| gugulina a întrebat:

Am avut o relatie cu un barbat care a durat 8 luni, ne am despartit dar suntem foarte buni prieteni, il iubesc enorm, ma iubeste dar nu poate fi impreuna cu mine, de ce? pentru ca este casatorit. Stiam foarte bine in ceea ce ma bag, numai ca acum...am parte numai de suferinta, nu trece o zi fara sa ma gandesc la el, ma suna m vorbim dar simt ca ceva s a rupt. Ce pot face pentru a trece peste?

Răspuns Câştigător
| adella a răspuns:

Te inteleg cum te simti, dar uite deja ai facut primul pas spre al uita... nu mai vorbi cu el nu ii mai raspunde chiar daca te doare pentru. k nu o sa ajungi nicaieri. Analizeaza bine situatia ...si veziwinking ca el este casatorit, si nu cred ca esti in filme cu happy-end pentru a se termina frumos. Nu prea il vad pe el divortand de sotia sa, pentru el poate esti doar o simpla aventura, chiar daca iti spune vorbe marete... vorbe poate spune oricine, dar fapte ___. mai nimeniwinking. asa ca nu mai vorbi cu el deloc...si sufera acolo in tacere, in inima ta numai tu sa iti stii durerea pentru ca o data si o data tot va trece. Totul este trecator in viata asta ca si noi. Gandeste pozitiv, cu fiecare incercare a vietii devii mai puternica. Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce. Succes

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa va ganditi la cat sufera sotia lui. In acel moment, iti vei da seama ca suferinta ta e de 1000 de ori mai mica.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Trebuie neaparat sa uiti de el. Daca este casatorit renunta la el. El apartine altei femei.Nu strica relatia dintre el si sotia lui ca nu e bine deloc.Cauta alt barbat si incearca sa intelegi ca dragostea pe care i-o porti u trebuie sa se sfarseasca.happy
Ai incredere in tine si mult succes!winking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Rau ai facut ca te-ai amestecat intr-un cuplu, dar poti sa-ti indrepti greseala acum.Intotdeauna el se v-a gandi la sotia lui, pentru el esti doar o aventura. Ii place sa se stie iubit de tine dar nu sa fie impreuna cu tine.Nu iti dai seama ca profita de tine? Pune capat relatiei cu el pana nu e prea tarziu, tu vei suferi nu el!

| Mya a răspuns:

Am o prietena care a trecut prin acelasi lucru...insa ea si-a trait povestea cu acel barbat timp de 1 an jumate. A suferit mult cand acesta nu a vrut sa se mai intalneasca cu ea... dar, timpul a trecut, acum este si ea casatorita, cu cineva care este doar pentru ea si sunt foarte fericiti impreuna.
Timpul le rezolva pe toate! Este greu, dar nu imposibil! Stim cu totii cum este sa suferi din dragoste, indiferent care ar fi fost povestea acelei relatii... iubirea este aceeasi.Fii increzatoare, doreste-ti cu adevarat sa-l uiti si vei trece peste.Insa,incearca pe viitor sa nu-ti mai complici viata...si-asa cand iubim, se complica ea suficient... daca mai se intampla si in astfel de situatii, ai numai de suferit, mai putine sunt momentele de fericire stiind ca esti "cealalta".
Mult succes!

auran
| auran a răspuns:

In momentul in care te bagi intr-o astfel de relatie, ai de suferit in orice caz - si daca ramaneti impreuna (pentru faptul ca esti the Second...) si daca te desparti de el (pentru ca nu renunta la familie sau la comoditatea financiara).

mira
| mira a răspuns:

Uita-l. Orienteaza-te spre alt partener mai onest. Mira

| JustMeFlory a răspuns:

Ai facut lucrul acesta desi stiai ca e casatorit! cea mai mare greseala...asta a fost! Trebuie sa iti gasesti un altul(preferabil fara gagica)si sa incepi o relatie! Lucrul asta l'ai facut cu buna stiinta...si acum ai de suferit.Trebuie sa treci si peste lucrul acesta...iesi cu prietenele tale la agatat, pleaca undeva unde sa te distrezi, iesi in cluburi...si asa iti vei gasi un baiat care sa te merite...
Succes!

| LoveForShania a răspuns:

Daca v-ati despartit dintr-o mica cauza, o cearta mica nu are de ce sa suferi...totdeauna sunt certuri, si tot de la acele certuri este si despartire, dar nu trebuie sa suferi.Stii tu vorba aia: Viata merge mai departe, nu ne putem opri pentru suferinta altuia. Daca te-ar iubi cu adevarat s-ar desparti de fata aia cu care e casatorit si s-ar intoarce la tine.Si v-ati despartit si deja s-a si casatorit? E chiar ciudat... dar faptul ca v-ati despartit, dar ati ramas buni prieteni e un lucru bun! Stiu multe cupluri care s-au despartit si se urasc... dar voi ati ramas prieteni si e foarte bine! Eu cred ca nu are de ce sa fii suparata! Daca suferi ajuta cu ceva? Gandeste-te ca mai tarziu o sa gasesti pe altcineva! Cum ti-am zis, viata merge mai departe! Bucura-te ca ati ramas prieteni!

