| JustMeMyselfAndI a întrebat:

Bună, ohh, ma simt putin jenata..am o problema, m-am îndragostit, a, stai, nu, nu problema e ca m-am îndragostit, ci de cine..de un preot.Da, ai auzit bine. Eu am 17 ani si el are in jur de 25-30, nu stiu prea multe despre el dar e minunat, si cred ca sentimentul este reciproc. Uneori, in biserica se uita atat de frumos la mine, chiar ma mai si baga in seama cand trec pe langa el, nu este casatorit din cate stiu dar nu stiu ce sa fac. Ajuta-ma cu un sfat. Dar am o singura rugaminte, nu tasta rautate, sunt satula de judecati, multumesc!

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Nu este ok. Too complicated. Indragosteala vine și pleacă, iar eu nu cred că dacă tu ești in love, e și el. Eu zic sa gândești puțin la rece situația și să realizezi că nu va duce nicăieri.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este preot ortodox, este sigur casatorit (sau vaduv). Daca este catolic, nu este si nici nu poate fi vreodata casatorit.
Niste priviri, oricat de frumoase, nu semnifica niciodata sentimente de dragoste. Poate simpatie paterna, poate un pic de duiosie.
Singurul sfat este sa stai cuminte. Daca este interesat de tine si puteti avea o relatie, cu siguranta va face el primul pas. daca nu, inseamna ca nu se poate.

| JustMeMyselfAndI explică (pentru Brigaela):

Multumesc, este ortodox, dar nu am vazut nicio verigheta pe degetul lui

| SG1995 a răspuns (pentru Brigaela):

Si ca ortodox poti fi preot necasatorit, dar dupa ce devi preot numai ai dreptul a te casatori.

| Brigaela a răspuns (pentru SG1995):

Nu este adevarat, in biserica ortodoxa nu se poate numi un preot necasatorit sau divortat (doar unul vaduv), e prevazut in canoanele apostolice
Barbatul necesatorit poate fi calugar sau diacon, dar niciodata preot ortodox de mir.

| Brigaela a răspuns (pentru JustMeMyselfAndI):

Nici sotul meu nu poarta verigheta si suntem casatoriti de aproape 12 ani. Asta chiar nu este un argument. daca este preot de mir (adica de biserica obisnuita, nu manastireasca) si nu e diacon, este casatorit sau vaduv, al; tfel nu se poate

| eliancodrut a răspuns (pentru SG1995):

Doar preotii din manastiri sunt necasatoriti. Preotii mireni nu sunt hirotoniti pana nu se casatoresc. Acei care termina scoala (facultatea) devin diaconi si pot participa la slujire in biserica alaturi de preotul paroh. Preotii din manastiri - proveniti din calugari sau calugarit dupa terminarea facultatii (scolii) - nu pot avea parohii.
Doar preotii vaduvi pot sa ramana fara sa aiba sotie.
Cat priveste relatiile extraconjugale ale protilor... sunt. Eu cunosc 2 cazuri si preotii nu sunt tineri. Dar am cunoscut unul si din tagma celor de pe langa episcop. Dar acesta era - vorba lui Helen - frumusel foc.

| SG1995 a răspuns:

Pai acum ca e preot e condamnat sa moara virgin, ghinion si pe tine si pe el.

| Emma30555 a răspuns:

Preoții sunt căsătoriți altfel nu li s ar da parohie nu ar putea sa profeseze. El posibil sa te placa dar nu poate fii niciodată ceva serios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, preoți pedofili în România s-au mai văzut, n-ar fi prima oară. Bani nu se mai pune problema, o mașină bengoasă și o casă preoțească așa cum se cuvine la români și treaba-I ok... Dă-i bătaie înainte, preoțel la vo' 25 30 de ani, ar fu73 și el ceva proaspăt ca tine. Și după tine încă câteva.

Tu fugi în continuare de reply-uri fără judecăți și răutăți între timp. Mai târziu ai să le înțelegi altfel. Nu acum, clar... acum ai realitatea ta și te ții cu dinții de ea.

Asta presupunând că nu ești alt troll trist de pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintre toate fanteziile din lume, fix un preot ai ales tu? Slab.Sunt exemple mult mai bune pe aici.Caută-le.
Ce e așa de excitant? Înțelegeam și eu dacă spuneai că te-ai îndrăgostit de un criminal în serie, dar așa n-are niciun farmec.

| gi4284 a răspuns:

Asa filme de credincioasa-ți dai nebunooo... Dacă se uita drăguț la tine e un singur motiv.îi ești draga pentru ca e duhovnicul tău și probabil frecventezi destul de des Biserica. Esti un copil.
Acum nu visa la un posibil act sexual, ca n-o sa l simți pe Dumnezeu mai adânc în suflet.