| Bianca7273 a întrebat:

Bună, am 13 ani, se poate întâmpla ceva dacă fac sex? Toate prietenele mele au zis că au facut și vreau și eu. Am un iubit de 2 săptămâni și mi-a zis că dacă vreau să vin într-o zi la el si o facem. Pot să pățesc ceva daca o fac de la varsta asta?

Răspuns Câştigător
| unu3doi2trei1 a răspuns:

Troll, 100%

106 răspunsuri:
| Bianca7273 explică (pentru Fatamuntilor):

Cum mai târziu? Eu nu vreau să mor virgină, plus că n-am încă ciclu deci n-am cum să rămân însărcinată

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Draga mea,
Tu ești la pubertate, perioadă în care aparatul reproducător abia începe să se dezvolte. Pur și simplu este imposibil ca, la această vârstă, această acțiune să fie dusă pe potrivnic. Faptul că nu ai ciclu menstrual (cum însuți tu ai spus) este o dovadă în plus că nu ești suficient de înzestrată din punct de vedere fizic ca să întreprinzi asemenea acțiuni. Dacă o faci, este f. probabil să rămâi cu sechele pe viață. Organismul uman e capabil de reproducere pe la 15-16 ani, moment în care nu mai este prezent riscul de sechele (în schimb e prezent riscul de a contacta boli sau de a deveni mamă). Mai ai puțină răbdare, îngrijește-te de școală și cărți și, mai apoi, va veni timpul. Vorba aia: "toate la timpul lor".

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Bianca7273):

Nimeni nu a zis că trebuie să mori virgină; ai mulți anișori înaintea ochilor, iar de la 16 ani până la vreo 50 o vei putea face 34 de ani zilnic, dacă vrei.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Bianca7273):

Nu ne-ai spus cati ani are baiatul!
Ai zis,, sa mergi acasa la elsa o faceti''? e major? Sta cu parintii?
Hai sa iti zicun caz prezentat recent la TV.
Doua familii erau vecini. Aveau fete, respectiv, baieti.Copii erau crescuti de tata, si aveau varste apropiate tie. Vorbeau, stateau imreuna, mereu de fata cu familia.Dar intr-o zi copii au intarziat nepermis de mult. Familia uneia din copii au anuntat Politia care au anuntat si protectia copilului.Acuma copii se afla acolo si nu stiu cand vor dati la familiei.Si nu au facut sex.

| Bianca7273 explică (pentru Fatamuntilor):

El are aproape 18 ani și încă stă cu părinții, da a zis că mă iubește mult și mi-a și dovedit asta deci nu văd ce problemă ar avea vârsta

| Alverto a răspuns:

Și când mă gândesc cât de cuminte eram eu la vârsta aceea. Mergem din rău în mai rău :/

| troleibuz a răspuns:

Troll.

| Lusiaa a răspuns:

Si eu era sa fac prostia asta la 13 ani.Doamne..nu te ar afecta atat de mult psihologic daca ar fi persoana potrivita, dar daca va cunoasteti de 2 saptamani e naspa.Don t do it.Nu i fun deloc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bianca7273):

De ce crezi tu ca or sa te omoare parintii, daca ai sex la anisorii astia?
Viata ti-o traiesti oricum, ca nu ti se ia la 20 de ani si trebuie sa facia cum ce nu vei mai avea timp sa faci., dimpotriva, sexul il poti face pana la 80 de nai, deci nu-i nici o graba!
Fiecare varsta are prioritatile ei, ori tu la 13 ani ai doar de mers la scoala si invatat, pana mai cresti si ti se dezvolta organele din corp, pana tematurizezi si dupa 18 ani, poti sa ai sex fara probleme si fara riscuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Sexul nu este egal cu mancatul unei acadele.
Odata dezvirginata nu mai ai nici o valoare si nici nu mai esti privita ca o fetita cuminte si cinstita, ci perceputa ca o destrabalata, care nu-si asculta parintii, nu-i respecta si isi bate joc de propriul corp. Vestile rele se duc repede si reputatia ta este compromisa pe veci.
In ce privesc modificarile fiziologice, o dezvirginare la anisorii astia iti poate produce o hemoragie, sau chiar o sarcina.
Te-ai gandit cum iti vei anunta parintii in caz de ajungi in spiatlul de uregnat cu hemoragie sau cand creste burta?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Violleta2022):

Ne batem gura degeaba cu fetita asta.Nu stiu de ce a mai aplelat aici daca desi toata lumea i-a explicat sa nu se grabeasca! Si vrea sa o faca cu un tip de aproape 18 ani, Chiar daca nu e major va raspunde pentru faptele lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sper ca vor afla parintii ei din timp, inainte ca majorul sa profite de fetita asta si sa-i nenoroceasca viata si copilaria.
Ea este atat de mica si prostuta ca nu pricepe ca virginitatea nu-i o povara, sau un fruct care se strica si-l arunca, daca nu-i consumat acum.
Asemenea copii trebuiesc controlati si supravegheati de parinti, 24 de ore pe zi.

| Bianca7273 explică (pentru Violleta2022):

