| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de sfaturi sad Sunt cu Iubitul meu de aproape 1 an, el a devenit foarte rece cu mine de 2 saptamani, imi da de inteles ca nu isi mai doreste relatia.Ieri am incercat sa discut cu el si s-a suparat ca de ce il iau la rost, eu m-am suparat ca mi-a vorbit urat si nu mai vorbim deloc. Daca eu nu o sa dau un semn cred ca nici el nu o va face. E orgolios si arogant.Ce sa fac? Mentionez ca am mai avut o cearta pe tema indiferentei lui. Chiar nu vreau sa ne despartim, nici nu vreau sa ii scriu sa par disperata, dar nici sa las treaba asa. Inainte se comporta frumos, imi zicea ca ma iubeste, de la un timp nimic. De inselat nu cred, nu bag mana in foc pentru el, dar nu cred. Cum as putea sa fac sa fie iar frumos ca la inceput? sad

8 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Nici o relatie nu poate sa fie ca la inceput, la inceput e frumos pentru ca incepeti sa va descoperiti unul pe celalalt, incepeti sa faceti lucruri noi impreuna, lucruri pe care poate nu le-ati mai facut.
Daca spui ca el s-a schimbat, ai avea cateva variante:
- sa vorbesti frumos cu el despre asta, dar intr-un moment bun inc are sa fiti fata in fata si doar voi doi ( dar asta ai cam incercat)
- sa ii faci o surpriza princ are sa ii arati cat de mult il iubesti ( du-te la el cand nu se astepata, etc)
- intraba-l macar ce are de gand cu relatia
- poti renunta, pentru ca pentru o relatie are nevoie de doi, nu poti sa tii-o doresti numai tu.
Nu trebuie sa te dezamagesti pentru o relatie, e normal sa suferim cand aceasta se termina, dar o sa treaca cu siguranta. Bafta!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Baiatul s-a plictisit de relatie lucru perfect normal si logic, 1 an de zile este foarte multe, sunteti tineri sunteti la varsta la care trebuie sa strabateti cat mai multe cearsafuri, sa va distrati, betii chefuri discoteca nu drame de dragoste, este momentul sa va retrageti elegant din relatie si sa va vedeti fiecare de destrabalarea lui

| RAY a răspuns:

Nu mai bine vorbesti cu el si daca vrea despartire asta e

| R0R0 a răspuns:

Poate el nu isi doreste sa fie ca la inceput.

| Florentina9210 a răspuns:

Daca e orgolios si arogant, sfatul meu: SCAPA DE EL! Ce esti tu in fata lui? Sa se poarte asa cu tine. Nu ii mai permite si cu asta basta, baieti mai sunt. Daca vezi ca nu mai are aceleasi sentimente pentru tine, ca la inceput, eu zic sa pui punct. E o vorba: ''Taie raul de la radacina''!

| raluk27 a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Accepta situatia ca nu te mai vrea. Considera ca a fost o perioada frumoasa, in care a jucat teatru.
Daca nu poti comunica cu el, si mai ales daca nu ii pasa de ceea ce simti si ca te deranjează indiferenta lui, las-o balta.
Nu mai face nimic, ca oricat ti-ai dori nu va mai fi ca inainte. De ce? Nici nu mai contează. Cine te iubește cu adevarat, nu te uita. Nu pierde timpul, umilindu-te si tragand de el.

| CravataAlbastra a răspuns:

Am intalnit cazuri de genu.
Gandeste-te ca la inceput te privea ca pe un trofeu, un lucru l-a care nu ajungea in momentul respectiv. Odata ce te-a cucerit e ca si cum te are, a reusit sa te aibe si in timp s-a plictisit de tine. Stiu e stupid ca te compar cu un obiect, fac asta doar sa înțelegi.
A doua la mână poate el are totusi pe cineva. Deschide ochii mari, fi mai atenta in privința asta, dar fara ca el sa observe.
Comportamentul tau pe care trebuie sa-l ai depinde de situatie, pentru ca Daca el este indiferent tu trebuie sa nu mai te comporți de parca te-a castigat 100%. Poate ca are problemele lui si din cauza asta e distras. Sunt multe variante pe care o poti afla pe cea corecta doar daca vorbesti cu el sincer. Încearcă sa-l prinzi intr-un moment in care este atent si spune-i"uite vreau sa discutăm serios. Eu simt ca te-ai răcit..." Te descurci tu, dar numai daca vei vorbi cu el. Daca vrea sa puneti punct asta e, nu avea rost sa-ti mănânce timpul degeaba.

| Jessica007 a răspuns:

Nu trebuie sa fii dura cu el si sa il certi din orice. Poate are niste momente proaste si de aceea se poarta asa.Trebuie sa vorbesti serios cu el si sa il intrebi ce il framanta, sa comunicati. Daca nu vrea sa iti spuna inseamna ca nu are incredere in tine sau iti ascunde ceva. Daca lucrurile vor merge in ritmul asta nu va fi bine pentru relatia voastra.O relatie ca sa mearga se bazeaza pe incredere reciproca si pe sentimente puternice.Lasa si tu orgoliul si spargeti gheata unul din voi daca va iubiti cu adevarat.Si pana la urma urmei, daca nu vrea sa mai fie cu tine intreaba-l si puneti punct.Alte optiuni nu prea mai ai, nu il poti obliga sa ramana cu tine daca nu vrea, dar fara suparare este o lasitate din partea lui daca face asta, pentru ca inseamna ca nu te-a iubit cu adevarat si a trecut un an degeaba.Bafta!