| Bianca7273 a întrebat:

Bună, am 13 ani, se poate întâmpla ceva dacă fac sex? Toate prietenele mele au zis că au facut și vreau și eu. Am un iubit de 2 săptămâni și mi-a zis că dacă vreau să vin într-o zi la el si o facem. Pot să pățesc ceva daca o fac de la varsta asta?

Răspuns Câştigător
| unu3doi2trei1 a răspuns:

Troll, 100%

106 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod absolut sigur si garantat NU vei muri in urma dezvirginarii tale, dar la fel de sigur si cert nici prea bine nu-ti va fi. Sanatate!

| VladJEU a răspuns:

Cam mica varsta pentru asa ceva iti recomand sa mai astepti pubertatea pe la 15 16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prea mica, o sa iti para rau mai tarziu.

| Rhea44 a răspuns:

Stai draga pe curul tau acasa si nu te dezvirgina deamoaca asteapta baiatul potrivit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, nu te grăbi în acest pas...mai bine așteaptă și păstrează darul virginității pentru băiatul cu care te vei căsători. Vei fi mai fericită, te asigur. happy

| anaXana a răspuns:

Mai asteapta putin (:

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Da. Creste riscul unui anumit tip de cancer din cate am inteles (creste cu mult), plus ca e posibil sa ramai insarcinata sau sa iei diverse boli cu transmitere sexuala.
De asemenea, e posibil sa regreti asta.
Daca tu chiar iti doresti sa faci asta pentru ca vrei (nu pentru ca asa zic prietenele tale) si daca va protejati si esti sigura ca el nu te foloseste (in sensul sa nu te vrea doar pentru sex sau sa te santajeze, respectiv sa te paraseasca dupa [doua saptamani e putin cam rapid, mai ales la 13 ani cand sunteti inca mici, ar trebui sa te gandesti putin, sa te asiguri ca e totul in regula]) atunci nu cred ca e ceva gresit. Doar sa le spui si parintilor tai si parintilor lui. (ai tai ca sa stie - nu cu detalii daca nu vrei asta, insa sa le spui ca este posibil sa se ajunga la mai mult in seara aia - si alor lui ca sa stie si ei si ca sa nu intre peste voi)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

După varsta de 18 ani poti face sex, acum nu, esti prea mică

| minrest a răspuns (pentru Rhea44):

Bine zis.

| minrest a răspuns:

Da; e exprimat sintetic; acopera intreaga situatie. Mai ramane sa aplice.

| minrest a răspuns:

Nu stiu; acopera situatia in cuvinte putine, mi-a placut formularea.

| brokxy a răspuns:

Iar vi se urca hormonii la cap copii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate întâmpla să rămâi borțoasă. Ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mai aștepți. Nu ești suficient de dezvoltată pentru sex. Așteaptă și tu 18 ani. Sincer acum. nu va puteți abține? Dacă chiar simți nevoia, deși nu cred, masturbeaza te. Nu ești mai smechera dacă faci sex, dimpotrivă, ești o ușuratică

| Dintrebare a răspuns:

La 13 ani nu sunt formate complet nici organele reproducatoare, dar cel mai important este ca psihicul tau este in formare. Nu stiu daca o sa tii cont de sfaturile primite aici, dar sfatul meu este sa mai astepti un pic. Si nu te lua dupa nimeni cand iei orice fel de decizie in viata asta. Stiu ca nu vrei sa auzi asta, dar esti un copil. Profita de momentul asta si traieste lucrurile care sunt caracteristice varstei tale. O sa ai o viata intreaga la dispozitie sa faci sex, sa cunosti baieti, sa suferi dupa baieti, sa ii faci tu sa sufere si asa mai departe. Nu incepe lucruri pentru care nu esti pregatita. Cauta un cerc de prietene de la care sa ai ce invata, sa va motivati una pe alta sa faceti lucruri bune

| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani nu face nimeni sex, fiindca sunteti toate fetite mici, cu organele reproducătoare inca in curs de dezvoltare.
Prietenele tale te mint sau glumesc pe seama ta, fiindca nu face nimeni sex la 13 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, daca prietenele tale au facut-o, insemna ca nu esti in cercul potrivit! Sexul nu e o prajitura care sa o incerci sa 13 ani
Ginecologii si pshiologii deopotriva recomanda inceperea vieti sexuale dupa 17 ani jumate cand se incheie dezvoltarea organelor sexuale.
Daca o faci mai devreme ar putea sa ai leziuni la aparatul reproducator.
Fiind vorba de prima experinta se prea poate sa nu iti placa! Si te va afecta pshilogic
Fiecare varsta is are farmecul ei, nu strica farmecul copilariei.
Daca prietenul tau insista sa i faceti, fugi ca nu te dor picioarele
Nu te grabi, totul la timpul lor!

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt care fac, majoritatea nu au minte, în loc să își vă de suzetele și de biberoanele lor, ei fac sex la vârsta fragede, dacă avea 16 ani mai ziceam! Dacă afla părinții a pus-o

| nyoentox2002 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am coleg de 19 ani care are copil de 1 an cam asa sau mai mult

| nyoentox2002 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce au ajuns unele fete de 13 ani, sunt care sunt mai dezvoltate decât alea de 16-17 sau chiar 18

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Mai rau este ca nu pot face diferența intre bine si rau, neavand habar cat este de grav sa faca sex la o varsta atat de mica.
Apoi, tot pentru ca este atat de micuta, nu poate sa realizeze cat misto fac prietenele alea, pe seama ei.

| Lizuca1234 a răspuns:

Ești prea mica. Din punct de vedere fizic, nu prea ai ce sa pățești în afara de o sarcina nedorita. Dar din punct de vedere psihic, nu e chiar ok. Acel tip nu vrea decât sa te dezvirgineze și sa îți dea papucii.

| Emilian65 a răspuns:

Da. Poti sa ramai gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce e așa de grav în a face asta? laughing Nu-s micuța și nu face nimeni mișto pe seama mea. Doar nu moare nimeni dacă fac sex, nu vreau să am 20 de ani și să fiu virgină rolling eyes

| Bianca7273 explică (pentru anonim_4396):

17 ani jumate? eu nu vreau să ajung la 17 ani jumate și să mai fiu virgină rolling eyes Și sunt în cercul potrivit, am cei mai mișto prieteni

| Bianca7273 explică (pentru anonim_4396):

Da eu vreau să o fac de acum, nu vr să aștept până la 18 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia fa-ti un pustiu de bine ACUM si intreaba pe mama si tatal tau daca accepta ca tu sa faci sex la anisorii astia?
Si vino sa ne spui ce au spus parintii tai!

In orice caz, virginitatea nu expira si nici nu atarna greu sa iti fie imposibil sa o duci pana la 20 de ani. Asa ca, nu ai de ce sa te gandesti ca-i o pacoste, dimpotriva, fetele care ajung pana la 20 de ani virgne, sunt apreciate si felicitate de toata lumea.

| Bianca7273 explică (pentru Violleta2022):

Da nu vreau să îi întreb, n-am innebunit, o să mă omoare daca o fac. da uite că nu vreau să mă felicite lumea. eu vreau să îmi trăiesc viața nu să mor virgină

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Bianca7273):

DA,cam pe acolo, si mai tarziu daca se poate!
Te cred ca esti in cercul potrivit pentu ca aveti acelasi preucupari.
Dar sa iti spun ceva, legat de riscuri.Pe langa cele scrise de mine sau de ceilalti exista oricand riscul unei sarcini, daca ti-a inceput deja ciclul menstrual..Pentru ca fiind neregulat, oricand pot aparea accidente! Chiar daca sa zicem va protejati, accidente se pot intampla oricand!