| Herta_Anni_2000 a întrebat:

Am si eu o problema mica/mare :/
E un baiat la mine in scoala... daa, si eu il plac foarte mult.
Dar el nici macar nu stie ca exist crying(
Decate ori trec pe langa el cu prietenele mele, se face ca nu ne vede, si vorbeste mai departe cu prietenii lui...
Deabea daca ma cunoaste... eu il cunosc de 2 ani, el bine ma cunoaste dar nu asa bine.
Si chiar ma supara pentru ca lui ii place de o fata / doua, cu una a fost impreuna... si acum ii place de cealalta crying De fapt nici nu stiu ce sa fac ca sa ma observe... nici nu stiu sa vorbesc asa de bine.
Pentru ca ne aflam in Germania si eu m-am mutat aici acum doi ani big grin
Chiar nu stiu ce sa fc, seara visez cu el, imi imaginez cum ar fi daca am fii impreuna, dar cand ma gandesc ca el nici nu m cunoaste asa bine, imi vine sa dau apa la soarecii crying
Deci daca puteti sa nu va radeti sau sa va bateti joc de mine si sa ma ajutati sa imi dati cateva sfaturii ce sa fac sa ii atrag atentia, atunci va ultumesc. Astept raspunsuri, iar la cel mai bun, dau funda
Merci si va pup :**

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pentru ca nu esti genul lui -de aceea nu te observa asa cum ai vrea tu.
Nu poti sa fii cu cineva care nu te gaseste atragatoare pentru el. Daca este sa fii cu cineva, trebuie sa fi cu acea persoana care te gaseste atragatoare. Inimile nu au telecomenzi ca sa fie schimbate ca la tv cum vrem noi. Si bine ca nu este asa.
Este de dorit si placut -caci asa a lasat si Dumnezeu- sa ne simtim bine in compania celor care ne place.

Sfatul meu -si cred ca este cel mai bun- este ca sa iti iei gandul de la acest baiat -si de la oricare altul- care nu te gaseste atragatoare pentru el. Si nu te grabi sa cauti compania baietilor pana nu esti pregatita pentru casatorie din toate punctele de vedere. Altfel, vei avea de suferit; si aceasta va fi din vina ta.
Succes!

| Shavoo a răspuns (pentru anonimg):

Asa hal de sfat? Ai demoralizat fata! Nu-i invata pe toti asa lasi ca si tine. Mie daca-mi placea o fata. chiar daca ea nu ma observa. luptam pentru ea. si in cele din urma o castigam. Herta_Anni_2000. sfatul meu e sa nu te dai batuta si sa nu mai asculti de toti nepriceputii care n-au avut o relatie cand erau adolescenti si nu stiu cum e. Sunt niste frustrati!

| anonimg a răspuns (pentru Shavoo):

Este o viziune si ceea ce spui tu; dar nu este o viziune prea buna, deorece, dupa ce trece euforia cuceririi vei vedea ca cei doi n-au nimic in comun.
Din alt punct de vedere, daca un baiat sau o fata sunt deja intr-o relatie -sau chiar inceput de aceasta- sunt adeptul gandului ca nimeni nu trebuie sa incurce lucrurile in vreun fel sau altul.

| Shavoo a răspuns (pentru anonimg):

Daca el deja are o relatie, sunt de acord. In schimb, daca e singur, vor afla impreuna daca au sau nu ceva in comun.

| Ofiintă a răspuns (pentru anonimg):

"...Si nu te grabi sa cauti compania baietilor pana nu esti pregatita pentru casatorie"

Pana nu esti pregatita de casatorie?
Nu crezi ca-i cale lunga pana atunci? Cum sa nu caute compania baietilor pana la casatorie, momentan vorbim despre o fata care s-a indragostit, si in continuare o sa i se intample deoarece asta este varsta adolescentei, ce vor crede altii despre ea daca se va indeparta de baieti? laughing
Este ceva normal sa mai caute alti baieti, sa se indragosteasca de altul, parca astia sunt cei mai frumosi ani, nu stiu de ce te legi de casatorie, caci nu are nicio legatura!

| anonimg a răspuns (pentru Ofiintă):

Tu spui: "ce vor crede altii despre ea daca se va indeparta de baieti?" Oare sa traiasca omul dupa parerea celorlalti?
Da, sunt cei mai frumosi ani ai vietii; si din pacate acesti cei mai frumosi ani sunt si cei mai durerosi. Majoritatea adolescentilor -si nu numai- se lasa condusi de hormoni, pe cand ratiunea, mintea, sunt date la o parte. De unde vin oare vaitele? Scolile sunt ticsite de baieti si fete care vorbesc de nereusitele si instabilele lor relatii unii cu altii. habar n-au ce este dragostea. Ei confunda pasiunea cu dragostea.
Pai daca iubesti pe acela care te paraseste pentru altcineva, cum mai apoi il urasti si devii gelos pe el?
Adolescentii spun ca este normal ca mai inainte de casatorie sa aiba relatii sexuale. Dar eu intreb: oare chiar este normal? Oare nu stii cum se numesc cei ce intretin relatii sexuale in afara casatoriei, fie ca sunt casatoriti sau nu? Nu voi spune eu; te las pe tine si pe toti cei ce citesc aceste cuvinte sa raspunda.

Este adevarat ca poti face ce vrei -suntem oameni liberi; iar consecintele si le va purta fiecare. Problema este aceste lucruri se petrec in mijlocul societatii, societate in care traiesc si eu. Si din pricina altora, sunt si eu afectat; caci tinerii care traiesc dupa poftele lor -ca si cum n-ar exista Dumnezeu si nici judecata pentru orice fapta- nu traiesc in padure. Ci ei vor forma generatia de oameni cu responsabilitati in societate. Si acesti tineri, care la varsta aceasta traiesc ca si cum n-ar exista Dumnezeu, atunci ce te face sa crezi ca ar trai altfel mai tarziu? De aceea zic ca sa nu va mirati de coruptia care exista in tara la ora actuala; mai tarziu va fi mai rau de atat. Nu va mirati de profesorii sau de parintii vostrii de care cei mai multi dintre voi va plangeti. Nu va mirati de ce adolescentii isi pun capat zilelor.

Daca se poate spune asa, este mai mult decat vital sa ascultam de Dumnezeu astazi si acum, indiferent daca placerile si dorintele noastre sunt contrare vointei Lui. Biblia trebuie sa fie cartea de capatai a fiecarui om. Altfel, valurile si vanturile acestei vieti ne vor scutura si, fara sa tina cont de varsta -copil si batran-, de fiecare data ne vor pleca la pamant spre ruina vietilor noastre -a vietii acesteia, dar si a vietii vesnice.

| Shavoo a răspuns (pentru anonimg):

Facem ce facem si ajungem la Dumnezeu. straight face Cea mai mare porcarie. Religia este inventia omului. Mi s-a scarbit de religie pana peste cap si de preoti bulangii si pedofili. Sa-mi scuzati limbajul!

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In Romania, ca si in Germania, atunci cand un baiat nu te place trebuie sa-i respecti dorinta si cu asta basta. Gusturile nu se discuta.