| zattech a întrebat:

Aseară am făcut dragoste pentru prima data, dar nu mi-a curs pic de sânge, am cautat pe net lucrul acesta și mi-a spus ca este normal. Credeți că ar trebui sa ii spun iubitului meu ce am găsit pe internet? Ar trebui sa deschid subiectul aceste cu sângele cu el?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Merita sa discuti cu el despre acest aspect, numai in cazul in care el are/a ramas cu impresia ca tu in momentul intretinerii sexului cu el NU ai fi fost virgina. In caz contrar ar fi cu totul inutil sa vrei sa te... ''disculpi'' in fata lui. Sanatate!

18 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Dacă simți nevoia să lămurești acest subiect, atunci fă-o.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ti s-a rupt himenul, care de obicei se rupe la primul raport sexual. Dar sunt cazuri cand penetrarea are loc dar himenul nu se rupe si nu curge sange. Acum conteaza si de ceea ce crede partenerul tau. Posibil sa creada ca l-ai mintit cand esti virgina.
Desi e greu de crezut ca ai facut pentru prima data acum, pentru ca ai mai pus o asemenea intrebare pe 9 septembrie. Deci acum nu a fost prima data. Ori ne minti pe noi, ori iti place sa minti pe toata lumea.

| zattech explică (pentru darrio2007):

Faptul ca am făcut dragoste pentru prima data s-a întâmplat mai demult, într-adevăr, dar mi s-a părut mult mai simplu sa spun 'aseară', sa nu încarc oamenii cu prea multe detalii inutile. Am realizat târziu cum sta treaba, știu, sunt conștienta, dar fiind prima data am fost și sunt complet lipsita de experienta! happy

| Adry05 a răspuns:

Depinde dacă are impresia că trebuie neapărat să-ți curgă.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este necesar sa deschizi subiectul asta, lasa-l asa.

Faptul ca nu ai sangerat poate fii din 2 cauze:
- tu ai un himen elastic sau aproape inexistent (vezi imagini de himen)
https://ro.wikipedia.org/wiki/Himen#/media/Fi%C8%99ier:Hymen_en.svg

- ori baiatul are penisul foarte subtire si este din punct de vedere anatomic, incapabil sa-l rupa la sex

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are rost să deschizi acest subiect. Se numește himen elastic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, pentru a nu exista discutii, asta ar trebui sa faci.

| MValentin a răspuns (pentru DoarBogdan):

De ce asa precis sa dea explicatii pentru lucrul asta?

| DoarBogdan a răspuns (pentru MValentin):

Hai sa zicem ca daca cei doi nu au nicio treaba cu asta si nu se gandesc la acest lucru... ar fi ok oricum.
Nu este nicio problema pentru cele intamplate, este normal sa se intample si asa.

Dar poate baiatul se gandeste la altceva si ca orice subiect de discutie dintre doua persoane care se iubesc, mai ales ca ea se gandeste la asta, ar trebui sa imparta orice gand cu el, orice discutie. Nu neaparat ca este vorba despre ce au facut, la modul general, despre orice.

Plus ca daca ea o sa vorbeaca cu el, probabil o sa se simta mai usurata, in caz ca ea se gandeste excesiv la asta.

| zattech explică (pentru DoarBogdan):

Chiar ma gândesc excesiv la asta, de aseară numai asta am în gând.

| DoarBogdan a răspuns (pentru zattech):

Atunci asta este. Este iubitul tau, zau asa... vorbeste cu elar trebui sa fiti capabili sa va spuneti totul. Comunicarea este unul dintre cele mai importante lucruri intr-o relatie, sau cel putin asa ar trebui sa fie, alaturi de intelege si iubire. Asta in teorie.

Asa ca vorbeste cu el.

Multa intelegere va doresc si o zi frumoasa in continuare! ^_^

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Haide fata mea este timpul, e timpul sa te f+ut" https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă aspectul virginității este important pentru el, atunci da. Dar presupun că orice băiat se bucură când are șansa să "spargă gheața".
Și cel mai bine și frumos este ca el să îți fie soț...pentru că își va aminti cu drag o viață că ai fost a lui și doar a lui. happy

| MValentin a răspuns:

Nu... adica sa nu intelegi ca ar fi o problema asta, si sigur nu-i nici pentru el ar trebui sa inteleaga si sa stie dinainte nu sa si faca nu stiu ce ganduri.
Plus ca nici iubitei mele nu i-o curs

| Catalin77945 a răspuns:

Si ce e asa ciudat sa nu-ti curga? Nu e obligatoriu sa-ti curga, poti sa cauti si sa vezi, exista vagine mai elastice si la alea nu curge pur si simplu deci

| Yrem3119 a răspuns:

Ai himenul elastic, probabil la a doua sau a treia oara o sa iti curga. Da, deschide subiectul acesta cu el sa nu creada ca nu erai domnisoara, bafta!

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| CONTSTERS2131243 a răspuns:

Da ar trebui neaparat