza in jur de 5-6 zile..Am facut 3 teste de sarcina ..toate fiind negative..sunt aproximativ 8zile de la intarzierea menstruatiei.E posibil sa fie vreo sarcina sau ma gandesc ca e din cauza ovulelor?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un consult ginecologic ar rezolva această problemă a ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Toate teste de sarcina au fost facute inutile, deoarece au fost facute mult prea devreme.
Un test corect de sarcian se face la 7-10 zile de intarziere.
ori tu esti azi in ziua a 8-a, deci, de azi trebuai sa faci testul, nu inainte.
Repeta testul azi si vei vedea rezultatul.
Cat priveste tratamentul cu ovule, acela nu modifica data menstruatiei.
Eu cred ca esti insarcianta si ca mica scurgere de 1 zi, a fost menstra de nidatie a ovulului fecundat.
Sper sa ma insel, de aceea iti spuns a faci AZI un test de sarcina!

| Andreeag17200 explică (pentru Violleta2022):

Mi a venit menstruatia

| corbulalbrosu a răspuns:

Fara a preciza care este/a fost caracteristica generala a ciclului tau menstrual pe perioada ultimelor minin 6-8 cicluri, este imposibil sa ti se poata transmite un raspuns. Pentru a se putea raspunde, este necesar sa fie cunoscut care este tipul ciclului de a fi REGULAT sau NEREGULAT. Care au fost lungimile ca numar de zile a ultimelor minim 5-6 cicluri.
NU exista absolut nicio legatura intre folosirea ovulelor amintite si modul in care se desfasoara ciclul menstrual, fiindca ovulele folosite (Cervugid si Ciprinol) NU au in compozitia lor HORMONI care sa interactioneze cu activitatea hormonala proprie, cea care dirijeaza si regleaza toate procesele care au loc in organism. Desfasurarea ciclului menstrual este programata, coordonata si dirijata STRICT HORMONAL din prima pana in ultima zi.
In situatia ta fiindca testele de sarcina efectuate au rezultatul negativ, se pare dereglarea hormonala este singura varianta acceptabila. Dereglare care ar putea fi provocata de existenta chisturilor ovariene sau a unei boli/afectiuni care afecteaza glandele endocrine. Multa sanatate!

| AcumOriNiciodata112 a răspuns:

Buna, nu sunt expert dar pot sa te sprijin spunand ca e din cauza ovulelor din cauza ca ai 3 teste negative de sarcina.