| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor as vrea sa va intreb cum o prietena de a mea sa o intrebe pe mama ei despre menstruatie.Ea vrea sa o intrebe dar ei e cam rusine, ce sa faca ea? Funda, mersi!

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

E lucrul cel mai firesc...O sfatuesc pe prietena ta sa caute un moment linistit, sa zicem seara cand termina treburile casei.Sa deschida subiectul,, Mami vreau sa stiu cate ceva despre menstruatie...ce tampoane imi poti cumpara'' Fii sigura ca mama ei va pricepe mesajul, iar discutia va decurge firesc si normal!

| anonimmdicmjfmkfmcif a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mersi mult ii voi spune, si ea vrea sa ii spuna ca vrea sa poarte prottej-slip dar ea crede ca mama ei o sa zica nu >

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere întrebările tale anterioare ( despre prima menstruaţie ), am să-ţi dau nişte detalii - chiar dacă NU sunt fată :)

În primul rând, TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Pentru a atenua temporar durerile pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă.

Toate cele bune.

| Seepty a răspuns:

Pai daca are probleme cu menstruatia sau i-a venit e ceva normal sa-i spuna mamei doar e o persoana din viata ei. Spune-i ca nu e nici o rusine si e ceva normal sa puna aceasta intrebare.

| anonimmdicmjfmkfmcif a răspuns (pentru Seepty):

Nu nu i-a venit dar vrea sa afle despre asta si e cam rusine sa o intrebe>

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumva acea prietena esti tu? Nu trebuie sa te rusinezi, nici fata de noi nici fata de mama ta. Asta e o discutie fireasca pe care mama ta ar fi trebuit sa o inceapa, dar poti face si tu asta. Pur si simplu spune-i sa-ti vorbeasca despre menstruatie, vrei sa fii pregatita in momentul in care va veni.
Daca mama ta nu e vreo nebuna, vreo pudica sau vreun barbat nu vad de ce nu ti-ar vorbi.
Numai bine.

| anonimmdicmjfmkfmcif a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu sunt eu, e colega de a mea si nu prea discuta cu mama ei asemenea lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru anonimmdicmjfmkfmcif):

In regula, atunci incearca sa-i zici ceea ce ti-am zis eu si nu stiu, poate vor incepe sa discute.
La revedere.

| LoriLoL a răspuns:

Si s-a destainuit tie mai degraba.chiar nu te credlaughing

| anonimmdicmjfmkfmcif a răspuns (pentru LoriLoL):

Nu crede e treaba ta e cea mai buna prietena a mea si imi spune