| AmeyuriRi a întrebat:

Bună, în data de 10 Iulie, am avut un contact sexual neprotejat, în această zi a fost și a 5a zi a ciclului menstrual, ejacualrea a avut loc pe burtă, pot spune chiar aproape de vaginul meu, se putea sa se fi scurs sperma si sa intre in vagin? De atunci, pana asazi n-am mai avut alte contacte sexuale, menstruatia trebuie sa-mu vina in 3 August. De cateva zile, cand ma trezesc si ma ridic brusc ametesc, si rar simt un fel de greata suportabila, am observat ca pe zi beau si 2l de apa de curand. De alaltaieri, sanii au inceput sa ma doara, sper sa fie din cauza menstruatiei. Sunt foarte speriata, oare sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai reusit sa stabilesti in mod sigur si precis data de incepere a urmatoarei menstruatii, inseamna ca ciclul tau menstrual este de tip REGULAT si are lungimea de 28 de zile (6.07 - 3.08 = 28 de zile) In aceasta situatie ovulatia din actualul ciclu menstrual s-a produs probabil in data de 19/20 Iulie si in acest caz PERIOADA FERTILA aferenta acestui ciclu menstrual s-a suprapus peste zilele de 15, 16, 17, 18 + 19/20 +21 Iulie. Rezulta cat se poate de clar dar si sigur si precis ca acel contact sexual intretinut in data de 10 Iulie s-a produs cu 5 zile inainte de a incepeperioada fertila si cu circa 9-10 zile inainte de data eliberarii ovulului din foliculul ovarian. In conseinta chiar si daca sperma ar fi fost ejaculata direct IN vagin chiar si atunci formarea sarcinii intr-o astfel de situatie este IMPOSIBILA in proportie de cel putin 99, 9%. big grin Fiindca orice posibilitate de sarcina este complet excluxa, reiese ca starile invocate de greata, sete, ameteala daca sunt reale atunci se produc din cu totul alte motive, probabil medicale, sau sunt provocate de teama, frica, groaza, stresul intr-un cuvant paranoia de a fi insarcinata. Fiindca incep sa apara si posibilele simptome premenstruale, poti sa te linistesti complet fiindaca atat teoretic cat si practic este IMPOSIBIL sa existe o sarcina instalata in uterul tau in acest moment. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce esti fata atat de speriata?
Te-a violat, te-a posedat cu forta, sau ai facut sex de placere?
Inteleg sa fii speriata si afectata cand esti violata, nu cand desfaci sigura picioarele si accepti sex fara protectie. Atunci inseamna ca ai incuviitnta sa ai sex neprotejat si sa-ti asumi toate riscurile in situatia in care ramai insarcinata, sau iei vreo boala cu transmitere sexuala.

| AmeyuriRi explică (pentru Violleta2022):

Nu era nevoie de tine aici, mulțumesclaughing)

| Emilian65 a răspuns:

Stai linistita, nu poti fi gravida.

| Tina1999 a răspuns:

Eu zic ca nu esti. Pentru ca dupa ciclu sansele de sarcina sunt reduse. Si eu cred ca sperma nu merge singura iauntru. Oricum asta vreau sa ma informez mai mult, dar despre ce ti-am zis prima oara asta o stiu si am si citit aici undeva cica si daca ejaculeaza insuntru in perioada in care nu exista fertila sau ovulatia atunci nu ramai insarcinata...deci din toate astea eu zic ca esti departe de sarcina. Descarca aplicatia "calendar menstrual" are o imagine cu un jurnal roz cu floare, si noteaza acolo cand iti vine si se termina ciclu si o sa iti arate perioada aia in care sansele sunt mari de sarcina si asa te orientezi cand sa ai mai multa grija.

| AmeyuriRi explică (pentru Tina1999):

Mulțumesc, am și acea aplicație instalată, doar că mă speriasem.