| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o parere, un sfat legat de sex.Merg spre 22 de ani, sunt la facultate si nu am avut nicio relatie serioasa pana acum.Ideea este ca nu mai suport singuratatea,ma omoara efectv,toata ziua sunt trista,plang si ma intreb de ce esuez eu in a avea o relatie inca din primele clipe, zile cand incerc ceva cu cineva.In fine,m-am saturat sa ma tot plang de asta,intrebarea mea fata de voi este daca considerati ca e ok sa imi incep viata sexuala asa,cu un tip care ma atrage fizic si la care am acces in felul asta (daca la relatii nu am)? Credeti ca e pacat? Credeti ca Dumnezeu s-ar supara pe mine daca imi satisfac si eu poftele? E foarte greu,deci efectiv de multe ori mi-as dori si eu sa strang in brate un barbat,sa ma simt si eu femeie,sa simt o mangaiere chiar daca e doar pentru o noapte sau cateva. Poate ar exista sansa sa ramanem impreuna daca avem contactul asta fizic, cine stie...Credeti ca e ceva rau? Credeti ca e pacat fata de Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Dacă îl vei pune mereu pe Dumnezeu în față la orice ce dorești să faci, totul ar fi un păcat.
Dacă nu ai mai făcut până acum sex, ar trebui să te gândești mai mult la asta și să nu-ți pară rău mai târziu că ai făcut-o cu unul oarecare care nu ți-a arătat nici un soi de romantism in timpul actului. Dacă nu mai ești virgină, un inel night stand, o aventură în viață nu strică, este absolut totul normal. Nu trebuie să-ți faci gânduri că ești o păcătoasă sau o ușuratică, suntem oameni și astfel de stări nu le dorim când și când. Dacă nu ești genul de om deschis, părerea mea e să nu te aventurezi în așa ceva, mai multe gânduri, mai multe regrete.
Dacă îți spun expresia "toate la timpul lor" posibil că te-ai enerva pe mine, deși cam asta ar fi situația, trebuie să aștepți soarele când va răsări și e strada ta. Unora le vine mai repede, altora mai târziu, acesta e destinul care ne-a fost scris. Tu doar trebuie sa îți schimbi propriul trăi de viață, să-l lași pe Dumnezeu în anumite momente când ai vrea sa faci anumite lucruri, nu-ți interzic sa nu mai fi credincioasă, ci să îți trăiești altfel viața, să cunoști oameni și să faci primul pas la ceea ce vrei sa faci. Dacă stai in casa și dai apă la crocodili, nu prea ai cum că prietenii ori alesul să te caute, tu trebuie să faci primul pas.
Așa am fost și eu la vârsta de 21 de ani, cu un cică iubit pe care eu nu-l plăceam și el mă dorea, am închis relația și până la 26 de ani singură, boceli. Fie de la 26 până la 31 am trecut prin 3 relații nereușite și am schimbat viața într-un mod neobișnuit față de prietenii familiei care mă credeau după fusta mamei mereu...am plecat într-o excursie singură în Grecia și nu m-am mai întors în România, abia decât după câteva luni. Cunoscusem un grec, chiar dacă după un an și jumătate relația mea se terminase deși după puțin începusem o alta și acum aceasta a rămas pe viață. Fiecare cu norocul pe care îl avem și depinde cum ni-l facem. Dacă aș fi făcut acest pas de a pleca imediat după absolvirea facultății in străinătate posibil sa nu fi trecut prin atâtea eșuări, deși toate lucrurile în viață ne sunt aranjate, unele mai devreme, altele mai târziu.

| ania a răspuns:

Și eu de ziua mea, la 22 de ani, mă simțeam extrem de singură și visam ce plăcut trebuie să fie să te ia în brațe un bărbat, de fapt de câțiva ani visam la asta.În special bunica mea mi-a băgat în cap că e mare catastrofă să nu fii virgină la căsătorie, cu exemple de multe fete care au cedat și pe urmă au fost părăsite sau chiar dacă s-au căsătorit li s-a reproșat că au fost curve.Acest tabu m-a ajutat ca atunci când un băiat de care mă simțeam foarte îndrăgostită și atrasă fizic, m-a invitat in alt oraș la el acasă, el locuid singur,( dar care n-a menționat de loc vreo inteție de căsătorie) să nu plec.
La 22 de ani și 3 luni, am încput relația de prietenie cu actualul meu soț și am fost foarte încântată că atunci cînd mi-a cerut prietenia mi-a spus că ar dori să ne cunoștem în vederea căsătoriei. După eșecul anterior în care eu investisem atât de multe sentimente, mă gândeam cu disperare ce mă fac dacă nu va veni niciodată la mine cineva pe care să-l plac și care să vrea să se însoare cu mine.
Și el era virgin și relația fizică super de după nuntă a răzbunat toți acei ani de așteptare ai noștrii.
Păcat înseamnă a rata ținta, adică Creatorul nostru, Dumnezeu a conceput omul ca să fie fericit dacă face sex doar în cadrul protejat al căsătoriei creștine cu fidelitate reciprocă.
Mai bine roagă-te lui Dumnezeu să aducă în viața ta pe viitorul tău soț, mergi într-un mediu unde se valorizează virginitatea înainte de căsătorie( Oastea Domnului la ortodocși, Calea Neocatecumenală la catorlici sau bisericile protestante), cunoaște tineri care cred în valoarea căsătoriei. E o iluzie că contactul fizic garantează că ramâi cu cineva înpreună. Cred că ai regreta, ai avea mari mustrări de conștiință, plus începe o presiune fizică de avea relații sexuale după ce ți-ai început viața sexuală, suferi și mai mult de lipsa lor dacă nu ai cu cine. Apoi te expui la boli venerice de care prezervativul te apără în proporție de 80%, nu 99 % ca în cazul saarcinii nedorite.Virginitatea e o libertate prețioasă.
Păcatul aduce nefericire, boli, răni sufletești, un suflet și mai gol. Singurătatea aceea profundă cel mai bine o vindecă cutivarea unei relțaii cu Dumnezeu, El ne iubește cel mai mult și vrea să ne dea daruri bune, printre care și o relație împlinitoare cu cineva de sex opus.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
La cum pui tu intrebarea,se simte de la posta disperarea.
Daca tu te vaiti,nu stiu ce ar face un baiat in situatia asta.
Cauta un baiat si ramai cu el.
Find la facultate,chiar nu gasesti pe nimeni sau nu te remarca nimeni?
M-as indoi, doar daca ai un aspect fizic care lasa de dorit putem vorbi de exceptii!
Daca nu ai o viata sociala activa si nu iesi des, e normal, nici macar nu esti remarcata.
Si nu e pacat, doar nu esti pocaita sa ceva de genu.
Experimenteaza!

