| anonim_4396 a întrebat:

Am ales sa scriu aici, pentru ca simt ca nu mai pot si am nevoie sa ma descarc. Imi cer scuze fata de persoanele care nu vor intelege asta si vor comenta aiurea.Stiu ca nu asta e scopul site-ului. Ma simt ingrozitor.
Am gresit!
Am gresit pentru ca i-am ascuns iubitului meu,faptul ca am un prieten foarte bun. A aflat,dar nu din gura mea.A reactionat ca un salbatic (evident). Am ales sa-i ascund pentru ca, stiam ca nu va intelege. E de parere ca un baiat si o fata nu pot fi doar amici si oricat de mult m-am straduit sa-i scot asta din cap, n-am reusit.Cu toate ca am facut tot ce am putut ca sa-i demonstrez (nu folosindu-ma de cuvinte) ca suntem doar prieteni si nimic mai mult, m-a tratat si ma trateaza in continuare cu multa indiferenta si doare atat de tare...
Prietenul pentru care am riscat atatea,s-a dovedit a fi un prefacut si voila, m-a lasat si el,sau mai bine spus,l-am lasat eu dupa ce mi-a aruncat o serie de cuvinte al naibii de dure.
Simt ca o sa innebunesc si ma simt al naibii de prost.
Vreun sfat care m-ar face sa ma simt mai bine?
Am atat de mare nevoie si habar n-am la cine sa apelez.
Nu vreau sa-mi terorizez prietena, pentru ca am terorizat-o destul cu dramele mele.

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

De aici ajungem la... trebuia să-i spui de la început, mai ales că, văd eu, aveți o relație stabilă! Și acum el vede aceste mesaje, clar!
AI RĂBDARE CU EL! E GREU!

„Prietenul" dacă era PRIETEN, trebuia să-i explice cum stă treaba iubitului tău, și crede-mă, acum erau rezolvate toate și era bine! Din păcate n-a fost cine credeai tu că este.
Stai liniștită, cu micul tău „căpcăun"hee hee te vei împăca.
Indiferența doare, însă gândește-te la mesajele văzute și el nu știa nimic, nu-i ușor nici lui!
El o să treacă peste și tu o să-i fi alături, o să ai răbdare cu el și îl vei înțelege.
Oferă-i acum cât mai multă atenție.

O să vă reveniți! Aveți grijă de relația voastră, iubiți-vă în continuare și nu uitați de COMUNICARE.
Trebuie să avem răbdare și să-i suportăm, că-s a noștri...

22 răspunsuri:
| Tmcn a răspuns:

Trebuie să-ţi pui întrebarea :Ce voia acel prieten de la tine şi nu a obţinut de a lăsat baltă prietenia voastră.
Cât despre prietenul tău, băieţii sunt în general geloşi, dar eşti sigură că e doar gelozie şi nu căuta un motiv să te îndepărteze?
Când ai de rezolvat o problemă, un conflict, pune-ţi mai multe întrebări dacă vrei să găseşti soluţia.
Poate niciunul dintre ei nu au fost sinceri cu tine. Baftă.

| anonim_4396 explică (pentru Tmcn):

Da,ai dreptate..nici nu m-am gandit la asta.
Multumesc!

| anonimg a răspuns:

"E de parere ca un baiat si o fata nu pot fi doar amici". -Pot fi doar amici numai daca cei doi sunt trecuti de 80 de ani...
Nu te grabi sa-ti faci prieteni. Cauta-i pe aceia care sunt in sfera ta de influenta, care-i cunosti; numai dupa aceea le poti cere prietenia.
Iar motivul prieteniei sa fie doar unul singur: casatoria.

| h3r a răspuns:

Prietena e prietenă și îți va fi mereu alături, ai încredere în ea.

Nu cred că se pune problema de ascuns, te-a întrebat vreodată de el? Te-a văzut vorbind cu el? A mai bănuit ceva pe parcurs?
Cum a aflat?

