| SamarNavabi a întrebat:

Bună
Am o problemă.
Mi-a venit stopul prima dată în iulie pe 13. În august a venit pe 10 iar din septembrie și până acum, nimic. N-a mai apărut straight face ce să fac? Menționez ca sunt virgină. Help pls, nu vreau la ginecolog sau ceva. E o întârziere firească?
Mersi.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul primilor 1-2 ani dupa prima menstruatie numita medical menarha, producerea urmatoarelor menstruatii in unele cazuri poate fi destul de ritmica, insa exista multe situatii cu dereglari importante, astfel ca in unele cazuri poate fi si extrem de neregulata atat ca durata, ca si cantitate dar si ca frecventa. Uneori pot apare pauze de 2-3 luni sau chiar mai lungi si de peste o jumatate de an. Daca esti foarte tanara adica la pubertate (11-12 ani) te poti linisti deoarece organele tale de reproducere abia au inceput sa se dezvolte si o astfel de functionare se considera ca fiind oarecum acceptabila/normala. Doar in cazul in care esti deja adolescenta cu varsta in jur de 14 ani o consultatie sau chiar o examinare ginecologica (poate ca) ar fi necesara/oportuna. Multa sanatate.

| 4psiho a răspuns:

Da este ceva firesc, până o să se normalizeze la un anumit număr de zile. Dar dacă totuși nu-ți vine va fi necesară o vizită la ginecolog sau endocrinolog.
Și în legătură cu posibila teamă de ginecolog: nu ești nici prima și nici ultima care merge la control. happy

| CristinaCriss1611 a răspuns:

Nu te speria, o sa-ti vina, trebuie sa se regleze

| SamarNavabi explică:

Mersi tuturor happy

| SamarNavabi explică:

Nu am teama de ginecolog laughing doar ca nu-mi place ideea.
Si am 13 ani.
Nici 11-12, nici 14. Sper sa fie ok.
Mersi din nou happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SamarNavabi):

La multi ani. Sa stii ca in raspunsul meu se includ si fetele de 13 ani. happy