| Deeeea22 a întrebat:

Buna cine ma poate ajuta si pe mine cu o lamurire despre ciclu? Mi-a venit ciclu pe data 27 Mai si s-a terminat pe 5 iunie ce am socotit Eu trebuie sa imi vine acum pe 24 si mia intrazit sau cand trebuie sa vina? Nu stiu prea bine sa socotesc dragoste am facut protejat mentionez ca acum 2 luni am avut un avort. Acuma ma ia cu anemia.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lungimea ciclului se mentine la acelasi numar de zile numai in cazul in care este un ciclu REGULAT. Numai in cazul in care ciclul tau menstrual ar fi de tip REGULAT si ar avea periodicitate fixa de 28 de zile, pornirea menstruatiei s-ar fi produs in data de 24 Iunie. Se pare ca ciclul tau menstrual ori nu este prea REGULAT si data menstruatiei se poate produce cu +/- 2-4 zile diferenta, sau este un ciclu NEREGULAT, situatie in care NU se poate stabili, calcula si/sau determina nici macar aproximativ/orientativ data producerii urmatoarei menstruatii. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale atat REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si posibilitatea de a anticipa lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, aproape sigur se poate afirma ca este vorba de o dereglare hormonala destul/foarte importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari de multe zile, uneori putand fi vorba chiar de saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata cei doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Astfel de situatii care devin destul de neplacute, pot fi remediate doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute doar medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Sunt multe calendare pe internet. Chiar si pe telefon poti avea unul. :) Eu am gasit asta pe internet http://www.calendarmenstrual.ro/ Daca te mai stresezi mult, sigur o sa iti mai intarzie. Daca stii ca ai facut sex protejat, nu ai de ce sa te ingrijorezi de o eventuala sarcina. Probabil ca s-a dereglat ciclul din cauza avortului. E si asta o posibilitate dar depinde de la persoana la persoana.

| Deeeea22 explică (pentru Aasdfghj):

Am descarcat calendar pe tel si toate imi arata 24pina 30. Mi-a intarziat deja 3 zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Deeeea22):

Deoarece cel mai probabil, ciclul tau menstrual este unul de tip NEREGULAT. Daca este adevarata aceasta supozitie/presupunere, atunci trebuie sa stii ca intr-o astfel de situatie NU se poate folosi nici unul dintre calendarele menstruale existente fiindca in mod absolut sigur datele oferite vor fi INTOTDEAUNA complet ERONATE/INCORECTE/GRESITE. Sanatate!