Și acum...e normal să reacționeze urât, pune-te puțin în locul lui( gândește-te cum reacționai tu, ce simțeai )...mai ales că l-ai descris sălbatic, probabil e un orgolios și face urât de fiecare dată, iar acum a vărsat râul.
Cât despre presupusul prieten...nu știu dacă am cuvinte să-l descriu pentru asta. De ce „a plecat"? Ce s-a întâmplat de fapt?

Sfatul meu e să vorbești față în față cu partenerul tău, explică-i cum stau lucrurile, dacă tu consideri că trebuie... cere-ți și iertare, încearcă să-l iei cu frumosul chiar dacă nu-i suporți urletele ori vorbele grele. Se va rezolva și asta, dacă te iubește cu siguranță va trece peste. Mai ales că ăla nu mai e în peisaj.

Fie ce-o fi, da' să fie bine!

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Este vorba despre un baiat, prieten de suflet, nu fata

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

„Nu vreau sa-mi terorizez prietena, pentru ca am terorizat-o destul cu dramele mele." Eu la dânsa mă refeream.

De prietenul „dus" am vorbit mai jos...( Cât despre presupusul prieten...)

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Multumesc mult de raspuns!
Nu m-a intrebat, dar sunt constienta ca trebuia sa-i spun, tinand cont ca el mereu imi spune tot, sau, cel putin, asa cred big grin
A aflat pentru ca am uitat sa sterg mesajele de la el.Mda.
e foarte orgolios si stiu ca va trece greu peste. Sper doar,sa treaca,ca eu sincer,nu mai am mult si o sa fac 'buum'.

Cat despre 'prietenul' meu, am avut nevoie mare de el, acum. Si eu am fost mereu 'acolo' pentru el,dar se pare ca a fost mult prea ocupat si mi-a raspuns in sictir. Tinand cont de faptul ca tin la el si il consideram un frate, m-a durut.
Nu ma asteptam sa fie asa.
Si, mi-am cerut iertare, dar cel mai tare m-a durut ca, in timp ce eu plangeam si nu stiam ce sa mai fac ca sa-l conving ca am dreptate, el statea la laptop si se juca, ignorandu-ma si prefacandu-se ca nici nu exist..foarte,foarte dureros.
Multumesc inca o data pentru sfat!

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Stiu ca ii este foarte greu, dar apare frica aceea stupida ''oare n-o sa-l pierd de data asta?''.
Nu stiu, am dat-o-n bara de multe ori, pentru ca sunt foarte copilaroasa si nu gandesc inainte sa fac ceva. De multe ori simt ca nu-l merit, dar, totusi il am.
O sa am foarte mare rabdare cu el si o sa-i demonstrez ca imi pare rau...
Multumesc din suflet pentru ceea ce ai zis!

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Ba nene... da chior al dracului sunt laughing sa mor daca nu m-am uitat de 3 ori pe enuntul intrebarii si nu vedeam faza cu prietena, scuze! da-mi doi pumni de galbeni ca sa ma ierti

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine te trag puțin de fălci odododo >big grin

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricând! happy
Ai încredere în el că te iubește și va fi bine.
Știe că îți pare rău, îmi este cunoscută personalitatea lui și de aceea îți spun că e căpcăun, dar cu o mângâiere îl alini și te va ierta.

Va trece! Iubiți-vă!

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

De aici ajungem la... trebuia să-i spui de la început, mai ales că, văd eu, aveți o relație stabilă! Și acum el vede aceste mesaje, clar!
AI RĂBDARE CU EL! E GREU!

„Prietenul" dacă era PRIETEN, trebuia să-i explice cum stă treaba iubitului tău, și crede-mă, acum erau rezolvate toate și era bine! Din păcate n-a fost cine credeai tu că este.
Stai liniștită, cu micul tău „căpcăun"hee hee te vei împăca.
Indiferența doare, însă gândește-te la mesajele văzute și el nu știa nimic, nu-i ușor nici lui!
El o să treacă peste și tu o să-i fi alături, o să ai răbdare cu el și îl vei înțelege.
Oferă-i acum cât mai multă atenție.