Bruh, nu-s nici mica nici prostuța, și dc să fie controlati si supravegheați 24 de ore pe zi? am sho o viața, vreau s-o trăiesc

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Bianca7273):

Toate la timpul lor! Momentan viață ta se limitează la școală, lectură și joacă. Indiferent cât de matură ești, corpul tău nu e pregătit d.p.d.v biologic pentru o astfel de activitate.

| Bianca7273 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Numai fraierii se limitează la școală și lectură. Si eu cred ca corpu meu e pregatit, sunt destul de dezvoltata deja

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Bianca7273):

Fetita mamii, viata o traiesti oricum, dar pana la 18 ani esti sub tutela legala a parintilor, ceea ce inseamna ca au obligatia sa aiba grija de tine si sa te supravegheze 24 de ore pe zi.
O sa-ti traesti viata cum vrei tu dupa 18 ani, cand esti majora, pana atunci, esti copil, legal fiind considerata MINORA si esti in grija si suprevegherea parinteasca, asa cum spune legea.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Bianca7273):

Știi ceva, nu asculta! Ți-am spus frumos că e imposibil din punct de vedere biologic să vă reproduceți, organul tău reproducător NU poate face față. Riști să ți-se rupă ceva și să nu te mai poți reproduce NICIODATĂ. Astea se învață la bio în clasa a VII-a! De unde ți-au venit ideile astea bolnave?

| Violleta2022 a răspuns:

Ia de citeste si ce va pati baiatul asta de 18 ani, daca are sex cu tine: inchisoare de la 1 la 5 ani.

"Art. 220
Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:

a) minorul este membru de familie al majorului;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(4) Fapta prevăzută în alin. (1) și (2) se pedepsește cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:

a) minorul este membru de familie;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

(6) Tentativa la infracțiunile prevăzute în alin. (1)-(4) se pedepsește."

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Bianca7273):

Și tu ai încredere în el? Cum a demonstrat că te iubește? Ți-a cumpărat o cutie cu bomboane cu 5 lei de la magazin? Dacă te sechestrează la el acasă și, Doamne ferește, te abuzează? Ce-i faci? Anual sunt mii de cazuri de fete care sunt obligate să cerșească sau chiar să se prostitueze de către "iubiții" lor, cazuri cu fete tinere, la fel ca tine!

| Bianca7273 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Da, am incredere in el. in fiecare zi îmi zice ca ma iubește și vorbește pe apel cu mine până trz deci cre că chiar ma iubeste

| Bianca7273 explică (pentru Violleta2022):

și până la 18 să fiu cățelușu părinților? nu vreau asta, ei să-și vadă de treaba lor și să mă lase pe mine in pace. Ce, tu cand o sa ai copii o sa stai dupa ei sa ii supraveghezi 24 de ore?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Bianca7273):

Și dacă minte? Tu crezi orice? În acest caz și eu sunt regele Norvegiei! Cum l-ai cunoscut? Părinții tăi știu? E dintr-un neam bun? Tu știi că el poate minți foarte ușor doar ca să te abuzeze mai târziu, nu? Oricum simplul fapt că a ales să se împreuneze cu o fetiță de 13 ani dovedește că e pedofil și nu poți avea încredere în el.

| Bianca7273 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Și dacă nu mă minte? Nu cred orice da pe el il cred. Parintii mei nu stiu de el da nici nu trebuie sa stie. Nu e treaba lor ce fac eu. Nu-i un pedofil si am incredere in el.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Bianca7273):

Tu de unde ai încredere în el? Ce a făcut el ca să-ți câștige încrederea? A stat toată ziua-n pat și a vorbit la telefon? Tu l-ai cunoscut față-n față? Dacă vine cu ranga și-ți dă una în cap? Și da, e un pedofil!
"Pedofil = persoană care suferă de pedofilie"
"Pedofilie = atracție sexuală a oamenilor maturi față de copii"

| Alverto a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Săraca fetița se crede independentă, dar nu e conștientă că ea nici măcar nu are banii ei, doar cei de la alocație. Părinții ei îi da sa mănânce și să bea, dar tot ea spune că vrea să fie independentă domne. Vai cât de distruși sunt unii copii, eh, de asta e nevoie de infiltrarea părinților în viața copiilor încă de la vârste mici, că altfel se ajunge in acest punct în care își nenorocesc copilăria.

| Bianca7273 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Da l-am cunoscut față în față și e chiar de treabă, nu-i pedofil, îs doar 4 ani între noi, ce dracu, nu-i așa mult straight face A zis că mă iubeste și eu chiar cred ca o face

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Alverto):

Știu și, din păcate, fenomenul capătă amploare.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Bianca7273):

Tu înțelegi că, conform dicționarului, e pedofil? Mai înțelegi și că pe el îl doare undeva de sentimentele tale și după ce o faceți și rămâi cu sechele va lăsa teatrul și te va părăsi? Sau dacă racolează fete pentru o rețea de prostituție (am văzut prin ianuarie un caz la știri)? Sau, presupunând că el chiar te iubește, tot nu ești destul de pregătită să faci asta. Îți vei distruge viața pentru un impuls infantil. Asta vrei? Și să știi că prietenele tale glumesc iar tu ai luat-o de bună și acum te prostești.