| Mhssss123 a întrebat:

Buna seara, am și eu o problema. Poate sunt eu nebuna, dar nu știu cui sa cer sfatul și am ales sa întreb pana și aici deoarece aici mi se poate oferi un răspuns obiectiv.
Am o relație de aproximativ 1 an și jumătate.
Iubitul meu locuiește in Germania. Ne vedem cât de des putem. Uneori merg eu la el, alteori vine el in România. Întâlnirile noastre fiind la o diferența de maxim 3 luni, a câte 2-3 săptămâni. De sărbători am stat mai mult împreuna, adică 1 luna și 2 săptămâni.
Acum in Februarie urmează sa vina el acasă.
Problema se pune in felul următor: el când vine in România susține ca îl sufoc, ca ma țin după el când iese afara, dar eu doar vreau sa stau cu el sau in prezenta lui, in condițiile in care noi ne vedem rar, iar când el este in Germania eu nu ies deloc din casa și când vine in România el vrea sa iasă singur la distracție, fără mine. Tot timpul avem discuții pe aceasta tema. Însă mie nu mi se pare normal eu stau 1-3 luni in casa, nu ies nicăieri ca sa nu își facă idei cum ca l-as putea înșela sau etc., iar când vine el sa stau tot in casa, nu vrea sa ma ia cu el când iese undeva. Sau dacă ma ia, ma ia 2-3 zile din 2 săptămâni și restul zilelor vrea sa le stea numai singur, iar dacă eu ii spun ceva el îmi reproșează ca ma țin după el și îl fac de râs in fata prietenilor lui. E normal? Sunt eu ciudata? Încerc sa-i explic ca stau foarte mult timp fără el și îmi este și mie drag sa stau in prezenta lui și ca sunt sătulă de stat in casa și ca vreau și eu sa ma distrez, dar el o tine una și buna ca eu vreau doar sa ma țin după el, ca vreau sa stau pe capul lui.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Emma30555 a răspuns:

E o relație la distanta, e destul de greu sa meargă. Faptul ca nu ieși din casa cât timp e el plecat, foarte rău faci, ție îți faci rău, ca te izolezi aiurea. Cum adică sa stai în casa ca el sa nu și facă idei? Dar el sta în casa? Dar nu e normala încrederea într o relație? Tu practic te sacrifici pentru relația asta și pentru faptul ca tu îl pui pe el mai presus de tine el nu apreciază, ba chiar te tratează cu indiferenta fiindcă știe ca faci numai ce dorește el.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce nesimtit, tipu asta nu tine deloc la tine si nu te respecta deloc si tu esti prostuta ca stai in casa din cauza lui, iesi frate si traieste-ti viata, lasa-l pe el sa-si faca ce idei vrea. Fii mai independenta, arata-i ca ai si tu viata ta, ca de aia isi si permite sa faca cum face, ca stie ca orice ar face/zice tu ii accepti. E normal sa-i dai si spatiul lui dar ti-l cere exagerat pentru cat de putin timp petreceti impreuna

| DeathIncarnate a răspuns:

Exact cum am citit mai jos,am sa spun si eu:E dureros sa stii asta,dar tu nu reprezinti mare lucru pentru el din moment ce nu vrea sa iasa cu tine.
Adica care ar fi scopul sa refuzi asa ceva,e banal nu crezi?
Eu sunt in stare sa ies oriunde cu persoana iubita,sa ma afisez in lume impreuna cu ea, sa facem tot felul de chestii impreuna, pentru ca asta inseamna "iubire".
Nu-ti mai pierde timpul cu asa un om, sacrifici degeaba timpul tau, emotii etc.
Nu merita!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal, asta denotand ca are si alte distractii, de care tu nu trebuie sa aflii si sa-l incomodezi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E un dobitoc sinistru individul. Pariu ca babardeste altele cit nu e cu tine. Nu ai ce sa ii explici. Mergi mai departe, are balta destul peste.

| Emilian65 a răspuns:

Daca este omul care nu vrea sa stea mai mult timp cu tine cand vine acasa, inseamna ca nu te iubeste si nu vrea o relatie adevarata cu tine.

| Hammurabi a răspuns:

O să fie dureros ce-ți spun.
El e iubitul tău dar tu nu ești iubita lui. Ești doar o persoană de care se folosește din când în când. Cum îți poți imagina că te iubește dacă nu-i pasă de tine.
Dacă pe el nu îl doare că te rănește lăsându-te singură sau spunându-ți că îl sufoci după ce că vă vedeți atât de rar, ce fel de "iubit" e ăla?
Cum adică îl faci de râs în fața prietenilor?
Tu nu vezi că ești tratată ca o nevastă de tractorist?
Nu înțeleg de ce mai stai cu el. Dă-i papucii că e netrebnic și găsește-ți un bărbat care să te iubească și să te respecte așa cum meriți.

| Mhssss123 explică (pentru Hammurabi):

Susține ca îl fac de ras deoarece " ma țin" după el și ca ei rad de el ca merge cu mine peste tot... majoritatea prietenilor lui nu au iubite și dacă m-ar lua cu el spune ca as fi singura fata din cercul lui de prieteni și ca ar rade de el...

| Hammurabi a răspuns (pentru Mhssss123):

Iartă-mă, dar e un idiot.
Și crede-mă că nu te iubește și nu-i pasă de tine.
Părăsește-l și trăiește-ți viața că mai târziu o să-ți pară rău că ai pierdut atâta timp după fundul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti intr-o relatie toxica, daca nu te simt capabila sa vezi ca la el e toatã problema doar ca o pune pe umerii tai, consulta un psiholog.