| jazardHahs a întrebat:

Am descoperit ca sufar de problema frenului breve sau scurt deoarece in stare neerecta il pot decalota complet dar in stare erecta il pot decalota nu mult sub cap si simt un oarecare disconfort cand trag mai jos, eu nu vreau sa fac operatie nici intr-un caz si din ce am inteles in timpul actului sexual doare destul de tare, ce pot face ce exercitii, creme sau metode pot folosi pentru a il putea decalota complet in erectie la operații numai cand ma gandesc ca e doar cu anestezie locala si ata folosita la cusut trebuie scoasa ma doare pe mine, chiar operația e singura posibilitate? Va rog seriozitate

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care penisul este afectat de maladia denumita ''fren scurt'' (ferenulum breve), rezolvarea problemei respective este in functie de severitatea afectiunii adica de lungimea efectiva a frenului. Daca frenul penian este foarte scurt si forteaza glandul penian sa stea intr-o pozitie nefireasca (aplecata inspre in jos) si provoaca si aparitia durerii atunci cand preputiul este retras mai mult singura rezolvare o reprezinta operatia de frenoplastie sau frenotomie, prin care frenul este efectiv sectionat/taiat sau este prelungit prin adaugarea la frenul existent a unei bucati de vas de sange, incat lungimea sa devina cea normala. In caz contrar exista pericolul permanent ca actul sexual sa fie chiar neplacut din cauza durerii care apare la fiecare penetrare a vaginului din cauza decalotarii la maxim a glandului si de asemenea va exista posibilitatea ca frenul sa se rupa in timpul actului sexual. Doar medicul urolog poate sa decida care dintre variante este posibila sau indicata de a fi efectuata. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| popM188 a răspuns:

Pai vezi intai daca te doare in timpul actului si dupa aia te gandesti la restul.
Pana nu stii cum e actul sexual nu stii daca trebuie sa faci ceva medical. Lasa scenariile de dupa. Ajungi tu acolo si dupa aia vezi daca trebuie.

| jazardHahs explică (pentru popM188):

Pai daca in stare erecta ma jeneaza si daca trag mai jos doare nu e inevitabil ca la primul contact sexual sa am dureri sau ruperea atei?