| Florentinaaaaaaaaaaa a întrebat:

Am avut simptomele dinaintea menstruației dar aceasta nu a venit nici ieri, nici azi, cum ar fi normal sa vina. Am avut contact sexual neprotejat pe 1 fără ejaculare înăuntru, prietenul meu nu se masturbase cu 24 de ore înainte. Normal menstruația imi venea cu 6 zile mai devreme decât anterioara. Ciclul meu menstrual e de 25 de zile. Ultima menstruație a fost pe 26 Decembrie. Ce ar putea fi? M-am stresat foarte tare in ultima vreme, nu imi doresc o sarcina si ma stresez foarte tare.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In anumite situatii stresul continuu poate produce anumite modificari ale bunei functionari a intregului sistem endocrin si din acest motiv sa apara dereglari de natura hormonala care de regula afecteaza desfasurarea ciclului menstrual. Probabil ca si in acest caz este/poate fi vorba de astfel de dereglari hormonale momentane, a caror provenienta este imposibil de stabilit pe baza unor simple observatii si din acest motiv stabilirea cauzelor reale care genereaza astfel de dereglari se poate determina doar pe baza rezultatelor obtinute prin efectuarea unor analize endocrinologice. Sanatate!

| adelacrina17 a răspuns:

Trebuie un control la ginecolog