| RAY a răspuns:

E ok daca te atrage fizic de ce nu? dar asta nu rezolva nimic stii nu? dupa sex ala pleaca tu iar singura si trista daca continui cu el te vei indragosti de el si poate el de tine nu, atunci ce te faci mai suferi si din iubire aiurea, de ce esuseaza orice relatie? daca oferi sex de la inceput vei fi perceputa ca un obiect sexual, esti femeie nu? atunci vezi de o relatie serioasa nu de aiureli., nu ai gasit inca baiatul potrivit., dar sincer isi spun ca nu rezolvi nimic, ce bucurie pe acel baiat care te va iubi si tu pe el tu find virgina si asa e ok dar virginitatea e de pret parerea mea

| lpavel a răspuns:

Raspunsul la aceasta intrebare nu te va ajuta deloc...
Deci indiferent daca faci sex cu iubitul sau o persoana pe care nu-l iubesti, sexul inaintea casatoriei nu este placut in fata lui Dumnezeu! Desi toti pacatuim...

| OldSoul a răspuns:

De unde esti nebunatico? Poate iesim la un cico laughing
PSsadAstept raspuns in PM)

Acum sa revenim la intrebare, daca e sa o iei dupa religie, da, cel mai probabil e pacat. Acest aspect e mai mult sau mai putin important, totul tine doar de tine, de ce pret pui pe acest aspect.
Problema ar fi urmatoare, vei fii impacata cu tine dupa ce se intampla asta?

| sofisis a răspuns:

Esti prea disperata dupa o relatie. D'aia nu iti iese nimic. Cand o sa te calmezi si o sa intelegi ca starea de singuratate tu ti-o creezi singura, o sa vina si momentul unei relatii happy
Cat despre faza cu sexul, ce legatura are Dumnezeu? Daca esti asa evlavioasa si credincioasa, in mod normal ramai virgina pana in noaptea nuntii.
Daca nu vezi sexul ca pe o chestie normala, biologica ci ca pe ceva ce suplineste dragostea si afectiunea...te-as sfatui sa nu te apuci sa faci sex pe unde nimeresti. Nu o sa iti umple golul. Fa sex doar daca este ceva ce vrei si intelegi clar ca nu e nimic wow, ca nu e ceva ce te injoseste sau te ridica. Ca e o simpla necesitate fiziologica

| Necunoscut112 a răspuns:

Încearcă să ieşi în locuri noi, să îţi faci prieteni, aranjează-te mereu, afişează o atitudine ce denotă încredere în sine şi inteligenţă, iar restul va veni de la sine. Dacă nu ieşi nicăieri, nu ai cum să îţi găseşti pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se presupune ca pacat e si sa faci sex inainte de casatorie.Deci n-ai nimic de pierdut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fata de Dumnezeu, da, e pacat. Daca esti religioasa, e pacat. Dar iti zic eu ca ateu, ca e mai pacat de tineretea ta sa stai pe uscat pana la 30 de ani (daca nu chiar mai mult ) pana gasesti pe unu cu care sa te casatoresti ca sa iti dea voie popa sa faceti sex.

| cyupaku a răspuns:

Depinde in ce oras esti, in provincie nu prea sunt provocari mari

| Mirceasc a răspuns:

Eu apreciez la tine faptul că ești o persoană cu ceva teamă de Dumnezeu. De asemenea am un respect adânc pentru cele care
şi-au păstrat fecioria până la această vârstă. Tu ești ca o floare de colț la care puțini ajung, dar are o mare valoare. Tu ai ceva ce majoritatea persoanelor de același sex nu au: PURITATE. Eu sunt sigur că intr-o zi acel băiat câte este pentru tine te va găsi. Cere-i lui Dumnezeu aceasta. Noi toți suntem nevrednici înaintea Lui, dar meriți să fii fericită. Ți-aş mai spune ceva legat despre ce ai întrebat, dar nu aici. Doar în privat.

| adiii90 a răspuns:

Buna, nu ar fi nici o problema, imi lasi Facebook-ul tau si mie? Pupic