| AndreeaAndreutza48 a întrebat:

Bună! Am o mică nelămurire! Menstruația trebuia să îmi vină pe 2 și deja mi-a întârziat 10 zile, menționez că am avut la finalul lui august contact sexual protejat, am făcut zilele astea un test de sarcină și a ieșit negativ.(test tip banda) Credeți că ar trebui să repet testul și săptămâna asta sau să încerc alt tip de test (mama ma bate la cap că testul folosit nu e suficient de performant? Ce ar trebui să fac? Să consult și un ginecolog, lunile astea am avut dureri atroce la ovare și mă gândesc că ar fi și un dezechilibru hormonal, menstruția nu o aveam oricum regulată

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile, este facut eronat si inutil.
In orice caz, cand mensruatia ta este NEREGULATA nu se poate vorbi de inatrzieri fiindca nu face sens, unciclul neregulat vine cand are el chef, deci nu se poate tine nici un calendar sau aplicatie, fiindca sunt inutile!

| Floridori a răspuns:

Din moment ce contactul sexual a fost protejat de la inceput pana la sfarsit, iar prezervativul nu s-a deteriorat, in mod cert nu exista posibilitate de sarcina.

Insa, am si eu o rugaminte. Daca se poate, lamureste-ma si pe mine de unde stii ca ciclul trebuia sa inceapa fix pe 2 septembrie din moment ce spui ca ai dereglari hormonale si ciclu neregulat?

Cat despre testele de sarcina, doar ca informatie pentru viitor: in cazul unui ciclu neregulat, un test de sarcina cu un rezultat concludent si fara dubii, se face dupa 21 de zile de la contactul sexual, iar tipul (banda, stilou, caseta), ori pretul testului NU au legatura cu rezultatul, calitatea testului in sine, sau calitatea rezultatului, deoarece absolut toate functioneaza in acelasi mod.

| AndreeaAndreutza48 explică (pentru Floridori):

Am o aplicatie pentru monitorizarea menstruatiei ca sa am o idee cand ar trebui sa vina, in timpul contactului intim prietenul meu tot si-a retras-o chiar daca am folosit prezervativ, de la ultimulcontact intim au trecut 18 zile

| AndreeaAndreutza48 explică (pentru AndreeaAndreutza48):

Mentionez ca cel contact intim a avut loc dupa vreo 2 luni de inactivitate sa spun asa

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaAndreutza48):

Aplicatiile pentru monitorizarea ciclurilor menstruale functioneaza strict in cazul ciclurilor regulate, deoarece se cunoaste deja lungimea acestora.

Ciclurile neregulate au caracteristica de a avea mai mereu lungimi diferite si nimeni nu poate prezice cand va incepe urmatorul din moment ce sunt programate hormonal sa inceapa, iar dereglarile hormonale sunt impredictibile si pot face foarte bine ca un ciclu sa aiba 26 de zile, iar urmatorul 40.Desigur, numerele le-am dat la intamplare, dar ca idee.
Din acest motiv, in cazul ciclurilor neregulate, aplicatia este total inutila, atat in calcularea perioadei fertile, cat si in a prezice data aproximativa a urmatoarei menstruatii.Asta pentru ca absolut nimeni (nici tu, nici medicul tau, nici cea mai performanta aplicatie) nu poate ghici cand va incepe urmatorul ciclu, avand dereglari hormonale si cicluri neregulate.

Activitatea sexuala nu are legatura cu menstruatia, sau cu ciclurile. Poti face sex de 10 ori pe zi sau o singura data pe an, activitatea hormonala nu va fi influentata astfel incat sa deregleze ciclurile.

Daca actul a fost protejat, nu ai de ce sa iti faci griji.
Ciclul va incepe atunci cand este programat sa inceapa, iar data nu poate fi prezisa de nimeni, din pacate.
Deoarece exista o dereglare hormonala, sfatul meu ar fi sa mergi la endocrinolog, sa faci analizele recomandate de acesta, iar cu rezultatele sa mergi la ginecolog.Acesta iti va da tratament (cu anticonceptionale in majoritatea cazurilor) pentru ajustarea dereglarilor hormonale si implicit, pentru reglarea ciclurilor.

| AndreeaAndreutza48 explică (pentru Floridori):

Acest aspect legat de protectia in timpul actului sexual i-am prezentat-o si mamei dar ea sustine sus si tare ca as fi insarcinata, dar cand ma dureau ovarele desi nu eram in perioada menstruala se facea ca ploua (am niste parinti dificili si zilnic sunt stresata cu ei)
cred ca voi merge saptamana asta la medic pentru un control de rutina(nu am mai fost la unul din 2014) si o sa mai repet testul de sarcina

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaAndreutza48):

Imi pare rau daca situatia este mai dificila si nu reusesti sa comunici cu mama ta intr-un mod constructiv si care sa te linisteasca. Unii parinti sunt mai complicati si este mai greu sa accepte ca nu pot avea cunostinte chiar in orice domeniu, chiar daca au o anumita experienta de viata.

