| Anonim234552727 a întrebat:

Buna ...am nevoie urgenta de un sfat mai sunt 4 zile din aceasta lună și încă nu mi-a venit menstruația luna trecuta mi-a venit pe 23 și a fost foarte neregulata in ultima perioada (la modul ba venea la început ba la mijloc ba la Sf) am făcut două teste de sarcina și ambele au ieșit negative, țin să menționez că mă protejez regulat (anticoncepționale)

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Mi se pare imposibil sa iei anticonceptionalele potrivite si sa ai un ciclu atat de neregulat (cu toate ca importanta este lungimea ciclurilor in zile, nu momentul lunii in care incep).

Daca pastilele AC ti-au fost prescrise in urma unor analize specifice pentru stabilirea profilului tau hormonal, atunci vorbeste neaparat cu medicul care ti-a interpretat analizele si ti-a prescris anticonceptionalele.
Daca nu ai facut niciun fel de analize hormonale inainte de a decide ce pastile AC sa iei, atunci este foarte posibil ca dereglarea sa se fi produs fix din cauza ca hormonii continuti de acestea erau tocmai aia de care corpul tau NU avea nevoie.Deci nu numai ca nu ai fost protejata in acest timp, dar ti-a fost dereglata si activitatea hormonala.

In orice caz, te sfatuiesc sa mergi la medic, mai intai la endocrinolog, apoi, cu analizele facute, la ginecolog.Astfel ti se vor face recomandarile potrivite pentru a fi protejata si pentru a-ti readuce corpul la un echilibru.
Cat despre testul de sarcina, daca a fost facut dupa 21 de zile de la ultimul contact, rezultatul este 100% corect.