| Otilia098765 a întrebat:

Buna,am aflat cat de curând că sunt însărcinată, am făcut testele au iesit pozitive, menstruația a întârziat 2 săptămâni iar la medicul ginecolog mi-a spus ca nu se vede nimic încă oare dc? ????
Și lucrez la un hotel că și camerista înafara, afectează dacă continui sa lucrez? Trebuie sa fac intre 10-17 camere pe zi,uneori muncim toată săptămâna și fără zi libera, mai menționez că lucrez și cu produse chimice, degresant pentru bai și altele ce mă sfătuiți să fac?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca ambele teste au fost pozitive si menstruatia ti a intarziat atunci esti insarcinata, draga mea. Probabil la ecografie nu se vede inca deoarece sarcina e in stadiu incipient. Dupa 5-6 saptamani de sarcina se poate vedea sacul gestational cu embrionul care se dezvolta. In unele cazuri din pacate embrionul nu se implanteaza in uter ci in trompele falopiene sau chiar pe unele organe din cavitatea abdominala caz special care pune viata femeii in pericol fiind necesara interventia chirurgicala pentru extirparea sarcinii extrauterine sau ectopice. Asta nu inseamna ca e si cazul tau. In orice caz in primul trimestru de sarcina e vital pentru fat sa nu te expui actiunii unor factori chimici de exemplu produsele pe care le folosesti sa dezinfectezi baia deoarece pot avea efect teratogen-pot duce la dezvoltarea de malformatii mai mult sau mai putin grave daca le inhalezi constant. Oricum la inceputul sarcinii te poti confrunta cu greturi matinale, ameteli, stari de vome, oboseala accentuata, iritabilitate, somnolenta, stari de rau fapt care va iti afecta considerabil randamentul la locul de munca. Unele femeii mai norocoase au o sarcina asimptomatica care nu le creeaza nici un fel de neplaceri. Totusi programul de lucru e foarte incarcat si nu stiu daca vei putea face fata in conditia speciala de femeie insarcinata care trebuie oarecum menajata si scutita de efort exagerat, carat de greutati, suparari etc. Deci tu decizi ce e mai bine pentru tine daca iti doresti mult copilul. Numai bine iti doresc!

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Caută-ți alt loc de muncă

| Violleta2022 a răspuns:

Cand sarcina este foarte mica, uenori medicul nu o poate simtii la consultatie, de aceea ti-a spus ca nu vede nimic.
Dar daca testele au iesit pozitive, atunci asa este!
Cat priveste munca fizica, nu a omorat inca nici o femeie insarcinata. Atata vreme cat iti protejezi mainile si fata de produsele de curatat, nu cred ca este vreo problema in a le folosii, ca si acasa facem curat milioane de femei, folosind aceleasi produse si totusi, nici una nu a murit de la asa ceva.
Doar grija mare sa nu cari greutati, sa nu muti mobile si sa te hranesti cum trebuie, ca sa nasti un copilas sanatos.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca se va confirma sarcina prin analize si la ecograf nu ai decat sa iei un concediu prenatal.

| HadesSs a răspuns:

Pai daca ai vechime minim un an e indicat sa intrii in concediu prenatal, iti dai seama ca daca inhlezi produsele alea, fac rau la copil.

| Otilia098765 explică (pentru HadesSs):

Problema ar fi că eu lucrez de aproape 2 luni aici, iar contractul tot îl face pe câteva luni, la cate săptămâni se vede cât de cat sarcina?

| Iuliambt a răspuns:

Nu întotdeauna testele de sarcina sunt precise. Mai așteaptă ceva timp și mergi din nou la ginecolog.
Dacă ești însărcinată, o sa ai nevoie de odihna și o sa ai stări de rău mai tot timpul, deci detergenții pe care o sa ii folosești îți vor face mai mult rău. Sfatul meu este sa faci analize mai amănunțite sa vezi dacă ești însărcinată sau nu, iar apoi dacă ești, sa îți iei concediu și sa stai liniștita acasă. Pup