| giovana a răspuns:

Stiai ca este casatorit si totusi te-ai incurcat cu el. Sa vezi cand te casatoresti tu si o sa iti ia una barbatul cum o sa te simti! Nu inteleg fetele astea...

| iiirrriiisss a răspuns:

Atunci cand te incurci cu cine nu trebuie, inevitabil ai parte de deceptii. Intr-un fel. te inteleg, ti-a placut, ti-a pasat doar de propria persoana si nu ai crezut niciodata ca vei ajunge sa tii atat de mult la el. Imi imaginez ca-ti este foarte greu, dar gandeste-te si la sotia lui care a suferit in tot acest timp, iar daca are copii. cu atat mai urat de partea ta.
Pune-te in situatia acelei femei, tu te-ai simti bine stiind ca sotul tau este in acest moment cu alta? In fine, noi nu avem dreptul sa te judecam. pana la urma urmei toti gresim.
Sfatul meu: evita sa mai intri in contact cu el, iar daca el te va cauta (sigur o va face!). pur si simplu ignora-l. Fa-o in primul rand pentru tine, nu ai niciun viitor alaturi de el. Respecta-te!

| andreea8888 a răspuns:

Este o vb mare:''ni le facem cu mainile noastre, toate grozaviile'', si chiar nu zice rau, dar asa cum intram in bucluc, asa si iesim din el!
Asa ca, tu esti o femeie inteligenta si stii ce ai de facut, dar vrei sa iti confirme cineva parerea, si iata ca iti este, atat de ceilalti cat si de mine:UITA-L SI DACA NU POTI, GANDESTE-TE LA CEILALTI(sotie, eventuali copii, si cei care vor sta rau cand asta se va termina), NU FI EGOISTA!
A fi altruist, inseamna ca renunti la propria-ti persoana, la propria placere, pentru altii, pentru cei care nu au culpe si nici nu au facut rau, regasind astfel pacea interioara ce ne-o provocam prin un astfel de comportament!
Inca mai poti repara ceva, asa ca...stii ce drum sa alegi!

Succes pe viitor, pentru un personaj potrivit pentru tine!

| pachy a răspuns:

A iubi este insasi legea vietii, este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana. Iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre. Daca invatam plini de iubire (cu pasiune) vom memora si vom intelege mult mai usor. Daca ascultam cu iubire, vom auzi mai multe si mult mai bine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintele noastre vor capata o forta neinchipuit de mare. Daca vom adormi cu dragostea in suflet, somnul nostru va fi odihnitor si profund ca al unui copil.

Daca vom gandi atunci cand suntem plini de iubire, gandurile noastre vor capata profunzime si stralucire. Gandurile care se cladesc prin iubire vor fi mai luminoase decat razele soarelui si mai patrunzatoare decat sagetile lui Arjuna. Toate acestea si multe altele apara atunci cand iubirea este prezenta in fiinta noastra. A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practci ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina. Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti.

Multi imi spun: \"L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii\". Dar daca l- ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat. Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa. Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine.

| mikey a răspuns:

Ai o singura modalitate ...sa-ti faci un alt iubit care sa il iubesti ...sa te iubesacasa...si asa il poti iuta parerea meabig grin

| gherghe_9739 a răspuns:

Daca stiai ca este casatorit trebuia sa-l respingi categoric. El trebuie sa mearga la familie iar tu sa uiti tot ce a fost intre voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai el isi iubeste sotia. tu pentru el esti... el nu e ca e barbat.noi barbatii avem dreptul.am avut un coleg care era asa ca voi doi cu o tipa.si s-a inbolnavit.si sotioara sa cea proasta a venit la el la spital si atunci a vazut el ce sotie iubitoare are si sia adus aminte ca ea era cea mai iubitoare, iertatoare. respectuoasa, cinstita, si a considerat ca nu merita sa-i faca ceia ce facea.si au trait pana la adanci batranete si traiesc si acum. da el nu mai e preacurvar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vroiai sa cistigi intr-adevar trebuia sa anticipezi toate miscarile di-nainte astfel ai fi fost pregatita. Tu te-ai aruncat exact aiurea sperind doar ceva anume.Sotia lui merita victoria din plin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l tuh! Ca e insurat.Mu desparti o familie! Tatal meu a facut la fel... S-a mutat cu alta