| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va pun o intrebare si v-as ruga sa imi raspundeti la modul serios.Eu am 15 ani jumate, iar prietenul meu 16 ani jumate si ne-am hotarat sa ne incepem viata sexuala(suntem amandoi virgini).De fapt este decizia mea aceasta, deoarece a zis ca asteapta pana cand sunt si eu pregatita.Eu as vrea sa o incep doar ca ma retine partea cu protejatul.Am auzit de la unele persoane ca nu este la fel de ok daca o faci cu prezervativ, insa fara prezervativ mi-ar fi teama ca o sa raman insarcinata.Circula zvonu cum ca daca nu se termina in tine nu ai cum sa ramai, desi eu nu prea cred in "tehnica" asta.Voi ce credeti? Va rog sa imi dati un sfat sincer.Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasă zvonurile!
Nu face fără prezervativ.E mult mai sigur cu, decât fără, aşa că nu te prosti pentru un gram de plăcere.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta nu ai voie, din punct de vedere medical, sa-ti incepi viata sexuala, fiindca riscul tau de a face cancer de col uterin va fi foarte mare. Eu cred ca ai decis ca esti pregatita de capul tau, fara sa discuti cu parintii (chestie obligatorie daca nu vrei sa-yti bagi iubitul in puscarie) si cu medicul de familie (chestie absolut obligatorie si la mintea cocosului). Evident ca va trebui sa folositi prezervativ daca nu va doriti copii, tehnica coitului intrerupt este strict rezervata cuplurilor stabile, casatorite, in viata carora un copil ar fi binevenit. In plus, trebuie sa stii ca exista un set de analize obligatorii pe care trebuie sa vi el faceti amandoi, deoarece exista boli care se pot lua si pe alte cai si apoi transmite pe cale sexuala (ai fi aflat asta daca ai fi vorbit cu medicul cum fac alte milioane de cupluri normale). In plus, trebuie sa mai stii ca primul consult ginecologic se intampla obligatoriu in prima luna de la inceperea vietii sexuale, iar fetele de 17 ani trebuie insotite la ginecolog de un parinte sau un tutore legal (cu acte in regula). Daca impreuna cu parintii tai si medicul decizi ca merita sa-ti risti sanatatea si viata si sa-ti incepi viata sexuala inainte de varsta minima permisa medical (17 ani si jumatate) va trebui sa mergi toata viata la ginecolog la intervale de maxim 6 luni pentru examen ginecologic, test Papanicolaou si, la nevoie, colposcopie si biopsie, astfel incat sa surprinzi la timp fiecare leziune precanceroasa si sa te operezi inainte de a face cancer.

| Laura2502 a răspuns (pentru Brigaela):

Ok...bun raspunsul tau, si clar ai explicat tot ce trebuie.Dar imi pare un pic exagerat tot ce spui.Sa nu imi spui ca tu ai vorbit cu parintii tai si ai fost cu ei la ginecolog, ati facut o serie de teste tu si iubitul tau, ai facut-o la fix 17 ani jumate, ai fost odata la 6 luni sa iti faci teste etc. Sunt tare curioasa daca ai facut totul "ca la carte"..cum explici aici.

| Brigaela a răspuns (pentru Laura2502):

Eu mi-am inceput viata sexuala mult dupa 17 ani si jumatate, si anume pe la 24 si jumatate (cand m-am considerat pregatita si psihic si emotional sa-mi asum toate responsabilitatile). Am discutat cu mama in prealabil, fiindca inca locuiam cu ea si n-asfi putut face asta pe ascuns (am si eu demnitatea mea0. Ma duc anual la ginecolog,, fiindca eu nu am risc crescut de cancer de col ca sa ma duc la 6 luni. Bineinteles ca fac totul ca la carte, mai ales ca este foarte simplus si imi asigura mult confort psihic si fizic. Mersul la ginecolog este o problema elementara de igiena, cred ca partenerul meu nici n-ar accepta sa stea cu o femeie care nu o respecta. Sigur ca inainte ed face dragoste cu partenerul meu ne-am facut analizele, asa cum fac toate cuplurile responsabile (trebuie sa fii mult prea prost ca sa nu beneficiezi de ajutorul pe care ti-l poate da medicina si care este extrem de accesibil).

| scarletjo a răspuns:

Buna! Tinand cont ca amandoi sunteti virgini cel mai bine este sa te protejezi.Prezervativul nu ia din placere, scopul lui este de a va proteja(nu numai de sarcina dar si de boli).

| sabin89 a răspuns (pentru scarletjo):

Prez. nu ia din placere? Nu stii ce vorbesti. Ia din placere si inca mult, in special la baiat. Dar trebuie folosit ca nu ai incotro.

| scarletjo a răspuns (pentru sabin89):