Unele femei au o durere mica sau moderata a ovarelor, sau un anumit disconfort, asemanator cu crampele menstruale, in ziua ovulatiei. Exista femei (pot confirma asta fiind ceva ce traiesc luna de luna) care pot spune si din ce ovar a fost eliberat ovulul in functie de zona unde este concentrata aceasta durere.O luna dreapta, cealalta stanga si tot asa, din moment ce ovarele se alterneaza in a elibera ovule mature in fiecare ciclu menstrual.
Deci acele dureri intre menstruatii ar putea fi foarte bine cauzate de ovulatie, daca dureaza maxim 2 zile.
Daca durerile apar inaintea menstruatiei (maxim 2 saptamani pana la aparitia menstruatiei), pot fi simptome premenstruale.In cazul femeilor cu anumite probleme hormonale, sindromul premenstrual poate fi mai accentuat si mai lung, astfel incat sa apara fix dupa ovulatie, adica cu 14 zile inaintea initierii menstruatiei.

Desigur, eu ti-am prezentat cele mai fericite cazuri.Pot exista afectiuni precum SOP (sindromul ovarelor polichistice), iar asta poate cauza durerile severe, atat in timpul menstruatiei, cat si intre menstre.Dar aceste aspecte le poate determina numai medicul ginecolog in urma unei consultatii si a unei ecografii.
Ma bucur ca te gandesti sa mergi la medic.Este cea mai buna varianta.Pana la urma este vorba de sanatatea ta.
Daca doresti, ai intrebari, nelamuriri, sau orice altceva, ma poti intreba.Aici, sau prin mesaj.In limita cunostintelor mele si a timpului disponibil, voi incerca sa te ajut.

Multa sanatate!

| AndreeaAndreutza48 explică (pentru Floridori):

Asta ma tem sa nu fie ceva mai grav, ultima data cand am fost doctorul mi-a spus ca am raceala la ovare si nu am tratat-o si sper sa nu fi degenerat, la cat de mult m-a stresat mama am inceput sa caut clinici pentru intrerupere de sarcina

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaAndreutza48):

Offf! Stai calma! Daca a fost protejat, chiar nu ai de ce sa iti faci griji.Inteleg ca te poate stresa o astfel de presiune din partea mamei tale, dar tu deja stii ca nu ai motive de ingrijorare, deci nu are sens sa te mai stresezi si cu asta.

Mergi la medic si el iti va zice daca exista vreo afectiune a aparatului reproducator relationata cu dereglarile hormonale, sau este doar dereglarea hormonala fara complicatii.

Anexita netratata ar fi putut degenera, dar in general, complicatiile ar fi determinat simptome mult mai accentuate.Nu cred ca ai fi rezistat atatia ani cu simptomele respective.
Dar medicul iti va zice exact ce vede si care ar putea fi problema. Sper ca de data asta sa te tii de tratament daca iti va recomanda unul.

| AndreeaAndreutza48 explică (pentru Floridori):

Nu era vorba ca nu ma tineam de tratament pe atunci aveam 14 ani dar mama considera ca mai bine nu iau anticonceptionalle pentru ca sunt otrava, tot ea imi spunea ca nu pot fi sigura de eficienta prezervativului, ca ea cunoaste persoane care au ramas gravide cu prezervativ, dupa ce ca aveam o stare psihica proasta de luni de zile (tatal meu e alcoolic si mama incepe cearta si o continua pana tarziu si eu ar trebui sa fiu acolo ca sa nu izbucneasca tata sa o loveasca pe mama) acum mai am alt motiv de stres

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaAndreutza48):

Imi pare sincer rau pentru situatia existenta acasa la tine.Imi pot da seama ca nu este deloc usor sa ai un trai linistit in astfel de conditii. Oricat de puternica ai fi, te afecteaza, este normal. Poate ca esti si pusa intre ciocan si nicovala, deoarece daca pleci, te gandesti ca tatal o poate agresa pe mama ta in timpul certurilor, dar daca ramai, este dificil sa ai o stare emotionala buna in aceste conditii.

Exista multe prejudecati in ceea ce priveste uzul de anticonceptionale, mai ales din partea parintilor atunci cand fetele lor adolescente sunt puse in situatia de a respecta un astfel de tratament din diverse motive.De aceea este necesar sa ne informam.In prezent exista multe tipuri de anticonceptionale, cu diversi hormoni, iar acestea se prescriu in functie de necesitatile hormonale ale fiecarei femei in parte.Astfel, reactiile adverse sunt diminuate considerabil, iar miturile care circula in jurul anticonceptionalelor ar cam trebui sa dispara. Poate ca in timp, datorita informarii, acest lucru va fi posibil.

