| bianca927 a întrebat:

Am tot cautat pe net dar nu gasesc nici un raspuns, asa ca am zis sa intreb aici sa vad daca si alte fete au aceeasi problema. Fac sex cu prietenul meu de cateva luni bune, cu el mi-am pierdut si virginitatea, e tot ok cât timp o facem din fata, dar daca incercam o pozitie gen "capra" si sa o bage din spate in vagin simt o durere insuportabila, oare de ce? Am incercat de mai multe ori, am zis ca poate trebuie sa ma "obisnuiesc" dar dupa atata timp e tot asa.

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

In astfel de pozitii, vaginul capata o forma anatomica mai scurta, iar colul uterin este expus.

Daca partenerul are un penis mai mare decat lungimea lumenului tau vaginal, sau il are fix cat lumenul vaginal, in astfel de pozitii, glandul penian va lovi cervixul, provocand durere.

Pentru a confirma aceasta teorie, data viitoare cand faceti sex intr-o astfel de pozitie, spune-i sa fie mai bland, sa nu introduca tot penisul si sa se miste mai incet, astfel incat sa iti poti da seama daca aceasta este cauza.

Aceasta teorie este valabila numai in cazul in care durerea este prezenta in pozitii in care ai o expunere mai mare a vaginului/colului. Daca simti durere tot timpul, in orice pozitie si oricat de bland ar fi el, ar fi cazul sa vezi un medic.

Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te doare că ești femeie care NU poate să facă sex în poziția capră cu penis de la 16 - 17 cm în sus.

| Delocimportant a răspuns:

Poate o are prea lunga sau prea groasa, sau poate nu esti destul de umeda

| DenisJinga a răspuns:

Din explicatia asta, nu se poate da un raspuns 100% sigur. Ar fi urmatoarele posibilitati dar nu numai:
-Nu esti destul de umeda, incercati lubrifiant
-Poate iubitul tau o are prea mare pentru vaginul tau, caz in care ai putea incerca niste dispozitive de dilatare (nu este un procedeu dureros, dar ar fi bine recomandarea unui doctor in privinta cu asta)
-Mici sansele dar este posibil sa ai o malformatie caz in care din nou, ar fi buna parerea unui ginecolog