| Dee68 a întrebat:

Revin cu o întrebare... stupidă, dar aşa sunt eu. Unele prietene spun că pastilele anticoncepţionale (luate pentru prima dată) nu îşi fac efectul din prima lună. Adică nu trebuie să îmi las iubitul să ejaculeze în mine pentru că pot rămâne. Iau Desorelle, iar în prezent sunt la a-16-a pastilă. Când mi-am lăsat partenerul să ejaculeze înauntru eram la a-12-a pastilă. Şi am luat pastilele din prima zi de ciclu menstrual. Nu am o oră fixă când le iau, adică nu e ca la antibiotice, ora 17:00. Le iau mereu între 16:50-17:00 în funcţie de cum mă uit la ceas. Afectează asta cumva? Nu prea cred... pe prospect scrie că dacă întârzierea e mai mare de 12 ore efectul lor este influenţat, dar la mine nici nu e întâziere pentru că nu trece niciodată de 17:00. Mă lămuriţi ca să nu stau cu griji? Vă mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prima pastila AC se administreaza din prima zi de menstruatie, atunci hormonii ajunsi in organism inhiba din prima clipa producerea viitorului ovul. Anticonceptionalele impiedica/previn posibilitatea de a se forma o sarcina prin suprimarea activitatii glandei pituitare (glanda endocrina care secreta hormoni) si astfel se opreste dezvoltarea si eliberarea ovulului din ovar. In consecinta din prima zi defolosire a pastilei AC barbatul poateejacula fara nicio teama in vagin, fiindca ovulul se va putea dezvolta, forma si ELIBERA din foliculul ovarian NUMAI dupa terminarea celor 21 de pastile AC. Deci in mod absolut sigur PROTECTIA ANTICONCEPTIONALA se instaleaza DIN PRIMA ZI daca prima pastila se administreaza in prima zi de menstruatie. Daca prima pastila se administreaza in urmatoarele 4 zile (nu si dupa ziua a5-a a ciclului) atunci PROTECTIA se instaleaza incepand din ziua in care se administreaza a 8-a pastila de pe blister. Este indicat ca pastilelesa fie administrate pe cat este posibil mereu la aceeasi ora. Multa sanatate!