Este foarte adevarat ca exista femei care au ramas insarcinate folosind prezervativul, dar vorbim de situatii in care prezervativul s-a rupt, s-a fisurat, sau deteriorat.In cazul tau, prezervativul a ramas intact, deci vorbim de o situatie in care riscurile unei sarcini nu exista.

Acum, fiindca ai deja 21 de ani (cel putin asta se deduce din date), o sa poti respecta tratamentul recomandat de medic fara a mai fi descurajata de mama ta.Sau cel putin asta sper...

| AndreeaAndreutza48 explică (pentru Floridori):

E asa ciudat ca la 21 de ani parintii imi coordoneaza viata si m-am saturat de 17 ani de zile sa vad teatru intre ai mei, e un cerc toxic aici, inca au pata pe mine ca nu am ales facultatea dorinta de ei (medicina) si am ales farmacia, ceva ce chiar ma pasiona, ba chiar cand eram in liceu mama ma obliga sa ma cuplez cu patronul lui tata care avea vreo 22 de ani dar eu 16, calitatile enumerate de mama erau : are bani, are masina, mie personal nu mi se pare absolut deloc ok

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaAndreutza48):

Nu stiu daca ciudat, dar in mod cert nu este cel mai sanatos mediu.
E bine, totusi, ca ai reusit sa urmezi drumul pe care ti-l doreai.Pana la urma este viitorul tau si numai tu poti decide ce anume te face fericita.Nimeni altcineva nu va trai pentru tine, de aceea nimeni nu ar trebui sa decida in locul tau.
Este adevarat ca cel putin la nivel teoretic, parintii ne vor binele. Poate ca mentalitatea mamei tale este setata pe faptul ca daca un barbat are masina si un serviciu banos, de exemplu, este o partida excelenta si ca ea iti face un bine daca te cupleaza cu acel tip.Desigur, mi se pare fortat, mai ales daca luam in calcul varsta pe care o aveai.
Partea cea mai rea este ca oamenii inca nu inteleg ca doar femeile fara aspiratii si fara idealuri ar sta la mana barbatului.Lucrurile materiale le putem obtine si singure prin studiu, prin educatie, prin munca.Eu, de exemplu mi-am ales mereu partenerii pe principiul sa NU detina masina laughing Asta pentru ca ador sa merg pe jos.Asta asa, ca o paranteza.
In afara faptului ca esti la mijloc deoarece ar fi greu sa pleci, dar este greu sa si ramai, cu ce anume simti ca iti mai coordoneaza viata?
Desigur, daca vrei sa spui. Daca asta te va face cumva sa te simti mai bine, sa te mai descarci poate...

| AndreeaAndreutza48 explică (pentru Floridori):

Cu totul ma controleaza, lungimea parului (tatalui meu vitreg ii place parul lung), ce sa mananc, cat sa mananc, cum sa ma imbrac, adica nici la 21 de ani nu ma lasa sa ies in oras cu prietenii, nu ma lasa sa ies, eu de asta si astept sa inceapa facultatea sa ma desprind de ei, sunt prea stresanti iar eu fiind pozitiva imi spun ca ma doare undeva

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaAndreutza48):

Chiar este deplasat, mai ales daca vorbim de un tata vitreg care incearca sa controleze detalii ale aspectului tau fizic.
Asa a fost mereu de cand a intrat in viata voastra?

Tinerii, chiar si adolescentii, au nevoie de intimitate, de libertatea de a lua propriile decizii, de a socializa, de a iesi cu prietenii, cu o fata, cu un baiat etc.Deja la 21 de ani este exagerat sa incerce sa te tina din scurt asa.Sincer, imi este greu sa imi imaginez cum ar fi sa traiesc eu o astfel de situatie tensionata.

E bine ca vei incepe facultatea curand, vei avea posibilitatea sa te detasezi un pic de casa, de situatia aceasta stresanta, vei putea studia ceea ce iti doreai si iti place si astfel, mai ales ca spui ca esti o fire pozitiva, sa ai o perspectiva mai buna catre viitor.

| AndreeaAndreutza48 explică (pentru Floridori):

A fost asa dintotdeauna, referitor la nelamurirea mea cu sarcina mi-am mai facut un test d sarcina (e a 20 a zi de la contactul sexual, stiu ca trebuia sa fie dupa 21 de zile dar ma gandesc ca nu e o diferenta atat de mare) rezultatul a iesit tot negativ

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaAndreutza48):

