| AlexStefan33 a întrebat:

Buna seara am nevoie de ajutor. Am 20 de ani si am testiculele cam mici si sunt lasate. De la varsta de 15- 16 ani ma autosatisfac aproape in fiecare zi si treptat am observat o descrestere a testiculelor...ce ar treubui sa fac ca sa creasca testiculele de 1 luna nu ma mai masturbez si tot la fel au ramas. Trebuie sa tin o dieta, sa nu ma mai masturbez de loc? va rog ajutati-ma

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Totule petrece doar in mintea sau imaginatia ta. Dimensiunea testiculelor nu este influentata de numarul masturbarilor sau a ejacularilor acestea ramanand nemodificate ca si marime. De forma aproximativ ovoidala, precum niste masline mai mari, testiculele au diverse dimensiuni, dar media este de 2-3 cm lungime insa cele 2 testicule pot fi inegale ca marime/dimensiune. Unii barbati pot fi nelinistiti de marimea si forma testiculelor proprii; amandoua variaza, dar nici una nu-ti defineste gradul de barbatie.Multa sanatate.

| AlexStefan33 explică (pentru corbulalbrosu):

Am nevoie de un tratament pentru marirea testiculelor

| mihai69 a răspuns:

Măi copile, eu mă masturbez de peste 40 de ani și am mai făcut și sex în timpul ăsta, dar testiculele nu mi s-au uscat! (încă).
rolling on the floor

| AlexStefan33 explică (pentru mihai69):

Raspunsul tau este imatur.

| Oana92 a răspuns (pentru AlexStefan33):

Daca si raspunsurile lui mihai69 sunt imature... Din 4 raspunsuri, in 4 ti se spune ca tu ai o problema la cap, nu intre picioare si tu consideri ca raspunsurile sunt gresite! Super tare!

| mihai69 a răspuns (pentru AlexStefan33):

Nu mai mult decât acest răspuns al tău.

Bun; presupunând totuși că nu e totul doar în imaginația ta, atunci e musai să mergi la un medic - recomand un urolog. Există o boală - atrofia testiculară - care poate avea diverse cauze: consum exagerat de alcool și sau steroizi anabolizanți (pentru body building, ori ca tratament prescris), sechele după traumatisme grave etc.
Doar un medic poate decela cauza reală a bolii și recomanda un tratament. Așadar, mergi la medic. Și asta e valabil mereu când se observă modificări în aspectul sau funcționarea corpului. E o atitudine mult mai matură decât să pui întrebări prin forumuri.

| Oana92 a răspuns:

Masturbarea nu are treaba cu asta. Esti sigur ca e real ce vezi tu si nu e doar in mintea ta? Am auzit de testicule care s-au marit, din cauza unor tumori, dar de care s-au micsorat nu am auzit.

| Lawliet14 a răspuns:

Cred ca e vorba de anxietate in cazul tau.

| AlexStefan33 explică (pentru Lawliet14):

Nici pe departe

| Lawliet14 a răspuns (pentru AlexStefan33):

Parca si ale mele sunt mai mici. Oare ce-o fi de facut?