| Anemius34 a întrebat:

Bună TPU, am o nelămurire, în data de 31 august am fost la ginecolog, în ziua
a 21 a ciclului menstrual, ginecologul mi-a zis că nu am ovulat încă, "ovulație târzie", astăzi sunt în 10 septembrie și menstruația mi-a întârziat 5 zile, este posibil să fiu însărcinată deși ne-am protejat cu prezervativul, țin să menționez că am avut un ciclu regulat.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca menstruatia a inceput pe data de 10 august, pe data de 31, cand ai fost la medic, era ziua 22 a ciclului big grin
Si daca ciclurile tale au lungimea de 28 de zile, ciclul actual ar fi trebuit sa inceapa pe data de 7, ceea ce inseamna ca astazi, 11 septembrie, ar fi a cincea zi de intarziere.

In orice caz, chiar si in cazul celor mai regulate cicluri, o singura intarziere pe an, de maxim 10 zile, este considerat in limitele normalului, deoarece o ajustare hormonala i se poate intampla oricarei femei.

Daca ai dubii in privinta protectiei, poti face un test de sarcina.

Daca nu exista o sarcina si menstruatia va veni in cele din urma, monitorizeaza-ti cu mare atentie urmatoarele cicluri, deoarece daca vor veni in continuare haotic, ar fi bine sa vezi un endocrinolog.

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Dacă actul sexual a fost protejat, nu ai cum sa fii gravidă. Mai asteapta, ca poate vine și ciclul menstrual.

| Floridori a răspuns:

Daca ati folosit corect protectia si totul a mers bine, nu exista sanse de sarcina.
Daca doresti sa raspunzi, ce lungime aveau ciclurile tale, avand in vedere ca spui ca pana acum ai avut cicluri regulate?

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

Te intreb deoarece, daca in data de 31 august, erai in ziua 21 a ciclului, inseamna ca ultima menstruatie si implicit ciclu menstrual, au inceput pe data de 11 august.
Avand in vedere ca spui ca pe data de 10 septembrie, exista deja o intarziere de 5 zile, inseamna ca asteptai ca noul ciclu menstrual sa inceapa pe data de 6 septembrie.De aici ar rezulta ca, daca ciclurile tale ar fi perfect regulate, ar avea lungimea de 26 de zile.
Daca doresti, confirma aceste date.

| Anemius34 explică (pentru Floridori):

Da ciclul meu a început în data de 10 august, lungimea ciclului era de 28 de zile, menstruația trebuia să vină acum 6 zile aproape

| Anemius34 explică (pentru Floridori):

Testul de sarcina a ieșit negativ

| Floridori a răspuns (pentru Anemius34):

Daca menstruatia a inceput pe data de 10 august, pe data de 31, cand ai fost la medic, era ziua 22 a ciclului big grin
Si daca ciclurile tale au lungimea de 28 de zile, ciclul actual ar fi trebuit sa inceapa pe data de 7, ceea ce inseamna ca astazi, 11 septembrie, ar fi a cincea zi de intarziere.

In orice caz, chiar si in cazul celor mai regulate cicluri, o singura intarziere pe an, de maxim 10 zile, este considerat in limitele normalului, deoarece o ajustare hormonala i se poate intampla oricarei femei.

Daca ai dubii in privinta protectiei, poti face un test de sarcina.

Daca nu exista o sarcina si menstruatia va veni in cele din urma, monitorizeaza-ti cu mare atentie urmatoarele cicluri, deoarece daca vor veni in continuare haotic, ar fi bine sa vezi un endocrinolog.

| ShadowBlitzE a răspuns:

Dacă ai folosit prezervativ și totul a mers bine atunci nu ești însărcinată