| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am 13 ani si m-am masturbat odata foarte tare si am prins odata de capat si am dat in jos, si cred ca mi s-a rupt "ata". A curs mult sange. A doua zi (azi) m-am dus sa urinez, si m-a durut foarte tare. Si maica-mea cu taica-meu nu stie despre asta, imi este rusine sa le zic. Ce trebuie sa fac? Eu cred ca ata nu s-a rupt cum trebuie si a mai ramas. Imi este frica ca m-am infectat, s-a cam umflat... Acum orice fac ma doare acolo. Este normal?

Ce trebuie sa fac?
Daca nu mi s-a rupt cum trebuie ce ma fac?
Daca m-am infectat ce fac?
Cum previn infectarea?
Ar trebuii sa ma duc la doctor?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Spala-te zilnic cu apa si sapun si aplica pe zona dureroasa putina alifie de galbenele. In cateva zile iti va trece. Nu te speria, toti baietii au trecut sau trec prin asa ceva.

| lamalamalama a răspuns (pentru Emilian65):

Dar daca nu s-a rupt de tot ce fac? incerc sa o rup? Sau s-a rupt dar s-a lipit, ca nu imi dau seama, nu pot sa ''deschid'' locul acela, deoarece doare foarte rau. Sangele mi s-a inghegat si nu mai curge, dar nu prea pot sa spal acolo, ustura ff tare, voi incerca putin in fiecare zi, multumesc de raspuns, dar la mine e cam greu. A fost prin rupere, ca si cum ai taia ata cu lama numai ca am tras de ea. si daca nu s-a rupt complet s-ar putea sa mi se intample ceva si mai rau? Trebuie sa vizitez medicul? Nu stiu, foarte foarte speriat, deoarece nu pot urina datorita durerii, si presimt ca acea urina poate infecta rana... Sunt mai incepator la lucrurile astea, nu am stiut ca ata aia se v-a rupe candva. Doar cand am patit-o...

Am facut ceva gresit? corbulabrosu a scris ca daca aveam un penis ''complet sanatos'' am facut ceva gresit ca am rupt ata... Si nici macar tata sau mama nu stie de asta, cum sa le zic ca trebuie sa merg la doctor? Imi este rusine sa le zic ca m-am masturbat... :/

| Pool77 a răspuns (pentru Emilian65):

Eu n-am trecut prin asa ceva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Pool77):

Nici eu ca si de altfel cam 85-90% dintre barbati. rolling on the floor Emilian65 care face parte din cei 10-15% posesori de penisuri lipsite complet de sensibilitate si bune doar de frecat,, parul'' si de facut pipi, face niste afirmatii aberante pe care le-a luat de bune acest copil nevinovat dar....agramiu. laughing

| Pool77 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Vin copii de 13-14 ani si dau sfaturi mai nou. laughing

| aXy99 a răspuns (pentru Emilian65):

Ce tot aberezi, ma? "Toti baietii au trecut sau trec prin asa ceva". Ce-s cu afirmatiile astea elucubrante? Nu e normal sa se rupa frenul! (desi unii il au mai sensibil, dar in majoritatea cazurilor este prezent toata viata)

| lamalamalama a răspuns (pentru aXy99):

Eu nu cred ca s-a rupt de tot, si sper sa fie ca o julitura si nu mai grav, si ca se poate vindeca, si de nu... raman asa, intr-o saptamana daca nu trece durerea ma duc la doctor.

| aXy99 a răspuns (pentru lamalamalama):

Te-as sfatui sa te duci.
Poti incepe prin a te duce la doctorul de familie, apoi la urolog.

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa te duci la doctor, daca zici ca ti-a curs mult sange si ai dureri... faptul ca s-a umflat ar putea fi un indiciu ca s-a infectat

| lamalamalama a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil durerile sunt deoarece nu s-a rupt cum trebuie? Ca din cate am auzit e normal sa curca mult sange.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lamalamalama):

In cazul unui penis perfect sanatos frenul, adica acea asa numita,, ata'' NU se rupe niciodata. Inseamna ca penisul tau cel mai probabil sufera de o anumita afectiune si in acest caz se impune sa te prezinti la sectia urologie pentru o consultatie de specialitate. Multa sanatate!

| lamalamalama a răspuns (pentru corbulalbrosu):

O sa stau o saptamana asa, abia este prima zi, daca vad ca se infecteaza sau continua sa ma doara, o sa ma duc! Am trecut cu greu de prima zi, si cand urinez nu prea pot sa ''deschid'' sa ma sterg, asta poate duce la infectie? Vreau sa stiu sa incerc de acum sa scap!

| lamalamalama a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si am vazut pe net ca altii isi taiau ata cu lama. si nu am auzit sa pateasca ceva... doar ca a curs mult sange

| anonim_4396 explică (pentru lamalamalama):

Nu stiu...nu sunt doctor si decat sa-mi dau cu parerea mai bine du-te la un medic...e posibil si asta

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lamalamalama):

Mai copile citeste atent acest raspuns formulat strict medical. Acea "ata" in termeni medicali este denumit FREN penian, si este de fapt un tub/teaca subtire constituit din carne/tesut dermic ce leaga preputul de partea interna a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil incat sa se poata realiza calotarea si decalotarea glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala. Frenul care apartine unui penis sanatos NU se va rupe niciodata si va ramane intreg poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi sexuala pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea intentionata sau accidentala a "atei" baiatul/barbatul respectiv NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa se stie ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se va rupe automat a vasul de sange aflat in interiorul frenului, si astfel se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange, acea piele fina se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Ar fi bine sa te rogi ca sa nu ajungi si tu chiar si din greseala intr-o astfel de situatie. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru lamalamalama):

Unor baietii li se rupe "ata", altora nu. O sa fie bine, nu iti face griji.

| lamalamalama a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, sper sa fie asa, spre surprinderea mea nu este rupta complet, dar sper sa treaca durerea. Sper sa nu ma afecteze in viitor, deoarece nu este rupta complet :v.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a răspuns:

Daca îți puroiază, scoate vreun fel de zeama sau s-a umflat... Atunci e clar nevoie de un doctor copilu'! Voi dați in cap lu' cheli de pe acum?

| lamalamalama a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Nu puroiaza dar pare mai umflat ca de obicei. Daca intr-o saptamana nu trece durerea apelez la doctor!

| nutrbnume a răspuns:

Pai... cred ca numai tie ti s-ar putea intampla asta si ii cam ciudat