| Sara2 a întrebat:

sunt la al 4 blister de anticonceptionale, ieri la ora 15:30 am luat a 16 pilula, azi noapte la 12 am avut un contact si la 5:10 dimineata am vomitat, deci am vomitat dupa 13 ore si 40 min de la luarea pilulei, ce trebuie sa fac in acest caz? mai sunt protejata? exista riscul sa fi ramas insarcinata? mentionez ca nu am uitat sa iau nici o pilula, ci le-am luat ca la carte la minut
si acum am avut si diaree, eu care nu am niciodata, chiar ies greu la toaleta de obicei

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Puteți utiliza asociat, mai multe metode de evitare a unei sarcini nedorite. Faceți o pauză la făcut sex și învățați toate metodele de evitare, ale unei sarcini nedorite. Nu mi-ai dat mie funda pentru acest râspuns ci unuia care te-a sfătuit să utilizezi asociat anticoncepționalele generale cu prezervativul. Ești fraieră. Anticoncepționalele tale orale, strică metabolismul normal și aiuresc protecția biologică. Deja mă cam gândesc la o sarcină în cea ce te privește! Cu serviciul cred că lucrezi la o firmă Câhh. Normal era să te plătească la 15 zile nu o dată pe lună. Nu ți-am mai răspuns că am adormit. O sarcină ar fi ultimul lucru de care ai avea nevoie acum, de fapt este vorba de un avort, că la asta vei recurge. Trebuie să termini cu anticoncepționalele orale cât mai urgent. Ar trebui să vorbesc mai multe cu tine, dar nici eu nu am teribil de mult timp, spre a discuta cu tine în scris. Eu sunt în București nu știu de unde ești tu. Scrie-mi dacă vrei pe adresa poștală electronică Mihaidavidoglu1954@gmail.com, dar scrisul la calculator ia mult timp. Ce vârstă ai? (bănuiesc că între 19 și 25 de ani) Ce pregătire școlară ai? Ce faci practic la firma aia? Dacă de la o bibliotecă din orașul unde locuiești tu poți găsii cărți de sexologie ca să te informezi despre cum trebuie evitată o sarcină nedorită.etc Eu pot să îți spun ce făceam eu și fosta soție, ca să evităm o sarcină nedorită. De fapt și de acolo a băgat ea divorț că ea voia atunci copii și eu ziceam să mai amânăm treaba cu copii cam un an. După asta am avut multe necazuri datorate unei mame demente / demență senilă și am stat niște ani singur și nu m-am mai recăsătorit./// Diarea și vomitatul pot avea sau nu legătură cu o sarcină sau cu alte treburi, dar nu mă pot pronunța acum.

| ioska a răspuns:

No o sa iti raspunda nimeni concret.nu stiu de ce vii cu intrebari din astea,sunt atatia medici care pot sa iti raspunda,intr-adevar,contra cost dar macar esti sigura,poate corpul tau nu le mai suporta si va trebui sa renunti la ele, chiar asa scumpe is prezervativele? eu inteleg ca nu-i placere asa mare, dar eu sa fiu fata nu mi-asi fhute organismul cu asa ceva(aniconc.)
cheers.

| ioana1704 a răspuns:

Nu cred ca are vreo legatura. ce ai mancat inainte? nu cred ca exista riscul sa ramai...