| anonim_4396 a întrebat:

Buna sunt insarcinata, am facut doua teste si a esit pozitiv. Am 18 ani si nu sunt pregatita ce pot sa fac? Posibil sa fie o luna sau nu, pot sa beau ceva vreo pastila sau numai decit avort?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti discuta intai cu partenerul tau, cu parintii tai si parintii lui, cu preotul vostru, cu familiile voastre, cu asistenta sociala din localitatea in care stai. Cel mai probabil vei fi ajutata si vei putea pastra sarcina, fie ca dai apoi copilul spre adoptie, fie ca il cresti tu. Va trebui intai sa discuti cu absolut toata lumea care te-ar putea ajuta, cu tot felul ed asociatii care ajuta mamele adolescenta, in principiu, av trebui sa faci absolut tot ce este omeneste posibil sa dai nastere copilasului. In 9 luni vei avea timp si sa te pregatesti, stai linistita.
daca ai discutat cu toate aceste persoane, ai abordat toate posibilitatile imaginate, ai incercat supraomeneste si totusi crezi ca nu exista nici o posibilitate sa pastrezi sarcina, va trebui sa te prezinti la ginecolog in primele 8 saptamani de sarcina (calculate din prima zi a ultimei menstruatii). Acesta va decide daca poti face avort medicamentos (putin probabil la varsta ta si la prima sarcina) sau chiuretaj uterin.

| wolder a răspuns:

Avortul este singura cale
nu ai alta posibilitate

| Alcyon a răspuns:

Trebuie sa faci avort. Pastila de a doua zi, se ia imediat dupa contactul sexual neprotejat. In cazul tau, e prea tarziu pentru asa ceva. Te sfatuiesc sa discuti cu parintii tai, ca sa luati impreuna o hotarare, iar apoi mergi la ginecolog, sa afli in cate saptamani esti. Vezi ca avortul se face numai in primele 2-3 luni, deci trebuie sa te misti repede. Ai doua variante;
-pastrezi copilul (in cazul asta trebuie sa te gandesti daca aveti suficienti bani, tu si parintii tai, pentru a intretine un bebelus; e posibil sa trebuiasca sa te angajezi si tu undeva, ca sa contribui la cresterea lui)
-faci avort (trebuie sa fii constienta ca in cacest caz, exista riscul de a ramane sterila).
Decizia iti apartine.

| Danysan a răspuns:

La 18 ani, in urma cu ceva ani fetele aveau si 3 Copii.Bine nu asta e ideea ca nu mai traim acele timpuri dar uite sfatu meu big grinaca e iubirea voastra de ce sa il arunci? Poate ca nu o sa mai ai aceasta Sansa.Sunt fete care au facut asta si acum isi dau cu pumnii in cap.Cine spune ca un Bebe e o povara imi vine sa il scuip. Poti sa faci si cariera chair daca o sa ai un Copil, totul depinde de familie si de suportu ei.Un Copil e un dar nepretuit si ar trebui sa ti de el.Nu lua dupa ureche ceva ca poti sa ajungi sa. Daca vrei neaparat asta mergi la un medic Ginecolog pentru ca ai o varsta. Costa pe la 100-200 Lei si trebuie facut de un medic care are experienta in domeniu. Sper sa te mai gandesti dar si baiatu la fel. Stiu va e frica dar nu e un capat de Lume.

Răspuns utilizator avertizat
| trixiiie a răspuns:

Există pastile pentru avort, dar nu ştiu cât de bune sunt sau ce riscuri presupun. Vezi ce spune prietenul, dar dacă nu eşti pregătită... şi bănuiesc şi că nu vrei să afle părinţii, atunci discută cu un ginecolog şi... sad

Răspuns utilizator avertizat
| Ex89 a răspuns:

Exista, dar daca faci asa ceva poate acest lucru o sa il regreti foarte mult...

| Brebeanu_Cornel_1977 a răspuns:

Doar avort dar sa nu depasesti 3 luni