| anamariailie a întrebat:

Am o problema si poate ma puteti ajuta cu un sfat...De 7 luni sunt cu un baiat si totul a fost mai frumos decat credeam ca o sa fie.El m-a integrat in familia lui si in gasca lui, dar simt ca inca nu a uitat-o pe fosta. A fost cu ea vreo 2 ani din cate am inteles, dar nu mai e cu ea de vreo 2 ani si ceva. Cand incepusem sa ies cu el inca mai avea poze cu ea in telefon. Le-a sters de fata cu mine (fara sa-I cer eu asta)la 2 luni dupa ce incepusem sa iesim. Problema e ca a mai tinut legatura cu ea.Acum 2 luni am vazut un mesaj pe Facebook in care vorbeau ca nu s-au mai vazut de mult timp si ca poate o sa se intalneasca si ei la o cafea. El mi-a zis ca nu s-a mai intalnit cu ea de cand e cu mine decat la inceputul relatiei o singura data pentru ca trebuia sa lamureasca lucrurile cu ea ca cica era o ura intre ei si nu putea sa treaca mai departe.Nu stiu ce sa cred mai ales ca acum doua saptamani a trebuit sa-l sune pe varaso si avea mainile ocupate si m-a rugat pe mine sa-l apelez de pe telefonul lui iar atunci am vazut ca o sunase pe fosta de dimineata in ziua respectiva. Explicatia lui a fost ca e unul care e obsedat de el si care are legatura cu ea si a sunat-o sa-i spuna sa-i transmita aluia sa-l lase in pace pentru ca nu mai are nici o legatura cu ea si ca se teme sa nu-mi faca ala ceva mie ca sa se razbune pe el. Chiar nu stiu ce sa cred. Nu vreau sa devin obsedata de fosta lui dar chiar simt ca n-a trecut peste relatia cu ea chiar daca el sustine ca ma iubeste si ca eu sunt viitorul lui. Ma ajutati cu o parere?

2 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Ar trebui sa deschizi subiectul asta cu el si sa-i spui exact ceea ce simti si ce gandesti, spune-i ca simti o nesiguranta in relatia voastra.comunicarea este cheia rezolvarii!

| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai probabil nu a uitat-o pe fosta din ceea ce spui tu. Avand in vedere ca inca se implica in viata ei si ca vrea sa o apere de diversi tipi, este clar ca inca mai are anumite sentimente pentru ea. Asta nu inseamna ca nu tine la tine. Dar avand in vedere ca inca este inclinat sa se intalneasca cu ea, sa o apere de diverese persoane, neintentionat s-ar putea sa ajunga intr-o situatie cu ea pe care nu si-o doreste.

Sfatul meu ar fi sa vorbesti deschis cu el pe tema asta si spune-i care sunt temerile tale. Nu poti sa ii interzici sa se vada cu ea, insa eu personal i-as spune sa incerce sa fie foarte sincer cu el insusi si sa-si imagineze daca se vede cu fata aia (pentru ca nu stii ce intentii are ea) iar ea incepe sa ii faca avansuri, s-ar putea opri? Este convins ca are taria de caracter si ca sentimentele lui pentru ea (oricare ar fi alea) nu l-ar face sa cedeze intr-o astfel de situatie? Daca se reapropie si devin prieteni, este sigur ca nu ar deveni tentat sa se impace cu ea? Roaga-l sa se gandeasca sincer la situatia asta. Nu-i cere sa iti dea raspunsul pentru ca nu va fi sincer cu tine si va fi fortat sa iti spuna nu si automat se va gandi ca nu ar fi tentat. Insa eu cred ca nu isi da seama exact in ce ape se vantura si cred ca se lasa dus de val intr-o situatie la care nu s-a gandit in totalitate.