| Mirexica a întrebat:

Am făcut ceva cu iubitul meu și și-a dat drumul fix când a scos-o, menstruația trebuie să îmi vina în 3 zile și mă dor sânii + ca menstruația mea e dereglată. Oi fi insarcinata sau e doar paranoia?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa stii. Intreruperea actuilui sexual nu este o metoda contraceptiva, ci una de reducere a riscului de sarcina. In plus, pentru a avea eficienta, intreruperea penetrarii trebuie sa se faca cu minim doua minute inaintea ejacularii, fiindca in ultimele doua minute aproape toti barbatii pierd, fara sa simta, picaturi de sperma foarte mici, dar suficiente pentru o sarcina.
Va trebui deocamdata sa astepti. daca menstruatia nu apare, in a opta zi de intarziere fa un test de sarcina din urina de dimineata. daca e negativ, repeta-l dupa 3-4 zile si prezinta-te a ginecolog in ziua celui de-al doilea test

| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit atat stiintific cat si medical, ca in urma unui sex intretinut cu trei zile inainte de inceperea menstruatiei de altfel deja semnalate prin aparitia simptomelor premenstruale, formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. In concluzie nu trebuie sa ai nicio teama fiindca nu exista nici un motiv de ingrijorare intro astfel de situatie. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc in preajma menstruatiei, nu poti fi gravida.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Daca a bagat-o, sanse sunt. Felicitari! Te-ai gandit la nume?