| Alina_Raluca_1996 a întrebat:

Am si eu o problema. Mi-a intarziat menstruatia de 3 saptamani si inca nu mi-a venit! Ce poate fi, tinand cont ca am avut contact sexual protejat, FIIND PRIMA DATA (e drept ca la inceput a intrat un pic si fara prezervativ)? Ciclul trebuia sa vina de pe 25 ianuarie, iar ultimul contact sexual l-am avut pe 20 ianuarie. Am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Pe net am citit ca ar putea fi si o dereglare dupa primul contact sexual. ce ma sfatuiti sa fac in cazul asta?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti ramane insarcinata atata vreme cat si-a introdus penisul fara prezervativ, chiar si doar 1 singura data, daca tu erai in perioada fertila.

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultimul contact sexual.
Nu, sexul nu modifica data menstruatiei, dar o sarcina da!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea considera ca rezultatul testului de sarcina este 100% VALIDA deci si CORECTA, testul pe baza urinei trebuie sa fie efectuat DOAR dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ultimului contact sexual neprotejat, chiar daca acesta a fost extreme de scurt asa cum a fost si cel specificat la un momentdat. Daca rezultatul NEGGATIV obtinut respecta aceasta prevedere privind momentul efectuarii restului respectiv si este coroborat si cu faptul ca sexul a fost protejat, reiese ca formarea sarcinii se poate exclude si de asemenea si existenta in uter a unei sarcini devine cel putin teoretic imposibila. Ar fi indicat ca acum dupa trecerea a celor minim 21 de zile de la data la care a fost preconizata pornirea menstruatiei, sa se efectueze un al 2-lea test de sarcina pentru a se confirma sau infirma primul rezultat obtinut. In cazul in care si acest al 2-lea test va avea rezultatul NEGATIV, se va putea considera/aprecia ca in mod sigur/indubitabil, neinceperea menstruatiei se datoreaza unor cauze de natura hormonala, provocate de activitatea incorecta, a glandelor endocrine si posibilitatea ca ovarele sa fie afectate de existenta unor chisturi, (sindromul ovarelor polichistice/ SOPC). In asemenea cazuri consultatia ginecologica devine strict necesara, chiar obligatorie. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Actul sexual avand loc in preajma venirii menstruatiei, nu poti fi gravida. Intarzierea este din cauza unor dereglari hormonale care au loc in urma primului contact sexual. Pentru linistea ta, fa un test de sarcina la 21-22 zile de la ultimul act sexual. Acesta iti va indica daca esti sau nu gravida.

| sofisis a răspuns:

Nu, primul contact sexual nu modifica ciclul menstrual.