| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat, acum ceva timp am avut o relatie de 6 luni cu un baiat, cu care mi-am inceput si viata intima, a fost o relatie mai ciudata sa ii spun asa, el era putin mai distant, si cu toate acestea eram inebunita dupa el. Dupa cele 6 luni de relatie a renuntat la mine fara sa-mi dea explicatiile necesare. Dupa putin timp de la despartire am aflat ca prietena mea cea mai buna ma "lucra" pe la spate, incercand sa intre in viata lui. A si reusit din cate stiu eu. Dupa aproximativ 8 luni in care nu am vorbit cu niciunul dintre ei, fostul m-a cautat si m-a convins sa ma vad cu el. De atunci ne vedem din cand in cand... Mi-a spus ca nu poate avea momentan o relatie serioasa, ca nu e pregatit (mentionez ca abia ce a iesit dintr-o relatie de 5 luni in care era destul de implicat). Sunt nelamurita, nici nu ma vrea dar nici nu ma lasa in pace sa imi vad de viata mea. Nu stiu daca il iubesc sau doar e o obsesie. Oare el ma vrea sau doar ma foloseste? De fiecare data cand spun ca nu mai vreau sa aud de el sau ca nu ii mai raspund la telefon sau la mesaje nu ma pot abtine. Va rog, orice sfat imi poate fi de ajutor

Răspuns Câştigător
| milkaCappuccinca a răspuns:

De ce iti complici viata si gindurile? Lasa-l sa vorbeasca daca doar de asta e in stare. In momentu cind o sa vrea sa fie cu tine cu adevarat va mai trece si la fapte, poate. Pina atunci nu-ti fa prea multe griji. Vezi-ti de viata ta si nu pune la suflet! Ai si tu mindria ta de fata si nu te mai lasa lesinata dupa el cind are el chef...

6 răspunsuri:
| Silvya18 a răspuns:

Ohh ce bine te inteleg, ma confrunt si eu cu asa problema, adica doar imi da un mesaj si nu ma pot abtine sa-i scriu vreo 2-3, dupa parerea e obsesie.
Sfatul meu este sa iti vezi de viata ta deoarece daca te iubeste avea sa fie cu tine.

| IustinaC a răspuns:

Ahstiu cum e sa nu te poti abtine sa nu raspunzi la mesaje sau telefon.Eu zic sa ai raspunzi in continuare dar sa nu te vezi cu el.Ai putea sa ii spui ca ai pe cineva dar puteti fi prieteni. Draga mea, el nu te vrea si ai dreptate se cam foloseste de tine si nu merita sa stai cu limba scoala dupa el.Foloseste-l si tu, vorbiti mult pana sentimentele tale se vor diminua, dar nu iesi cu el, apoi tu deja nu-l vei mai dori. Funda?

| neutrino a răspuns:

Distant, distant, dar a stiut sa se apropie de tine, sau in tine. Normal ca acum mai vrea sex, dar nu altveva.

| Emilian65 a răspuns:

Eu cred ca nu te vrea, dar se foloseste de tine.

| SkyPilot a răspuns:

Te foloseste. Din ce povestesti, nu a avut pentru tine sentimentele care ar fi trebuit. Dar la pat te considera mai buna decat cealalta si ar vrea sa repete performantele. Mai trebuie sa ai in vedere ca o persoana care a iesit dintr-o relatie se "vindeca" intrand in alte relatii in care nu crede.

| Ralucamih a răspuns:

Este usor de spus, dar greu de pus in aplicare. Sper sa reusesc intr-un final...