O să vă reveniți! Aveți grijă de relația voastră, iubiți-vă în continuare și nu uitați de COMUNICARE.
Trebuie să avem răbdare și să-i suportăm, că-s a noștri...

| AgathaRo a răspuns:

Fa-ti un cui si stai chill. Everything's gonna be alright. Cu timpul uiti de cele intamplate. O conferinta pe skype cu multe persoane ar rezolva problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E gelos de felul lui?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oh,gelos e putin spus laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bunica imi spunea cand ma vedea ca plang dupa cate-o fata, mamaieeee r'ar poteca ta sa fie, capul trage capul face! asa si tu, faci ce crezi ca e mai bine pentru tine dar gelozia nu are ce cauta intr-o relatie mai mult de 5%. Multe fete se pacalesc singure sau traiesc cu impresia ca daca "uby" e gelos ma iubeste de nu mai poate, vrajeala! Cu timpul o sa devina seful tau, sa nu0i iesi din cuvant sa nu cumperi aia, de ce mama ta e mai imbracata decat mama lui? asa sunt genul acesta de persoane dar cel mai bine faci cum te taie capul dar sa nu te aud ca... ce bine zicea bunica ta mai mormaila ma laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-ai facut sa zambesc laughing
Da, e foarte gelos si posesiv, dar stie ca degeaba imi interzice ceva, ca si de-al naibii fac laughing
S-a obisnuit cu asta.Nu-mi place sa ma simt ''legata'' si n-are incotro!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa nu faci ca nepoata-mea, i-am interzis ceva odata si nebuna a asteptat sa adorm dupa care mi-a dat un pumn unde stia ea ca se lovesc baietii de am sarit in sus si am inceput sa strig hotiii, sariti lumeeee laughing daca e sa dai, da si tu mai cu mila tongue

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Esti incredibil.
putini reusesc sa ma faca sa rad cand sunt suparata, dar tu ai reusit.
Mersi fain!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apeleaza oricand la noi, de-asta suntem p'acilishea

| Raiiiisa a răspuns:

Prietenul tau imi aminteste de cineva drag mielaughing Si fix asa eram si eu ca si tine,cand zicea sa nu fac ceva, trebuia sa fac ca sa imi dau seama dupa aceea ca nu este bine si, in final sa ma dau putin cu capul de pereti ca tot mie imi parea rau, da na bine ca tot am facutlaughing
Si eu aveam destui prieteni(baieti) care ma mai stresau cu mesaje si telefoane, iar printre ei erau persoane cu care ma intelegeam chiar foarte bine.Insa,dupa ce am inceput sa am o relatie,am evitat sa ma raspund la telefoane sau sa mai raspund la fiecare mesaj,pentru ca iti dai seama il deranja,iar el pentru mine era cel mai important,nu aia.
Eu nu ii ascundeam ca dupa se enerva si mai tare,dar si asa tot reactiona ca un "salbatic" cum ai spus tulaughing.Dar stai linistita, daca te iubeste sigur o sa-i treaca, mai greu, da tot o sa-i treaca.
Tu acuma nu mai pune presiuni pe el(stiu ca e al naibii de enervanta indiferenta), fii acolo cat mai cumintica si incerca sa-i faci pe plac.
Ai grija de tine:*

| anonim_4396 explică (pentru Raiiiisa):

Mersi :*
stiu ca o face intentionat, pentru ca stie cat de mult ma afecteaza.O sa incerc sa fiu 'cumintica' si sa nu-i comentez, chiar daca o sa imi fie greu. big grin

Ai grija de tine, si tu :* te pup!

| Weyland a răspuns:

De obicei lucrurile astea se rezolvă cu o discuţie matură şi sinceră.

Dacă este suficient de luminat încât să priceapă că nu e nimic între voi, foarte bine. Dacă nu, n-are rost să târăşti câinele mort după tine.

Nu e nimeni de vină aici, decât lipsa de comunicare. Ar fi fost mai bine dacă i-ai fi spus de la bun început? Probabil că da. Mai contează în momentul ăsta? Probabil că nu.

Tot ce poţi face acum este să ţii bărbia sus şi să mergi mai departe. Deşi nu pare, timpul chiar le rezolvă pe toate. happy

PS: Ia-ţi o vacanţă, relaxează-te, petrece ceva timp doar cu tine însuţi.