| 2005daniel a întrebat:

In martie am facut 12 ani si cred ca am fimoza. Nu pot decalota penisul decat putin si iese putin acea parte din interior (nu prea le am cu astea). Se mai poate trata cu creme, etc?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect il poti primi doar din partea medicului urolog care te va consulta si iti va stabili gradul afectiunii si cel mai indicat si eficient mod de a indeparta fimoza. Afectiunea poate fi tratata prin folosirea de creme si a meodei Beauge in cazul in care fimoza este de gradul I sau II. Este o metoda simpla, ieftina si eficienta cu o rata de succes in jur de 85%. ""•Aplicarea locală a unei creme cu steroizi, cum este betametazona (Betaderm), de două ori pe zi timp de 4-6 săptămâni pe prepuţ. Este o metodă simplă, ieftină şi eficientă. Alte exemple de unguenţi eficienţi: propionatul de clobetasol 0.05% (Dermovate). Dilatarea şi întinderea prepuţului (metoda Beaugé): pielea aflată sub tensiune (întindere) se extinde prin apariţia de celule suplimentare. Prin întinderea uşoară pe o perioadă mai lungă de timp se obţine o creştere permanentă a dimensiunilor prepuţului. Întinderea manuală poate fi făcută de către părinţi fără ajutorul medicului. Are avantajul că păstrează ţesutul prepuţial şi nervii care asigură plăcerea sexuală."" http://medlive.hotnews.ro/......teaza.html
Multa sanatate!

| 2005daniel explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc,apreciez ca te-ai oprit la intrebarea mea pentru a raspunde

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca pana acum nu au dat rezultate bune tratamentele cu creme, eu zic sa renunti la aceste tratamente si sa consulști un medic urolog

| MULLER96 a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor sa scapi de problema

| AlejandroIndianu a răspuns:

Nu cred, cel mai bine este sa mergi la medic si mi se pare ca trebuie sa-ti faca operatie. n-am avut niciodata fimoza, dar daca a-s avea m-as duce imediat la doctor.