Daca folosesti prezervativul potrivit pentru tine(penisul tau) in mod sigur te vei putea bucura de placere din plin.Trebuie sa le alegi pe cele potrivite tie. Daca il privesti ca pe un factor inhibitor, atunci ia din placere.

| shadow72 a răspuns:

Te te lua dupa astia.prezervativul taie din palcerea lui nu a ta iar "tehnica" cu retrasu nu pra o sa o reuseasca daca e virgin.foloseste protectia si bafta la lucru.
sa imi dai funda daca o sa iti placa

| Lightning1997 a răspuns:

Varsta minima pentru inceperea vietii sexuale este de 18 ani, vei avea probleme mai tarziu daca ti-o incepi mai devreme.

| miky014 a răspuns:

Sincer. Mai asteapta. Nu ai mentionat de cat timp sunteti impreuna. Insa, mai asteapta. O sa.ti para rau mai tarziu. :*

| Laura2502 a răspuns (pentru miky014):

Doar de 5 luni, insa am mare incredere in el.

| fetitzabunasinebuna a răspuns:

Sincer. Mai asteapta. Eu am 14 ani. Si mi-a trecut prin cap asa ceva. Dar, m-am gandit mai bine si mi-am zis "de ce sa`mi risc sanatatea? ".Tu vr so` faci doar sa nu se supere iubitu` pe tine. E o greseala sa incepi de acum.happy Cunosc pe cineva care a inceput viata sexuala la 15 ani si a ramas insarcinata cu tot k prezervativ happy. asa ca ai grija. Si daca te hotarasti so` faci. ee. daca patesti ceva nu e vina nimanui. Bafta!

| FreshFresh a răspuns:

Nu o face fara prezervativ ca sa vezi atunci regrete! Parerea mea e ca ar trebui sa mai astepti si iti spun si de ce. Baiatul la 16 ani si ceva, nu cred ca stie meserie si foarte posibil nu o sa stie cum sa o faca, o sa te doara, nu o sa ti placa, daca mai e si virgin, cam asa cred ca o sa fie. Mai lasa l un an, dar nu fara nimicI don't want to see. Intelegi tu, da i acolo sa faca practicalaughing)

| Oana92 a răspuns (pentru FreshFresh):

Primele dati oricum o sa o doara indiferent de experienta partenerului...iar meseria se invata...
si btw la ce te referi cand spui practica?

| FreshFresh a răspuns (pentru Oana92):

O sa doara mai mult sau mai putin, aici intervine experienta partenerului. Prin sa i dea putin sa faca practica ma refer sa l asculte la oral. Ea pe el, nu inversrolling on the floor)). Sa se obisnuiasca tipul, macar cu formarolling on the floor))))

| MikyAndreea a răspuns:

Eu zic ca ar mai trebui sa astepti pana sa iti incepi viata sexuala. Macar pana la 17-18 ani happy Mai bine ati ramane impreuna si daca te obisnuiesti cu ideea de a mai astepta vei fi mai pregatita. Poti discuta chiar si cu parintii insa cum am mai spus, peste cativa ani. Daca tii neaparat sa o faci acum, poti incerca cu prezervativ ca sa nu ramai insarcinata... Parerea mea.
Sper ca ti-am fost de ajutor happy
O zi buna in continuare :*

| Laura2502 a răspuns:

Multumesc pentru sfaturi...de speriat ati reusit sa ma speriati un piclaughing, am sa ma mai gandesc la partea cu asteptatul.

| Why_Syro_1995 a răspuns:

Aceea miscare cu scosu inainte de finish e mai grea chiar si pentru cei care au ceva mai multa experienta, incercati un prezervativ standard(fara striatii), si la tine placerea e la fel si cu si fara prez asa ca nu iti bate capul cu asta, si cu prez normal are si el parte de placere, dar totusi mai rabda si u macar pana la 16ani

| ingeratragator a răspuns:

Eu spus sa mai astepti sa mai cresti putin pentru ca am auzit ca daca iti incepi viata sexuala inainte sa fii cu totul dezvoltat nu o sa iti mai creasca sani nu o sa mai cresti si ai grija ca parintii o sa observe foarte repede daca ti-ai inceput viata sexuala si inainte de a folosi un prezervativ cauta niste informatii pe google si vezi cum poti fi sigura ca prez ii bun de folosit happyAi grija

| Oana92 a răspuns (pentru ingeratragator):

Eu asta nu am mai auzit...ce legatura au sanii cu cresterea cu o viata sexuala inceputa devreme, corpul se modifica o data cu inceperea vietii sexuale indiferent de varsta la care are loc! si cum pot observa parintii diferenta?

| Laura2502 a răspuns (pentru ingeratragator):

Nu am mai auzit de faza cu crescutul, si de vazut nu au cum sa observe parintii doar nu scrie pe frunte "Am facut sex".

| ely17 a răspuns:

Mai asteapta cel m bine