Avand in vedere ca sexul a fost protejat, nu vad nici macar de ce ai mai face un test.Bine ca nu sunt scumpe astfel incat sa iti para rau ca ai dat banii pe ele big grin

Aaa, daca nu ar fi fost protejat, sau s-ar fi rupt prezervativul, ori ar fi fost gaurit, intelegeam.Asa insa, in locul tau, as dormi linistita ca un bebelus.

| AndreeaAndreutza48 explică (pentru Floridori):

Cum am spus mai sus, mama ma streseaza batand campii ca testul folosit e un rahat si poate nu e bun de nimic

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaAndreutza48):

Toate functioneaza fix la fel.
Detecteaza hormonul hCG din urina.De regula, o concentratie de peste 20mUI/ml, aceasta cantitate fiind prezenta in general cam la 2-3 zile dupa implantare (implantarea se produce in general dupa 8-12 zile de la ovulatie si mai rar intre 6 si 14 zile), deci destul de sensibile as zice, dar sunt si teste ultrasensibile care detecteaza concentratii de numai peste 5mUI/ml, deci inca din prima zi de implantare.
De exemplu, cand eu am cumparat, am intrat in farmacie si le-am cerut in mod specific pe cele mai ieftine laughing La farmaciile Dona, sunt acelea produse de ei, de exemplu si costa 7, 50lei.
Crede-ma ca eu pe alea le-am folosit si mereu am facut chiar si cu 2 zile inainte de data preconitaza pentru menstruatie, eu avand un ciclu perfect regulat, fara nici macar o zi de intarziere in toti anii de cand am menstruatie.
Bine, eu le-am facut pentru ca deja banuiam ca vor fi pozitive, stiam in sinea mea dupa simptome ca avusese loc implantarea cu 2 zile inainte si mereu cand a fost sa fie, au fost pozitive, chiar daca au fost facute foarte devreme.
Acum, situatia multora pe aici este invers.Ele vor sa confirme un rezultat negativ, de aceea se recomanda sa fie facut mai tarziu, deoarece facut prea devreme, rezultatul negativ afisat poate fi fals negativ si atunci, situatia se schimba.Insa rezultatele pozitive nu pot fi fals pozitive, iar atunci cand e pozitiv, nu este relevant cand este facut deoarece e pozitiv fara dubii.

Asta ca o patanteza sa intelegi ca toate sunt la fel de bune, indiferent de tip sau pret.Asa ca stai calma.
Singurul motiv pentru care se recomanda sa se faca mai traziu este pentru ca un rezultat 100% negativ este obtinut doar dupa o anumita perioada de timp, inainte de acel termen putand sa existe erori in ceea ce priveste acest rezultat. Dupa cum am spus, rezultatul pozitiv este mereu pozitiv indiferent de moment, dar un rezultat negativ poate fi fals negativ din cauza concentratiei prea slabe de beta-hCG in corpul respectivei femei, chiar daca exista sarcina.

Poate ca mama ta este o persoana care nu prea are incredere in aceste metode, sau poate merge pe principiul ca doar "x" lucru este bun pentru ca l-a folosit ea, sau are un pret astronomic.Nu stiu...Dar in situatia asta nu prea are dreptate.
Personal chiar cred ca este o nebunie sa dai 30-40lei pe un test, cand poti lua acelasi test cu mai putin de 10lei.Dar, fiecare dupa cum crede.Insa toate au acuratete de 99, 9% facute la momentul potrivit.

In primul rand, cu sau fara test, mama ta ar trebui sa inteleaga ca ati folosit prezervativ.Asta este lucrul de importanta numarul 1.
Bine, pana la urma este intimitatea ta si nu stiu daca este necesar ca ea sa cunoasca aceste detalii (pana la urma poti sa o faci si pe lustra, nu numai fara prezervativ), dar nah, daca este o persoana mai complicata...

| AndreeaAndreutza48 explică (pentru Floridori):

Dacă e să ne ghidăm după mama, ea nu l-ar crede nici pe ginecolog laughing)))))
Oricum mi-am facut o programare mai mult să văd dacă este totul în regulă, nu de frica unei sarcini
Până la urmă este vorba de sănătatea corpului meu
Începea astăzi să debiteze că dacă trebuie să fac avort că doctorii nu vor să facă etc.

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaAndreutza48):

laughing

E bine ca vei merge.Pana la urma, cum ai spus si tu, e vorba de sanatatea ta.

Cat despre avort, unii medici nu fac avort la cerere, dar sunt putini cei care au optat astfel.Majoritatea fac, deci sigur o femeie care vrea sa treaca printr-o astfel de procedura nu va avea deloc dificultati in acest sens.

Chiar trebuie sa fii o persoana super pozitiva pentru a nu te lasa afectata foarte mult de aceasta tensiune din familia ta...