| Adelinaandrea12 a întrebat:

Am nevoie mare de ajutor. Anticoncepționale se ia după ciclu? Știu că se ia in prima zi dar daca iau după ciclu are ceva? Se permite?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca pastilele AC pot fi administrate si dupa cea de-a 6-a zi a ciclului menstrual, insa in acest caz fiindca instalarea protectiei contraceptive totale de 100% se produce din momentul folosirii celei de a 8-a pastile AC, rezulta ca protectia totala se poate produce doar cu incepere din a : 6 + 7 = 13-a zi a ciclului. Este foarte bine stiut si cunoscut ca in multe cazuri sau situatii ovulatia se poate produce incepand din cea de a 7 sau a 8-a zi a ciclului menstrual si din acest motiv rezulta ca se poate forma sarcina inca inainte de a se instala protectia. Sper ca ai inteles din ce motiv NU se administreaza pastila AC dupa cea de-a 5-a zi a ciclului. In acest caz se asteapta pana incepe urmatoarea menstruatie. Sanatate!